Pas digës, rusët hedhin në erë tubacionin më të madh të amoniakut në botë

7 Qershor 2023, 17:31Bota TEMA

Pas digës, rusët hedhin në erë tubacionin më të

Frika për një tjetër fatkeqësi mjedisore u ngrit në Ukrainë pasi tubacioni  më i madh i amoniakut në botë i vendosur në Kharkiv u bombardua të martën.

Sipas mediave të huaja, burime pro-Moskës, publikuan pamjet që tregojnë një re gazi që shpërndahet mbi një zonë pyjore pranë qytetit Masyutivka, e cila shtrihet në “zonën gri” midis kufirit rus dhe ukrainas.

Mësohet se, aty strehohet një stacion pompimi për tubacioni Tolyatti-OdessA.  

Amoniaku është një komponent kyç i plehrave nitrat, me Rusinë që është një nga prodhuesit kryesorë të tij në mbarë botën.

Por është gjithashtu jashtëzakonisht toksik dhe mund të shkaktojë acarim të rëndë në mushkëri, fyt, hundë dhe sy, duke shkaktuar probleme serioze shëndetësore për njerëzit që mund të ekspozohen ndaj tij.

16 Komente

 1. A
  Alex

  Po mir se rusia hedhka veten ne here ok poperendimi ku ka provat le yi tregoje dhe ne skeptiket ta besojme, apo Jane secret? vece keta koqet e brezit te ri I besojne keto dhe prandaj bota po iken per lesh kari

  1. b
   ben.

   Mbasi ruset hodhen ne ere northeastern, hodhen ne ere digen, hedhin ne ere edhe amonjakun. Ajo qe kuptohet nga keto veprime te "ruseve" eshte se ukrainasit me gjithe perendimin nuk ja dolen dot me mercenaret e vagner. Dhe meqense rusia nuk pesoi gje ekonomikisht, bile u rit, ustallaret mendojne qe tiu mbushin mendien ruseve qe te hedhin veten ne ere mbase dobesohen ekonomikisht, se nga ana ushtarake duket se nuk kane ca ju bejne me. Vetem se problemi eshte qe per kete lufte, po e paguajne ukrainasit me jete, dhe europianet me leke. Me sa duket qellimi nuk eshte qe ti bien rusise , qellimi qenka qe te dobesojne europen, mqs rusit nuk kane ca i bejne dot me.

  2. p
   po na poshteron rende o Mehro .....

   Atehere Mehro merhumi .....!!!!! Citoj perkthimin e Tema-s se Mehros : "Amoniaku është një komponent kyç i plehrave nitrat, me Rusinë që është një nga prodhuesit kryesorë të tij në mbarë botën." Ruset e "hodhen" ne ere per ti bere dem vehtes ???!!!!!! O Mehro po late nam ore me rrenat pa pike sensi qe nuk te bejne jo te qeshesh jo por te trishtojne ne ato limitet sa njeriu i ben vehtes pyetjen : Vertete kaq poshte kemi rene ne lexuesit e Tema-s sa "bosi" Mehrua tall bythen me ne me gjoja "lajme" qe serviren thjeshte per te mos u besuar ???!!!! Mehro shikoje kete artikull te AFP -se perktheje dhe botoje per te shpartalluar "tiranin Putin kete "kriminel" / Sabotage des gazoducs Nord Stream : la CIA aurait été mise au courant d'un projet ukrainien de destruction Par M.L (avec AFP) Publié le 7 juin 2023 à 11h44

   1. N
    Neo

    Mos u besoni mediave zyrtare! Jane te genjeshterta ne çdo aspekt. Perendimi eshte ne perendim, mirupafshim ne "system failure" ????

   2. A
    ABC

    Pra Rusia per te dytën herë goditi veten. Hahahaha.

    1. Z
     Zhvejku

     Me kete lloj propagande qe beni ju te gazetes tema tregoni injorancen tuaj! Per njeanshmeri e dim qe jeni rreshtuar ne krahun e zjarevenesit, po te arini qe te talleni me intelektin e lexusit tuaj, kjo tregon munges respekti, mbase nuk eshte mire qe t'ju quaja jashqitja e shtypit, po per kete rast e meritoni...!!

