Pandjeshmëria ç’njerëzore e Charlie Hebdo-s për tërmetin në Turqi

7 Shkurt 2023, 22:25Bota TEMA

Pandjeshmëria ç’njerëzore e Charlie Hebdo-s për

Revista franceze famëkeqe Charlie Hebdo e ka kaluar edhe një herë kufirin me karikaturën e tyre të fundit, që e përshkruan tërmetin e tmerrshëm në Turqi me mbishkrimin “Tërmet në Turqi. Nuk ka nevojë që të dërgojmë tanket”. Kjo pandjeshmëri e hapur dhe shpërfillje e plotë për vuajtjet e të tjerëve, përveçse është moralisht e dënueshme, ajo është gjithashtu tregues i vazhdimësisë së historisë së tyre të gjatë të gjuhës së urrejtjes kundër muslimanëve dhe vendeve muslimane.

Si gazetarë, ne kemi përgjegjësinë të raportojmë për ngjarje dhe çështje të rëndësishme në mënyrë objektive dhe të drejtë. Megjithatë, në këtë rast, nuk mund të heshtim për sjelljen e egër dhe të pandjeshme të Charlie Hebdo-s.

Kjo karikaturë e fundit nuk është vetëm e pandjeshme dhe mosrespektuese për popullin e Turqisë, i cili po përballet me pasojat e një fatkeqësie shkatërruese natyrore, por gjithashtu argumenton axhendën e tyre të urryer kundër muslimanëve dhe vendeve muslimane. Për vite me rradhë, Charlie Hebdo ka përdorur platformën e tyre për të përhapur Islamofobinë dhe gjuhën e urrejtjes, dhe kjo karikaturë është vetëm shembulli i fundit i sjelljes së tyre fyese dhe të pandjeshme.

Ju kujtojmë se disa vite më parë, Charlie Hebdo fitoi famë me publikimin e karikaturave që e tallnin Profetin Muhamed, gjë që shkaktoi zemërim dhe dënim të madh. Këto karikatura u konsideruan thellësisht fyese dhe mosrespektuese dhe u kritikuan gjerësisht për nxitjen e islamofobisë dhe gjuhës së urrejtjes.

Është e qartë se Charlie Hebdo ka një histori të gjatë të përdorimit të platformës së tyre për të përhapur gjuhën e urrejtjes dhe për të tallur besimet dhe praktikat e të tjerëve. Karikaturat e tyre të pandjeshme, qoftë për Profetin Muhamed apo tërmetin në Turqi tani, tregojnë një shpërfillje të hapur për vuajtjet e të tjerëve dhe një mungesë të plotë ndjeshmërie apo respekti.

Sigurisht, liria e fjalës është një e drejtë themelore që lejon individët të shprehin mendimet dhe idetë e tyre pa censurë apo frikë nga ndëshkimi. Por, kjo e drejtë nuk është absolute dhe nuk duhet të përdoret si mburojë për gjuhën e urrejtjes apo për të nxitur urrejtjen ndaj të tjerëve. Në këtë rast, karikatura e Charlie Hebdo-s nuk është një formë satire apo komenti politik, por një shaka cinike dhe e pandjeshme në kurriz të një populli që sot po vuan pasojat e një tërmeti të paprecedentë në historinë e vendit.

Si gazetarë, kemi përgjegjësinë të jemi gjithmonë të ndërgjegjshëm dhe të ndjeshëm për ndikimin e raportimit mediatik tek të tjerët. Duke vepruar me papërgjegjshmëri, Charlie Hebdo minon po ashtu edhe besueshmërinë e gazetarisë dhe dërgon mesazhin se gazetarët nuk shqetësohen për vuajtjet e të tjerëve dhe se janë të interesuar vetëm të sensacionalizojnë tragjedinë për përfitimin e tyre.

Prandaj, sjellja e Charlie Hebdo-s është e papranueshme dhe bie ndesh me parimet e gazetarisë dhe lirinë e fjalës. Axhenda e tyre islamofobe e vazhdueshme është e dënueshme dhe duhet denoncuar. Si gazetarë, dhe si njerëz, duhet të qëndrojmë me popullin e Turqisë dhe duhet të ngremë zërin për t’i dhënë fund sjelljes së urryer dhe të pandjeshme të Charlie Hebdo-s.

