Perëndimi dërgon trupa në Ukrainë? Macron: Do të bëjmë gjithçka që Rusia të mos e fitojë këtë luftë

27 Shkurt 2024, 11:29Bota TEMA
Perëndimi dërgon trupa në Ukrainë? Macron: Do të

Shumë shpejt, përfshirja e Perëndimit në luftën ukrainase mund të kalojë në një nivel tjetër. Presidenti francez, Emanuel Macron nuk përjashtoi dërgimin e trupave në shtetin në luftë, teksa çështja u diskutua gjatë një mbledhje të liderëve europianë në Paris.

Kreu i Elizesë tha se do të bëjnë gjithçka të mundur që Rusia të mos e fitojë luftën, pas takimi të mbi 20 krerëve të shteteve europiane dhe zyrtarëve perëndimorë, mes te cilëve kancelari gjerman Olaf Sholz dhe sekretari për punët e jashtme ne Britani, David Cameron.

“Gjithçka u diskutua në mënyrë të lirë dhe të drejtpërdrejtë. Nuk pati konsensus sot për te miratuar zyrtarisht dërgimin e trupave në terren, por diçka e tillë nuk mund të përjashtohet. Do të bëjmë gjithçka që Rusia të mos e fitojë këtë luftë.”

Më herët presidenti francez u kërkoi liderëve europianë të garantojnë mbrojtje kolektive për kontinentin, duke i siguruar mbështetje të palëkundur Ukrainës përballë ashpërsimit të sulmeve në fushëbetejë gjatë muajve të fundit.

Nevoja për të forcuar sigurinë sipas tij, lidhet edhe me parandalimin e sulmeve të mëtejshme ruse ndaj vendeve të tjera ku më të rrezikuarat, konsiderohen Estonia, Lituania Letonia, dhe Polonia.

“Kemi bindjen se disfata e Rusisë është e domosdoshme për sigurinë dhe stabilitetin në Europë. Në lojë, është jo vetëm mundësia që Kievi të përballojë çdo ofensivë të re ruse, të përballojë çdo rrezik gjatë muajve në vazhdim, por edhe mundësia qe europianët të përcaktojnë sigurinë e tyre kolektive.”

Një sërë shtetesh europiane, përfshirë Francën mbështetën iniciativën e propozuar nga Republika Çeke për të blerë municione e predha jashtë BE.

Sakaq, në një videokonferencë presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u bëri thirrje udhëheqësve të mbledhur në Paris të parandalojnë që Putinit të shkatërrojë arritjet e tyre dhe të zgjerojë agresionin në shtete të tjera.   

 

21 Komente

 1. J
  Jo trupat mish per top

  Pse erdhi Blinken ne Tirane? Per trupa mish per top

  1. M
   Makroni le te dergoje dylberet shoket e vete

   ta bejne me rradhe ne llogore

   1. s
    shori

    C'pret nga nje njeri qe ka marre per grua nje plake te shemtuar me dyfishin e moshes se tij...???!!! Psikopat majmun, qe nuk e ka per gje t'i vere flaken Evropes..??!!! Tutkuna kalamaj rrugace, qe per cudi jane sot "lideret" e Evropes...!!!

    1. #
     #

     Flaken Evropes ja vuri Putanka jote helmuese kur sulmoi nje shtet tjeter. Do te vinte mire ty po te te sulmonte turku per te rikrijuar perandorine otomane

     1. S
      Shqyp

      Pirdh pirdh e shaj grate

     2. E
      Erdogan

      Po deshe bej ndryshe zoti Makron? Per Genocidin ne Palestine qe nga 1948 nuk you a mban bytha ta vleresoni si te tille? Bile detyroni Greqine te ndihmoje luften civile Rusi dhe ish Nova Rusia (sot Ukrahine) kur vete eshte e pushtuar nga Turqia me ndihmen tuaj. Ku ishit you "Te Krishteret dhe Demokratet" e Evropes per pushtimin e Qipros nev1974? Perse po vetevriteni me politikat colonialiste dhe me pasoja te pa imagjinueshme? "Evropa e Bashkuar" nuk egziston dhe nuk ka egzistuar si nje njesi e Pamvarur qe kur u krijua por nje Organizate qe quhet Nato qe udhehiqet nga Anglosaksonet dhe keta te fundit dihet nga kush. Genocidi kunder Grekeve neTurqine Perendimore nga terroristi Qemal Ataturke,popullit te Armene ne 1922-in,Djegja dhe shkaterrimi i Smirnas,bastisja e pasurive Greke ne 1955 ne Kostantinopol dhe me vone pushtimi i Qipros tregon "Fytyren" e Natos. Popujt e Evropes mashtrohen dhe bulizohen nga Qeveri te shitura tek Imperializmi. Fakti i rrezimit te Janukovicit ne 2014-en nga Misionet e Fshehta dhe shkaterrimi i Ukrahines tregon qe bota sidomos Evropa po shkon drejt Gremines.