     1. K
      Korcari

      Digen e hodhen ne ere ukrainasit kurse Rusi po mer hak.Ky duhet te ishte titulli po propaganda e ZP vazhdon me Temen.

      1. M
       Moisi Golemi

       Ja si hidhen menjehere neper komente byq!rat e Putanit. Yyyysht, mbrapsht neper shpella, majmuna!!

       1. Pilafi Schol

        Dy sulme terroriste te bera nga Zelenski me mbeshtetjen e shoqates bamirese NATO te firmosur ne USA,akuzojne Rusine qe po i ben vetes harakiri. Shkaterimir i diges se ujembledhedit dhe hedhja ne ere e tubacionit te amanikut demtojne vetm Rusine. Terroristet me qender ne Kiev te drejtuar nga Washingtoni do te marrin pergjigjen e merituar qe u takon.

        1. T
         Turp

         E "cuditeshme" ruset hedhin ne ere veten e tyre bejne harakiri, me ndihmen e NATO-s dhe te Ukraines.

         1. M
          Martin

          Hitleri rus e ka ndare mendjen, sa te mendohen e te diskutojne anetaret e NATO-s, do ta shkaterroje Europen per hir te Kines, Iranit dhe Indise.

          1. K
           Koli

           Nuk e di cfare eshte me e turpshme, te mbrosh nje shtet okupator qe i ka ngel ora tek politikat staliniste apo te jesh shqiptar dhe te sillesh si pansllavist (per ca komente me lart). Ta keni te qarte se kamaradet qe adhuroni po tu jepej rasti do ju hanin per se gjalli

           1. G
            Gjethja e fikut

            Ti me emrin koli veç shqiptar nuk do jesh, se je nje derr kaqol qe se ke shokun, sipas teje ukrainasit çfare jane, ata nuk jane sllav, çfare kerkon amerikani, anglez pra nato ne ukrain, pse nuk nderhyn kur neofashistet te azovit vrisnin rusofolsit e ukraines dhe kur rusi i paralajmroi disa here si zhelen dhe perendimin per kete problem dhe mos antersim ne nato te ukraines sipas premtimit te perendimorevet, prandaj ti kaqol dhe nje fare "golemi" (ne sllavishit do te thot i madhe) s'kini te drejten te na ofendoni dhe paragjukoni se çfare jemi! Ketu behet fjale per krim lufte... .

            1. M
             Moisi Golemi

             Gjethja e fikut. Sado të madhe ta kesh gjethen, nuk ta mbulon vërrën e sat'ëm që të ka mbarsur me gomar. Tqr ty e të gjithë atyre që mbrojnë Putanin, antishqiptarin më të madh në botë. Ju jeni rracë e ndyrë, që në rastin më të parë po ra lufta, do ju zhdukim natën, me soj e sorollop.

             1. G
              Gjethja e fikut

              Mo ISI! Pse naten e jo diten!!?? Apo do tregosh veten qe je pjelle cubi nga soji i Xhafer Daves i arrdhur ne jete nga perdhunimin ne grup i sateme!!? Ketej nga anet tona ketyre i themi: kopila e te pabes, qe te vrasin naten e te qajne diten. Si i madhe (golem) qe je, po te bej edhe une nje mut te madhe, qe te hash e ngopesh ti dhe soji jot.

             2. K
              Koli

              Une perkrah vlerat perendimore dhe ne kete rast siguria e Perendimit gjendet ne rrezik pikerisht ne Ukraine, vend i pushtuar. Pansllavizimi eshte term qe perdoret ne kontekste ultranacionaliste dhe shoviniste ashtu sic po e perdor Putleri i shek. 21. Krim lufte eshte te pushtosh nje vend sovran, te bombardosh maternitete, shkolla, cerdhe, rezidenca dhe te shkaterrosh infrastrukturen, te kryesh spastrim etnik, perdhunime ne mase dhe te mburresh me nje grup kasapesh bicim Wagner. Kultura staliniste normalisht nuk di te pranoje argumenta dhe as te debatoje si puna jote. Megjithate shyqyr qe te jepet mundesia te shrfysh dufin tend primitiv. Mos harro te kapesh gjethen e fikut Gjinooo ;)

            Lini një Përgjigje