32 Komente

 1. I
  Illyrian

  Kjo është gjuha e djallit… Uroj që dikush ta presi gjuhën e djallit

  1. E
   E verteta dhemb....

   Erdogan sumqiri (evropianeve dy dite perpara termetit): hiqni duart e pista nga Turkye! Dy dite pas termetit: u hengsha karin,na ndihmoni........!

  2. A
   Artani

   Kta jane ca robqira, ske cben.

   1. P
    Parruca

    Po c’lidhje ka me muslimanet se late nam. Po per termetin ne Itali ne 2016 ku dicitura ishte akoma dhe me makaber, kunder muslimaneve e bene? Lazanja me trupat e viktimave. Keta jane nje reviste qe ekzistojne fale karikaturave super provokuese. Nuk ka asnje lidhje me ato qe thuhen ketu. E vetmja menyre per tu dale kunder eshte duke i injoruar!

    1. H
     Harusha

     Thjesht duan te thone se njerezit me luften e tyre dhe tanket jane po aq te keq sa termeti. Quhet humor i zi.

     1. X
      Xhelo

      Ga zetar me vjen keq per nivelin tend te intelegjences ajo karikature ka brenda nje ndjeshmeri te jashtezakonshme eshte nje karikature ndaj hipokrizise ku nga njera ane bombardojne dhe rrafshojne qytete duke vrare me mijra njerez dhe tani ne rast te kesaj fatkeqsie bejne si te pikelluar per keto jete te humbura nga kjo fatkeqesi natyrore.

      1. k
       kot

       Artikull futja p****s... Me vjen keq ne shpirt per cfare ndodhi ne TR dhe SR po nuk me vjen zet te shikoj kete karikature te Hebdo's. Me pelqen a nuk me pelqen eshte tjeter ceshtje. Mos iu vini kunder lirise se fjales, eshte bazike.

       1. X
        Xhelo

        Mero mos i botoni komentet e mia po te lutem hiqe kete gazezarin qe ka shkruar kete artikull se nuk ka nivelin minimal te intelegjences.

        1. E
         E drejta

         Nuk eshte kunder myslimaneve po kunder hipokrizis evropiane Edhe ne ukraine po vriten me mijra por perendimi ne vend te bisedimeve per paqe dergon tanke Ne brigjet e greqise te italise spanjes po vdesin me qindra emigrante qe vuajne demokracine perendimore qe u cuan evropianet me dhune Por evropa i mbyt Eshte me e thelle karikatura e revistes dhe nuk eshte mire qe disa gazetare si ky me lart ben viktimen myslimane. Ngushullime familjeve ne turqi dhe shpresojme qe te dalin gjalle sa me shume njerez

         1. K
          Karagjozet e fundit te diteve te fundit

          Kush e ka shkruar kete artikull? Edhe i ofenduar edhe anonim? Me duket si keta qe duan te ndersejne konflikte dhe kerkojne sebepe te maskuar ne injorance. Karikatura eshte staire per luften ne Ukraine - ku e shikon lidhjen me islamin dhe myslymanet? Problemi me injorancen eshte se je i detyruar te debatosh me qenie qe e di pa filluar debati se nuk do te kuptojne. Problem pa zgjidhje ky qe i ka rene botes; ku injoranca eshte armatosur me media dhe internet e debaton nga e njejta platforme si e barabarte.

          1. T
           Trotski

           Gazete e Ndyre .Nuk i ben Nder Frances !!!!

           1. R
            Religjioz

            Na gjeni nje qofte edhe te vetme profeci te Muhametit????? meqenese quhet profet dmth.

            1. S
             Sa-Hale Loqja

             C'te presesh nga nje rrace kurvash, qe tallen me fatkeqesin e te tjerve... Ku eshte ai Kingu yne, Arian Kari (Cani)..., "Putain!"

             1. L
              Labi

              Jo,jo...kane ofenduar shume teper krishterimin...por s ia var kush

              1. k
               k

               Të tallesh me kënaqsi për fatkeqsitë natyrore të popujve,nuk ështe liri shprehje të lirë siç kanë thënë,por mungesë sensibiliteti humanitar dhe revanshi i së keqes në shpirtin njerëzor. Poshtërsia dhe imoraliteti karakterial nuk mund mund të marrë forma ideologjike.Turp i madh dhe vetëdenoncim dobësie.

