Paralajmëron OBSH: Vendet të përgatiten për pandeminë e ardhshme

22 Maj 2023, 12:14Bota TEMA

Paralajmëron OBSH: Vendet të përgatiten për pandeminë e

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve që të zbatojnë reformat e nevojshme për t’u përgatitur për pandeminë e ardhshme.

Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se tani ka ardhur koha për të shpejtuar negociatat që synojnë parandalimin e pandemisë së ardhshme.

“Nëse ne nuk bëjmë ndryshimet që duhen bërë, atëherë kush do t’i bëjë? Dhe nëse nuk i bëjmë tani, atëherë kur?”, tha ai.

Takimi dhjetëditor i OBSH-së përkon me 75 vjetorin e saj dhe do të diskutojë çështjet globale të shëndetit, duke përfshirë pandemitë e ardhshme.

194 vendet anëtare po negociojnë reforma për rregullat që përcaktojnë detyrimet e tyre në rast të një kërcënimi ndërkombëtar shëndetësor dhe po punojnë për një traktat më të gjerë të pandemisë që pritet të ratifikohet vitin e ardhshëm.

5 Komente

 1. 1
  1002

  U mesuan mire keta me shitjen e vaksinave dhe nxjerjen e miliardave prej tyre nga kompanite boterore te farmaeutikes .....

  1. P
   Phoenix

   Dorezimi i sovranitetit dhe te drejtave njerezore te vendeve, te Organizata Terroriste Komuniste Boterore e shendetit, nepermjet politikaneve te infiltruar tradhetare dhe marionetave te tyre kudo. Tedros Adnahom eshte nje terrorist kriminel Komunist Somalez, i cili u katapultua drejtor i OBSH-se nga Kulti Global nepermjet fondacionit Bill

   1. P
    Phoenix

    Fondacionit Bill

    1. P
     Phoenix

     Ate Mamin ne gop, moderator i Mero shurres. Po pse i prek komentet duke fshire fjalet e postuar pergjysem, o bythqir burre!

     1. P
      Phenix gjysmak mbete

      O idiot, moderatori nuk fshin gje mor bole. E ke ti fajin me shtypshkrimin tend qe e dergon pa mbaruar. Na mbytel lyfat. As kuptojne nga rregullat elementare te internetit dhe shajne te tjeret!!!

     Lini një Përgjigje