Paralajmërimi i NATO-s: Arsenalet perëndimore po zbrazen

27 Nëntor 2022, 14:12Bota TEMA

Paralajmërimi i NATO-s: Arsenalet perëndimore po zbrazen

NATO ka paralajmëruar zbrazjen e arsenaleve të vendeve perëndimore për shkak të luftës në Ukrainë, shkruan New York Times.

Kur Bashkimi Sovjetik u shemb, kombet evropiane zbatuan "dividendin e paqes", duke zvogëluar në mënyrë drastike buxhetet e tyre të mbrojtjes, ushtritë dhe arsenalet e tyre.

Me ngritjen e Al Kaedës gati një dekadë më vonë, terrorizmi u bë objektivi për t’u goditur, duke kërkuar investime të ndryshme ushtarake dhe forca më të lehta e më shumë ekspedita.

Edhe angazhimi i gjatë i NATO-s në Afganistan kishte pak ngjashmëri me një luftë tokësore në Evropë, e rëndë në artileri dhe tanke, pasi pothuajse të gjitha ministritë e mbrojtjes mendonin se nuk do të përsëritej kurrë.

Në Ukrainë, lloji i luftës evropiane që mendohet i paimagjinueshëm është zbrazja e rezervave modeste të artilerisë, municionit dhe mbrojtjes ajrore të asaj që disa në NATO i quajnë "ushtritë bonsai" të Evropës, sipas pemëve të vogla japoneze.

Edhe Shtetet e Bashkuara të fuqishme kanë vetëm rezerva të kufizuara të armëve që ukrainasit duan dhe kanë nevojë, dhe Uashingtoni nuk është i gatshëm të devijojë armët kryesore nga rajone delikate si Tajvani dhe Koreja, ku Kina dhe Koreja e Veriut po testojnë vazhdimisht kufijtë.

Tani, nëntë muaj pas luftës, papërgatitja thelbësore e Perëndimit ka nisur një përplasje të çmendur për të furnizuar Ukrainën me atë që i nevojitet, ndërkohë që ka rimbushur rezervat e NATO-s.

Teksa të dyja palët përdorin armët dhe municionet me një ritëm të paparë që nga Lufta e Dytë Botërore, konkurrenca për të mbajtur arsenalet në gatishmëri është bërë një front kritik që mund të jetë vendimtar për përpjekjet e Ukrainës.

2 Komente

 1. P
  Piro

  Evropa e papergjegjshme thote: "Kemi Ameriken ne qe do te na mbroje"

  1. L
   Loni nga Cejloni.

   Do zoti mbarojne tere armet ne bote.

   Lini një Përgjigje