Pse Britania e Madhe po rrit shpenzimet e mbrojtjes me 6 miliardë dollarë?!

13 Mars 2023, 21:20Bota TEMA

Pse Britania e Madhe po rrit shpenzimet e mbrojtjes me 6 miliardë

Mbretëria e Bashkuar do të rrisë shpenzimet e mbrojtjes me 6 miliardë dollarë për t’u “fortifikuar” kundër kërcënimeve në rritje nga Rusia dhe Kina, njoftoi lideri i vendit në prag të bisedimeve të shumëpritura me partnerët e AUKUS, Shtetet e Bashkuara dhe Australinë.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën, kryeministri britanik Rishi Sunak u zotua të përdorë shpenzimet shtesë, të shpërndara në dy vjet, për të rimbushur rezervat e municioneve, për të modernizuar programin e nëndetëseve bërthamore të Mbretërisë së Bashkuar dhe për të financuar “fazën tjetër” të AUKUS, një pakt sigurie i arritur midis tre kombeve në 2021.

Detajet e programit AUKUS do të zbulohen të hënën në San Diego gjatë një konference të përbashkët shtypi midis Sunak, Presidentit të SHBA Joe Biden dhe kryeministrit australian Anthony Albanese.

Partnerët pritet të njoftojnë se Australia do të blejë të paktën katër nëndetëse të klasit Virginia me energji bërthamore nga SHBA, më pas do të ndërtojë një version të modifikuar të nëndetëses britanike të klasit Astute me sisteme luftarake dhe armë amerikane gjatë fazës së dytë të programit. Marrëveshja shihet si një përpjekje për të kundërshtuar ambiciet ushtarake të Kinës në Paqësor.

Kongresmeni demokrat Joe Courtney i tha transmetuesit kombëtar të Australisë të dielën se abonentët e klasës Virginia të ofruara nga SHBA do të ishin të “cilësisë më të lartë”.

Javën e kaluar, Kina përsëriti kundërshtimin e saj ndaj marrëveshjes AUKUS, duke thënë se ajo “përkeqëson seriozisht rrezikun e përhapjes bërthamore” dhe nxit një garë armësh që do të destabilizonte rajonin e Azisë Paqësorit.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Mao Ning u shpreh të enjten në një konferencë: “I nxisim SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Australinë që të braktisin Luftën e Ftohtë dhe mentalitetin e lojës me shumën zero, të përmbushin me besnikëri detyrimet e tyre ndërkombëtare dhe të angazhohen në përpjekjet e favorshme për paqen dhe stabilitetin në rajon”..

Lini një Përgjigje