Një shi i paparë në histori përmbyt Emiratet e Bashkuara Arabe, hidhen dyshime te 'mbjellja e reve'

17 Prill 2024, 10:29Bota TEMA
Një shi i paparë në histori përmbyt Emiratet e Bashkuara

Kombi i shkretëtirës, Emiratet e Bashkuara Arabe, u përpoq të “thahej” të mërkurën nga shiu më i madh i regjistruar ndonjëherë që ka rënë atje, pasi një përmbytje pushtoi Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, duke ndërprerë udhëtimet nëpërmjet aeroportit më të ngarkuar në botë.

Agjencia shtetërore e lajmeve ËAM e quajti shiun të martën "një ngjarje historike e motit" që tejkaloi "çdo gjë të dokumentuar që nga fillimi i mbledhjes së të dhënave, viti 1949". Kjo është përpara zbulimit të naftës së papërpunuar në këtë komb të pasur në energji, atëherë pjesë e një protektorati britanik të njohur si Shtetet e Përgjithshme.

Shi ra gjithashtu në Bahrein, Oman, Katar dhe Arabinë Saudite. Megjithatë, reshjet ishin akute në të gjithë Emiratet e Bashkuara Arabe. Një arsye mund të ketë qenë "mbjellja e reve", në të cilën aeroplanët e vegjël të fluturuar nga qeveria kalojnë nëpër re duke djegur flakë të veçanta kripe. Këto shpërthime mund të rrisin reshjet.

Disa raporte cituan meteorologët në Qendrën Kombëtare të Meteorologjisë të kenë thënë se ata kanë kryer gjashtë ose shtatë fluturime të reja para shirave.

 

Qendra nuk iu përgjigj menjëherë pyetjeve të mërkurën, megjithëse të dhënat e gjurmimit të fluturimeve të analizuara nga Associated Press treguan se një avion i lidhur me përpjekjet e Emirateve të Bashkuara Arabe për mbjelljen e reve fluturoi rreth vendit të dielën.

Emiratet e Bashkuara Arabe, të cilat mbështeten shumë në impiantet e shkripëzimit për të siguruar ujë, e kryejnë mbjelljen e reve pjesërisht për të rritur ujërat nëntokësore në pakësim dhe të kufizuar.

Shirat filluan të hënën vonë, duke lagur rërat dhe rrugët e Dubait me rreth 20 milimetra shi, sipas të dhënave meteorologjike të mbledhura në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait.

Stuhitë u intensifikuan rreth orës 9 të mëngjesit të së martës lokale dhe vazhduan gjatë gjithë ditës, duke hedhur më shumë shi dhe breshër në qytetin e mbingarkuar.

Deri në fund të së martës, më shumë se 142 milimetra reshje shiu e kishin zhytur Dubain gjatë 24 orëve.

Një vit mesatarisht sheh 94.7 milimetra shi në Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait, një qendër për transportuesin me distanca të gjata Emirates.

14 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  atëherë si duket qënka zgjidhur problemi i shkretëtirës në pjesën arabe të paktën!sata mjafton të "mbjellin re" në mënyrë të kontrolluar dhe do bëhen baç me lule??apo kjo mbjellja e reve është një tregim i alCaldo kaCos së emirateve??

  1. A
   Ashtu eshte, nuk ke cfare ben

   "Mbjellja e reve" ("cloud seeding") eshte proces i vertete dhe perpjekjet per ta vene ne perdorim duket se po japin rezultatet e para.

   1. a
    anti25642654censurë

    a thu?!atëherë shpëtuam si ne dhe tërë shkretëtirat e botës!!do ti bëjmë amazona të gjitha!?në pritje të mbjelljes tjetër në të njëjtin vënd,dhe shpresoj që të mos lodhen gjithë vëndet e gjirit për të filtruar ujin e detit për ta bërë të pijshëm!!sidomos shpresoj që ata të mos gabojnë prapë dozën se po na bëjnë përmbytjen e dytë biblike!në të parën zoti paralajmëroi noen,dhe ai bëri varkën a trpin e tij,kësaj radh so dhkojmë në në fiçkë të nënës së zhvejkut a të ndonjë bir putini tjetër!!besoj se i njeh!!dyshimin ta lë pseudonimi!!duket sikur je bazuar në mendime muti!!

