Pse Joe Biden po dërgon ushtarë amerikanë pranë kufijve të Ukrainës?

26 Nëntor 2022, 11:20Bota TEMA

Pse Joe Biden po dërgon ushtarë amerikanë pranë kufijve

Nga Daniel Davis

A po shkon Amerika drejt një lufte me Rusinë?

Siguria kombëtare e Amerikës nuk është e rrezikuar, në asnjë mënyrë, nga nisja e konfliktit midis Ukrainës dhe Rusisë.

Duke pasur parasysh pretendimet e shpeshta të administratës se presidenti nuk ka ndërmend të përfshihet në një luftë me Rusinë, Biden përsëriti në prill se Shtetet e Bashkuara nuk do të dërgojnë trupa amerikane për të ndihmuar Ukrainën.

Vetëm në ditët e fundit, Ushtria e Shteteve të Bashkuara vendosi një brigadë të Divizionit të famshëm 101 në Rumani – hera e parë që divizioni ka qenë në Europë në pothuajse 80 vite.

Aleanca e NATO-s e udhëhequr nga SHBA sapo zhvilloi një stërvitje të madhe dhe në detin Adriatik pranë Ukrainës, aeroplanmbajtësja USS George HW Bush po kryen stërvitje me aleatët e NATO-s, raporton abcnews.al.

Ndërsa stërvitjet janë një pjesë rutinë e mbrojtjes kombëtare të Amerikës, këto përfshinin aludime ogurzezë. Gjenerali John Lubas, zëvendëskomandant i Divizionit 101 në Rumani, tha se njësia nuk ishte atje për stërvitje, por një “dislokim i trupave luftarakë”, duke shtuar se trupat e tij duhet të jenë gati për të luftuar, në varësi të mënyrës se si situata përshkallëzohet përtej kufirit në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se operacioni në Adriatik “ demonstron aftësinë tonë për të përforcuar me shpejtësi aleatët dhe fuqinë e projektit në të gjithë aleanca.

“Që nga shkurti i kaluar, Shtetet e Bashkuara vendosën mijëra trupa në Europë, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 100,000, shumë prej të cilave janë dislokuar në shtetet e NATO-s të Europës Lindore .

Megjithatë, ajo që askush në Uashington apo Bruksel nuk është munduar t’i shpjegojë popullit amerikan është: pse?

Cili është kërcënimi për sigurinë kombëtare amerikane që do të kërkonte vendosjen e 100,000 trupave amerikane, vendosjen e një divizioni luftarak që nuk është vendosur në Europë që nga Lufta e Dytë Botërore?

Rusia filloi një luftë ” të paprovokuar” kundër Ukrainës, por shtetet e tjera kanë deklaruar se nëse situata nuk vihet në kontroll tani, Putini së shpejti mund të nisë sulme të mëtejshme në Europën Lindore dhe të pushtojë më shumë vende.

Por Rusia e sotme e Putinit nuk është një pjesë e fuqisë së vërtetë luftarake që zotëronte dikur Kremlini. Është ironike që shumë ekspertë pretendojnë se Rusia është një kërcënim serioz për të sulmuar territorin e NATO-s, ndërsa të tjerë pretendojnë se ushtria ruse nuk do të jetë në gjendje të mposhtë as Ukrainën.

Ish-gjenerali dhe drejtori i CIA-s, David Petraeus, ka sugjeruar që trupat amerikane duhet të stërviten më shumë sesa thjesht  pranë kufirit ukrainas. Në fillim të këtij muaji, në përgjigje të një kërcënimeve ruse për përdorimin e armëve bërthamore, Petraeus argumentoi se Shtetet e Bashkuara duhet të ” të eleminojnë çdo forcë konvencionale ruse që mund të shohim dhe identifikojmë në fushën e betejës në Ukrainë dhe çdo anije në Deti i Zi, raporton abcnews.al.