              2. S
               Stardust

               Dini gje kush eshte ky i revoltuari qe ka shkruajtur kte artikull. Ndersa Charlie Hebdo i firmos dhe i nenshkruan autoret e karikaturave, ky i inatosuri ka harruar te veri emrin poshte artikullit gjoja parimor. Se pari ,Turqia nuk eshte vend musiman , eshte shtet laik ku jetojne njerez me besime te ndryshme dhe njerez pa besim ,pra ateiste. Se dyti ,me duken me te pranushme karikaturat sesa atentatet kamikaze qe vrasin njerez te pafajshem, perfshire gra dhe femije. Muslimanet radikale nuk do ti nderpresin aktet terroriste edhe sikur Charlie Hebdo ta ndaloje botimin e karikaturave ,sepse pastaj do te mbeteshin pa virgjeresha ne xhehnet.

               1. T
                Teatri i shkruar i absurdit

                Vetëm një gjë është e çuditshme. Nëse Zoti do ekzistonte vërtet, një vend mysliman si Turqia, si ka mundësi që i dënon Perëndia në këtë mënyrë me këto tërmete të tmerrshme, me mijëra të vdekur? A kontrollin Zoti gjithshka? A është fjala e tij ligj për rendin universal të planeteve dhe gjallesave? Ç'faj kanë pasur ato fëmijë, gra, burra, pleq e plaka që të përjetojnë atë tmerr, të përfundojnë të vdekur apo të plagosur nën rrënoja? Është tamam si historia e kopshtit të Edenit që normalisht ishte i sigurtë dhe nuk duhet të hynte askush, por në fakt hyri Djalli. Si hyri ai? Ku ishte Zoti? Nëse Zoti nuk ruajti dot një kopsht, si mund të ruajë qytete e pallate me miliona banorë? Përgjigja: Ose Zoti është vetë Djalli (bën dy rolet), dhe përralla e Edenit është teatri i absurdit (i të vërtetës qiellore dhe gënjeshtrave tokësore vdekatare), ose Zoti nuk ekziston. Për sa kohë njerëzit nuk pranojnë të vërtetën por rendin pas gënjeshtrave fetare, dihet që të këqija pasojnë, sepse gënjeshtra është nëna e gjithë të këqijave.

                1. E
                 Erdogan

                 Nuk mund te jesh edhe "Besimtare i Zotit" edhe Turk. Edhe Epirote Cam nga Thesprotia edhe Trk myslimane! Nuk ua ndryshoi Identitetin Cameve dhe Kombesine ne emer te Fese Islame dhe jo ne emer "Te Zotit". Kostantinopolin e kane te pushtuar,Qipron,Pontion,Smirna etj. Si mund te jesh "Besimtare i Zotit" dhe Fetare? Ato nuk shkojne bashke. Politika dhe pushtuesit e kane perdorur Fene cilado ajo per qellimet e tyre. Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D perse "Besimtaret e Zotit" te "Profetit Muhamet" e kthyen ne Xhami? Dhe jo vetem Ate. Por me mijera Istitucione Greke si Fetare dhe Civile. Perandoria Greke e Bizantit dhe pushtimi i Saj nga Muhamedanet eshte krim qe Zoti e ka denuar por Njerezit qe nuk behen te tille kurre nuk do shikojne te Ardhme. Nuk mund te jesh edhe Epirote me Kastriotin edhe turk ne Fe! Eshte Fe e Pushtuesit dhe ceshte me e rendesishmja urrejne Orthodhokset qe kane mijera vjet para tyre. Ne pergjithesi cdo Fe i ka duart me gjak.

                 1. E
                  Erdogan

                  Nuk mund te jesh edhe "Besimtare i Zotit" edhe Turk. Edhe Epirote Cam nga Thesprotia edhe Trk myslimane! Nuk ua ndryshoi Identitetin Cameve dhe Kombesine ne emer te Fese Islame dhe jo ne emer "Te Zotit". Kostantinopolin e kane te pushtuar,Qipron,Pontion,Smirna etj. Si mund te jesh "Besimtare i Zotit" dhe Fetare? Ato nuk shkojne bashke. Politika dhe pushtuesit e kane perdorur Fene cilado ajo per qellimet e tyre. Agia Sofian e ndertuar nga Perandori Ilyre Greke Iustinianos ne 532A.D perse "Besimtaret e Zotit" te "Profetit Muhamet" e kthyen ne Xhami? Dhe jo vetem Ate. Por me mijera Istitucione Greke si Fetare dhe Civile. Perandoria Greke e Bizantit dhe pushtimi i Saj nga Muhamedanet eshte krim qe Zoti e ka denuar por Njerezit qe nuk behen te tille kurre nuk do shikojne te Ardhme. Nuk mund te jesh edhe Epirote me Kastriotin edhe turk ne Fe! Eshte Fe e Pushtuesit dhe ceshte me e rendesishmja urrejne Orthodhokset qe kane mijera vjet para tyre. Ne pergjithesi cdo Fe i ka duart me gjak.

