Pas fitores ndaj Belgjikës, marokenët “djegin” edhe Brukselin

27 Nëntor 2022, 19:50Bota TEMA

 

Pas fitores ndaj Belgjikës, marokenët “djegin” edhe

Maroku fitoi 0-2 ndaj belgjikës dhe hodhi një hap të rëndësishëm drejt kualifikimit në fazën e 1/8-ave të Kupës së Botës, teksa kaq mjaftoi që të nisë festa edhe në kryeqytetin belg, Bruksel.

Në Belgjikë llogaritet të jetojnë më shumë se 500 mijë marokenë, një pjesë e madhe e të cilëve në kryeqytet, të cilët menjëherë pas ndeshjes pushtuan rrugët e Brukselit, duke festuar, por nuk kanë munguar as incidentet e dhunshme, siç ishte përmbysja e një makine dhe shkatërrimi i saj.

Në rrugë kanë zbritur menjëherë edhe forca të shumta policie, që kanë provuar të vënë rregull, teksa kanë përdorur edhe makinat ujëhedhëse, për të shpërndarë turmën e marokenëve.

3 Komente

  1. G
   Gogoli

   Marokenët pushtuan Spanjën e Italinë për 300 vjet, kot e kruani me ta.

   1. L
    Luli

    QENTE VINE TE MBUSHIN BARKUN ME BUKE DHE TE DJEGIN DHE SHTEPINE.

    Lini një Përgjigje