    1. S
     Shkodrani

     Nuk eshte aq e thjeshte. Duhet te plotesohen nje numer konditash te lidhura me cilesine e reve.

     1. a
      anti25642654censurë

      lali e di fare mirë se çfarë kushtesh duhen plotësuar!!shkruajta për idiotësitë që paraqesin këta idiotë!!këta,konspiracionistët,gjejnë një hu,e fusin në bythë dhe ulërasin turrli gomarllëqesh duke marë për bazë hurin!!e lexon atë gomarin tjetër më poshtë??"NWO Satanic Cult--HARP"!!këta idiotë çdo tërmet,çdo katastrofë atmosferike e lidhin me harp,me "mbjellje reshë",por harrojnë se kur këto "armë të tmerrshme të kabalës a ça pidhin e nonës së tyre i quajnë,nuk përdoren asnjëherë për të "pushtuar" irakun,afganistanin,për të shkatërruar rusinë a kinën!!atje duhen bërë gjërat ashtu si në kohën e qepës,me njerëz direkt!!aty as HARP e as nonat e tyre kurva nuk funksionojnë!!

     2. A
      Ashtu eshte, nuk ke cfare ben

      Nga fjalori qe perdor duket niveli qe ke.

      1. a
       anti25642654censurë

       gjithashtu dhe ti e tregon maksimumin në këtë koment të stërzgjatur!!kushedi sa kohë ke harrxhuar për ti bërë bashkë 8 fjalët me pikë në fund!?apo kohën ta ka marrë ngjeshja(komprimimi) e mendimit??shko mor pirdhu diku tjetër,se na qelbe!!

     3. E
      Enea

      Cloud Seeding eshte realizuar edhe ne Amerike, por e kane nderprere si projekt. Tani po e bejne prej disa kohesh ne Dubai, por u del jashte kontrollit.

    2. A
     Astrit

     Ky eshte nje fenomen qe ndodh nje here ne dy vjet mesatarisht atje . Une kam jetuar tre vjet egjysem dhe kam rastisur ne 2018 ne nje fenomen te tille . Permbytja ndodh ngaqe ne Dubai nuk ka kanalizime per ujrat e shiut ose te bardha qe ithemi ne se nuk ka nevoje . Natyrisht kjo permbytje zgjat max 30 min dhe pastaj cdo gje kthehet normal . Te pakten nje ore perpara te gjithe banoret lajmerohen per rrezik nepermjet mjeyeve te informacionit ose mesazheve ne celular dhe rrugeve nuk ka pothuajse as njerez as makina .

     1. a
      anti25642654censurë

      tito ec e mbushi mëndjen këtye dy koqeve," NWO Satanic Cult "e "Ashtu eshte, nuk ke cfare ben"!këta janë pjerdhur nga alfredo kaco joonë e besojnë dhe alcaldo kacon e emirateve!!

     2. N
      NWO Satanic Cult

      HARP

      1. T
       TURI EMIGR.

       KE TE DREJTE ASTRIT DHE UNE KETE INFORMACJON KAM PER PERMBYTJEN , SE NE RRUGET E TYRE NUK KA KANALIZIME KULLUESE.

       1. S
        Saliu

        Epo meqe u mbjellgan rete e terbohet shiu, te kene kujdes ata qe mbjellin lesht e kokes, se do u terbohet leshi ne surrat e trup, hahaha do na trembin ciliminjte, amani kujdes.

        1. L
         Leonida

         Ne.jetojme. ketu,ska.kanalizime.mjaftushem. Kesaj rradhe ish me shume.nga natyra se nga cloud seeding. Ne shkurt e.mars ish cloud seeding,kesaj rradhe ish natyrore,qe ish ngjarje e.padegjuar per ket vend. Ne.emiratet e tjera qe jane me afer.omanit,dhe.prane maleve ka.me shume rreshje. Kesaj rradhe na hyri uji ne ulluk te bythes..

         Lini një Përgjigje