      1. G
       Gin

       Ti prej Frances je shtet o Greqir, thuaj shyqyr qe ekziston Franca qe te ndihmon po mos kerko qiqra ne hell, se Greqine e kane ndihmuar me shume se cdo vend tjeter qekur u be shtet nga fuqite e medha.

       1. G
        Greko

        Ka faj Franca qe e beri Greqine shtet dhe e mbron, po pa frengun, sot do ishit bere turq. Do ju kishte hyre sulltani Erdogan ne Athine.

       2. N
        Nisi lufta

        Obobo, do marre urdher edhe lideri global nga NATO qe te coje shqipot ne lufte me 2 tanket e ndryshkur dhe dronet e sulltanit. Do jemi ne vijen e frontit.

        1. $
         $

         Po prisni ore njerez se mbase e merr zoti Putanen. Ka kancer Putana, nuk e ka te gjate.

         1. X
          X

          Lufta me Rusine nuk duhet pershkallezuar, por sic thote ky, eshte e vertete edhe se nuk duhet te normalizohet pushtimi i nje shteti me te dobet nga nje shtet me i forte. Prandaj duhet qe Rusia ta humbe medoemos luften. Sepse nuk duhet te kthehemi ne koherat e vjetra kur nuk ka ligje nderkombetare dhe po deshe mund te vendosesh te pushtosh nje territor se e quan tendin. Ashtu do te dilnin te humbura shtete te vogla si Shqiperia qe nuk kane ushtri dhe force. Ne qofte se neser neve do vendoste te na sulmonte nje shtet me i fuqishem, do prisnim mbrojtje nga me te fuqishmit, ashtu sic pret Ukraina ndihme. Imagjinoni te hynin ne Kosove tanket serbe apo ne Himare tanket greke sepse e quajne territorin e vet. Nuk do donit mbrojtje ju apo do donit t'ju linin ne balte, ndryshe nga c'beri NATO me Kosoven? Po fitoi Rusia, do normalizohej pushtimi i nje shteti me te dobet dhe bota do ishte shume me e pasigurt.

          1. $
           $$$

           Shpresoj ta kem gabim, po mendoj se edhe si pjese e NATO-s, po te sulmohej Shqiperia, vendet e NATO-s do nxirrnin justifikime dhe nuk do rrezikonin te hynin ne lufte per nje shtet te vogel te varfer si Shqiperia, sidomos po te vije Trump president. Ne lufte do hynin zyrtarisht vetem po te sulmohej ndonje shtet i rendesishem i Europes Perendimore, keshtu qe jemi ne dore te Zotit.

          2. E
           Evropa djall

           Evropianet do cojne shqipot dhe te varferit e tjere ne lufte se per vete nuk rrezikojne kokat. Gjithmone lypsaret e hane.

           1. R
            Ruskia

            Po t'i hedhe nje trim ndonje helm atij Putanes ne kafe ore se nuk do shkoje gjithe Evropa perlesh per nje koketul te lojtur.

            1. P
             Perlesh

             Kjo pune me lufte kontinentale ose boterore do perfundoje. Rusia nuk terhiqet se do ishte poshteruese, Ukraina nuk do mbahet dot kurre e pushtuar gjithmone se eshte shtet shume i madh. Do acarohet gjendja dhe heret e vone do perfshihet Perendimi dhe do plasi lufta e gjere per deliret e nje psikopati rus. Mos na renshim bombat mbi 28.000 metrat katrore shqiptare.

             1. P
              Perlesh

              Kjo pune me lufte kontinentale ose boterore do perfundoje. Rusia nuk terhiqet se do ishte poshteruese, Ukraina nuk do mbahet dot kurre e pushtuar gjithmone se eshte shtet shume i madh. Do acarohet gjendja dhe heret e vone do perfshihet Perendimi dhe do plasi lufta e gjere per deliret e nje psikopati rus. Mos na renshim bombat mbi 28.000 metrat katrore shqiptare.

              1. P
               Po pret Edi

               Oj ti Makrone, therrisni liderin global corapekuq se i zgjidh ai me Ukraine, e me Gaze e me the, e te thashe. Lideri yne po e shperdoron talentin kot neper mure e atelie, se ju e lini menjane e nuk e therrisni per te zgjidhur hallet e medha te botes. Nuk eshte piktori per pune te vogla shqiposh, eshte per luftera boterore.

               1. K
                Kafe turke

                U SHOFTE EUROPA ME FRANCEN TE PAREN. RROFTE sulltani Erdogan!!

                1. R
                 Remo

                 Kafene e ke pire tek rruga e Kavajes? Hoxha turko-arab te ka pjerdhur koken, por, ka per te te pjerdhur suma rende ndonje dite o beqir i sulltan Erdoqenit!

                2. V
                 Vladimir Putana

                 Europa duhet ta mbroje Ukrainen. Cdo shtet dhe komb ka te drejte te jete sovran dhe i lire, qofte i vogel apo i madh. Rusia eshte nje shtet kriminel i ndyre qe burgos dhe vret qytetaret e vet, dhe mbahet peng nga nje vrases mafioz.

                 1. F
                  FR

                  Ti o arrogant pusho more vesh apo jo

                  Lini një Përgjigje