Pse po ribashkohen Erdogan dhe Al-Sisi?

12 Shkurt 2024, 11:44Bota TEMA
Pse po ribashkohen Erdogan dhe Al-Sisi?

Nëse nuk ka një ndryshim në minutën e fundit, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është planifikuar të vizitojë Kajron të mërkurën e ardhshme dhe të takohet me presidentin Abdel Fattah al-Sisi.

Një vizitë historike, pasi të dy vendet thuajse kishin ndërprerë marrëdhëniet diplomatike që nga viti 2013 pas përmbysjes së presidentit Morsi dhe ardhjes në pushtet në një grusht shteti ushtarak të presidentit aktual. Rivendosja e marrëdhënieve filloi gradualisht me një shtrëngim duarsh mes dy liderëve në Katar në vitin 2022, një takim në samitin e G20 vitin e kaluar dhe në fund shkëmbimin e ambasadorëve korrikun e kaluar.

Vizita e Erdogan përfundon këtë proces të gjatë afrimi, për të cilin shumë mendojnë se do të krijojë një bosht të ri rajonal në rajonin e Mesdheut dhe Lindjes së Mesme në një kohë kur lufta në Izrael vazhdon me fokusin e fundit të rrezikshëm në Rafah në kufirin me Egjiptin. Analistët në Turqi shohin interesa të ndërsjella në shtrëngimin e marrëdhënieve turko-egjiptiane.

Ankaraja, thonë ata, dëshiron të përmirësojë pozicionin e saj në projektet e gazit në Mesdheun Lindor, ku Egjipti luan një rol të rëndësishëm, por edhe të sigurojë mbështetjen e Presidentit Sisi për çështjet rajonale si lufta në Gaza. Ndoshta më e rëndësishmja, theksojnë ata, demarkimi i ZEE-së së Turqisë me Kajron në Mesdheun lindor mund t’i japë Ankarasë një mjet të rëndësishëm negocimi në mosmarrëveshjen e saj me Greqinë dhe Qipron.

Në të njëjtën kohë, përfundoi shitja e avionëve luftarakë amerikanë F-16 në Turqi. “Vendimi i Kongresit për të miratuar blerjen e 40 F-16 dhe 79 avionëve të përmirësuar nga Turqia është një hap i rëndësishëm përpara,” tha ambasada e SHBA në Ankara, sipas ambasadorit Jeff Flake, më herët në Platformën X. Miratimi për shitjen erdhi pas ratifikimit nga Turqia të protokollit të pranimit të Suedisë në NATO.

Lini një Përgjigje