                  1. N
                   Nje qytetar

                   Megjithë vertetetesine dhe te drejten e ketij shkrimi , sikur nuk eshte serioze qe ky shkrim nuk ka Autor .

                   1. K
                    Koli

                    E pa pranueshme . Dhe ndermjet te vrareve ka dhe jo pak te krishtere se ne ate zone ka nje komunitet jo te vogel orthodox e armen

                    1. T
                     Tungsten

                     Keni shumë të drejtë! Kjo është një fatkeqësi që nuk ka fjalë për ngushëllime! Por, ju si gazetarë duhet të keni shumë kujdes kur shkruani "Profetin Muhamed", sepse kështu dukeni si Unioni i gazetarëve myslimanë shqiptarë, se për pjesën jo myslimane nuk është fare profet. Jo për gjë, por ju del ndonjë terrorist katolik/ortodox/protestant dhe ju bën atentat.

                     1. N
                      Neutrino

                      Pse është famëkeqe mor xhihadistë. Turp t'ju vijë. Ose siç ju pëlqen me gjuhën tuaj. Jazëk

                      1. p
                       pjeter

                       Me te vertet!!!Kjo nuk eshte "satire",c'fare do lloj qellimi te kene,tregon vetem bastardimin e shpirtit te tyre perballe mijera viktimave te kesaj katastrofe!!

                       1. P
                        Petrit

                        Cdo artikull serioz qe shkruhet duhet qe te kete emrin e gazetarit. Karikatura i drejtohet publikut Francez , dhe fare mire mund te jete nje mesazh kunder dergimit te tankeve ne Ukraine, duke treguar pasojat e dergimit te tyre ne nje vend ne lufte. Mendoj qe ky eshte mesazhi qe duan te percjellin, sigurisht sipas menyres se tyre.

                        1. K
                         Klimax

                         A nuk ishte Erdogan që prej kaq kohësh përgatiste një sulm të ushtrisë turke ndaj popullsive kurde duke u futur në thellësi të territorit sirian? A nuk ishin tanket dhe avionët F16 të Erdoganit që bombardonin mbi këto qytete? A nuk i deklaronte Erdogan banorët kurd të këtyre territoreve si terrorista? A nuk janë saksionet amerikane dhe të BE-së ndaj Turqisë një nga arsyet e agresivitetit turk ndaj popullsisë kurde? Atëhere përse çuditeni?!!! Pandjeshmëria e Erdoganit nuk ju shqetëson? E pra, Erdogan nuk ka nevojë për të dërguar tanke atje! Ky është kuptimi!

                         1. a
                          anti25642654censurë

                          "Si gazetarë"??? kanë një emër këta??çdo shkrim duhet të ketë një emrë,të një personi,grupi personash organizate a organizatash,shtetesh a aleancash!dhe jo ne"Si gazetarë"!!

                          1. M
                           Moisi Golemi

                           Ja dhe gazetarët islamikë të Temës. Ju 10-sha pordhfetin Muhamet.

                           1. F
                            Fener Zizi

                            Dhe pastaj ankohen ,qe edhe nga ana tjeter ka po kaq rrota Cari ,qe bejne Termet ne Redaksine e Gazetes Charlie Hebdo, perfundimi Vdesin Njerez te Pafajshem.

                            1. M
                             Mira

                             Gazeta eshte tallur me politiken franceze jo me termetin ne Turqi, po nejse seicili kupton cfare deshiron.. ky eshte arti

                             1. a
                              anti25642654censurë

                              mira,plotësisht e drejtë,bile asqë ka ndonjë sens anti islam,që këta "Si gazetarë" "të indinjuar" ja kanë ngjeshur në çdo fjali!!

                             2. R
                              R. Hoxha

                              Turp! Nuk mund të bësh humor te zi ne një fatkeqësi të tillë! Është qartësisht hipokrizi franceze. Sharli Hebdo në këtë mënyrë tallet njëkohësisht me hymnin francez

                              Lini një Përgjigje