Ish gjenerali duket i pavëmendshëm ndaj realitetit se nëse SHBA-ja do të sulmonte drejtpërdrejt forcat ushtarake ruse, ato do të përgjigjeshin menjëherë, duke synuar potencialisht trupat amerikane në Europë ose Siri – duke rritur rrezikun e një lufte të plotë midis dy superfuqive bërthamore më të mëdha në botë.

Megjithatë, në botën e sotme, ekziston një mungesë e tmerrshme e vetëdijes për pasojat e një sulmi bërthamor me Rusinë dhe një gatishmëri e frikshme kalorësiake për të rrezikuar një luftë të tillë me Moskën për çështje që nuk lidhen as me sigurinë  kombëtare amerikane.

Megjithatë, ajo që Amerika nuk duhet të bëjë kurrë janë veprime të tilla që do të zgjasnin luftën, do të na tërhiqnin në një luftë të panevojshme dhe do të rrezikonin vetë ekzistencën e SHBA-së  si komb.

Shumë nga udhëheqësit tanë dhe të ashtuquajturit ekspertë po na shtyjnë në mënyrë agresive gjithnjë e më pranë luftës me Rusinë, që shumë lehtë mund të shndërrohet në një luftë bërthamore.

3 Komente

 1. D
  Dardan

  O trumcaku Daniel Davis, a nuk e degjove intervisten e Pjoter Tolstoit, zëvendëspresidentit te parlamentit rus, dhene te përditshmes italiane “Corriere della Sera”? Tolstoi foli shume qarte si zedhenes i Hitlerit te ri Vladimir Putinit: “Juve europianëve ju mungon sensi i historisë. Boll të studiosh konfliktet ndër shekuj midis Rusisë dhe Europës për të kuptuar. Në shekullin e 19-ishim në Paris, në shekullin e 20-të ishim në Berlin, e vetmja pikë e mesme për në shekullin 21 ishte Kievi (!?)”

  1. a
   anti25642654censurë

   darde,apo sërb kosove?? daniel devis?! nga ajo që gjeta në internet isht evetëm një artist(për mua i panjohur fare)që alla trampçe,kërkonte që "të mbronte pragun e tij"!! tashti sa për histori,ë!meqënëse na i përmënde thënjet e nipit të tolstoit shkrimtar!ose të tolstoit gomar,sipas atyre që ka folur!! e vërtetë që rusia ka këthyer vizitën napoleonit,parisit,në shkullin e 19,e gjithashtu vizitën e hitlerit,berlin,në shekullin e kaluar,por mos harro se në të dy rastet,nuk ka qënë vetëm!!ka qënë me gjithë europën pas,e shpesh para!!o lesh,nuk ka asnjë lëshim për putanën ruse!!sepse kanë mësuar nga ndyrësira gjermane me dy gisht mustaqe,që nuk ndaloi asnjëherë!që megjithëse "ishte njeri i paqes"nuk ndaloi asnjëherë për të bërë luftë,deri sa vrau veten në bunker!! e këtë ndyrësirën e rusisë,jo vetëm e lanë të bëjë çtë dojë në shtëpinë e tij,por dhe e toleruan në pushtimin e krimesë,dhe bile do ta kishin toleruar dhe në dombas!!por jo!! ndyrësira nuk ndalet dot,sepse është aq i pafytyrë sa nuk mund të zotërojë egon e tij,sepse është aq budalla sa kujton se të gjithë e kanë frikë,se të gjithë janë budallenj(si muzhikët e tij)dhe vetëm ai i zgjuar!! mbaj mënd fjalët e lloid ausitn,sekretari për mbrojtjen në amerikë,dhe mos harro proverbin"qeveria e zë lepurin me qerre","ne do ta bëjmë rusinë që të mos jetë në gjëndje të sulmojë asnjë shtet në të ardhmen"!! e mos harro se "qerrja po shkon përpara",kurse lepuri pas!!shumë ngadalë,por po e ndjek!!mos u kënaq me flakën e kashtës,darde,mo u kënaq!! ki durim se do ta hash në bythë!ki durim!!

  Lini një Përgjigje