Raporti: Një ushtarak rus ndihmoi Ukrainën të planifikonte sulmin në Krime

15 Shtator 2023, 15:11Bota TEMA

Raporti: Një ushtarak rus ndihmoi Ukrainën të planifikonte sulmin

Një ushtarak rus ndihmoi Ukrainën të planifikonte një sulm të madh në flotën e Moskës në Detin e Zi në Krime, sipas një raporti.

Një zëdhënës i ATESH, një lëvizje tatare-ukrainas, tha për Kyiv Post se  një nga anëtarët e saj në flotën detare mori detaje të vendndodhjes dhe misioneve të mundshme të nëndetëses Rostov, e cila pësoi dëme të mëdha në sulm.

ATESH pretendoi se partizanët e saj kishin mbledhur informacion për disa ditë dhe kishin luajtur një rol kyç në identifikimin e objektivave ushtarake ruse.


Qytetarët lokalë gjithashtu dhanë ndihmë. “Shumë nga informacionet janë marrë nga banorët e zakonshëm të Sevastopolit, të cilët vazhdimisht na dërgojnë informacione për trupat ruse,” tha zëdhënësi.

Ata gjithashtu pretenduan se forcat ruse ishin tronditur nga sulmi dhe se “realiteti i tmerron ata”.

5 Komente

 1. P
  Pilo Lala

  Ruset do perfundojne ne lufte civile. Po luftojne klanet e brendshme. Tani eshte momenti per Gjeorgjine, Republikat e Jugut, te luftojne per te marre tokat e pushtuara nga Rusia.

  1. d
   dsa

   Nuk ja tartare apo ruse jane eshte ndonje plehre cifut si Zelensky me pasaporte ruse.

   1. a
    anti25642654censurë

    ëhë,janë qirësit e satëme!!mos i sha se të mbajnë me bukë!!

    1. G
     Gjethja e fikut

     Censumqiri! Jotegjithe i kane nxjere ne semafor femrat e shtepis, per te sjell pare per buke dhe rroba gabi si puna jote. Yyyt race e felliqur, ngele duke share, ngren mut e lehur si kone e zgjebosur.

    2. M
     Milo

     Po ti qe Shane cifutet ca je ndonje betje nazisti o plere njerzit vriten se I do kari putinit kurse ju mbetjet e plerave te nazismit I beni jeone putinit qe te qofte fisin zeleski me cifuten drop qire

    Lini një Përgjigje