RFK Jr: Si e formoi dezinformata kundër vaksinës kandidaturën e tij për president

2 Mars 2024, 21:20Bota TEMA
RFK Jr: Si e formoi dezinformata kundër vaksinës kandidaturën e

Amerika përballet me një revansh zgjedhor në nëntor, nga i cili pak votues janë të motivuar. Si rezultat, kandidatët e pavarur mund të kenë një ndikim më të madh në rezultatin e këtij viti sesa kanë pasur në dekada, dhe askush nuk po bën valë më të mëdha se Robert F Kennedy Jr.

Mbështetësit e tij e shohin atë si një tregues të guximshëm të së vërtetës, që lufton me fuqitë e liga korporative. Megjithatë, skeptiku i vaksinës ka një histori të largimit nga e vërteta dhe përhapjes së informacionit shëndetësor që shkencëtarët thonë se është i rremë. Rachel Schraer heton këto dy imazhe shumë të ndryshme.

Rreth 20 vjet më parë, profesor Paul Offit mori një telefonatë.

“Robert F Kennedy Junior më thirri dhe ai tha se kishte nevojë për ndihmën time”, thotë shkencëtari, vaksina e të cilit kundër rotavirusit vlerësohet të shpëtojë rreth dy mijë jetë në ditë në botën në zhvillim.

Kennedy, një anëtar i dinastisë së famshme politike dhe nipi i ish-presidentit John F Kennedy, i tha Prof Offit se po kërkonte informacion. Ai donte të qetësonte prindërit që ishin të shqetësuar për efektet e një konservuesi me bazë merkur të quajtur thimerosal, që gjendet në disa vaksina.

Prof Offit rrëfen se ishte i emocionuar që ishte në gjendje të fliste një Kennedy përmes studimeve, të cilat treguan se fëmijët e ekspozuar ndaj timerosalit (që nuk gjendet në shumicën e vaksinave amerikane gjithsesi që nga viti 2001) nuk ishin më keq se ata që nuk kishin pasur ekspozim.

Por një vit apo më shumë më vonë, zoti Kennedy shkroi një artikull të botuar në revistën Rolling Stone, i cili përsëriti pretendimet e pabaza se timerosalali po shkaktonte probleme shëndetësore. Ai gjithashtu pretendoi gabimisht se vaksina që Prof Offit po punonte në atë kohë përmbante këtë ruajtës, duke sugjeruar se kjo e kishte shtyrë atë të keqinterpretonte rreziqet. Artikulli u tërhoq më vonë për shkak të një numri të madh pasaktësish.

Pavarësisht këtyre pretendimeve të gabuara, Kennedy – tani një kandidat presidencial – u shfaq në podkastin e Joe Rogan verën e kaluar duke përsëritur versionin e tij të historisë.

Ne kontaktuam ekipin e zotit Kennedy, por ata nuk komentuan mbi këtë pretendim specifik.

“Unë mendoj se ai është jashtëzakonisht i pandershëm”, thotë Prof Offit.

E megjithatë, ndershmëria është një nga arsyet kryesore pse mbështetësit e RFK Jr nga i gjithë spektri politik i kanë thënë BBC-së se duan që ai të jetë presidenti i ardhshëm i SHBA-së.

Një sondazh i janarit i Gallup sugjeroi se ai ishte i vetmi kandidat me një vlerësim më shumë se 50% të favorizimit në publik. Kjo mund të mos thotë asgjë për mënyrën se si njerëzit do të votojnë në të vërtetë, megjithatë, me dy kandidatët kryesorë të partive që ende pritet të tërheqin shumicën dërrmuese të votave.

Megjithatë, shqetësimi për demokratët dhe republikanët është se RFK Jr mund të marrë vota në nëntor, të cilat përndryshe mund të kishin shkuar te kandidatët e tyre – që do të ishin Joe Biden dhe Donald Trump.

Jay Scott, një mbështetës, e përshkroi atë si një “tregues të guximshëm të së vërtetës”.

Një tjetër votues i pavarur me bazë në Miçigan, Bryce Lipscombe më tha: “Unë thjesht i besoj njeriut që ka paditur një grup të këtyre agjencive qeveritare dhe ka fituar, i cili në fakt ka vërtetuar se ekziston korrupsioni”.

Shumë mbështetës nga i gjithë spektri politik thanë se u pëlqente fakti që zoti Kennedy po premtonte të trajtonte ndikimin e bizneseve të mëdha në qeveri, duke përfshirë kompanitë farmaceutike dhe industrinë e naftës dhe gazit.

Ata thanë se i panë të arsyeshme politikat e tij për imigracionin dhe legalizimin e drogës. Dhe ata vunë në dukje rekordin e tij si avokat mjedisor për të paditur kompanitë që ndotin, me disa suksese të dukshme duke përfshirë pastrimin e lumit Hudson në Nju Jork.

Zoti Kennedy u duk se u fliste veçanërisht njerëzve që ishin të pakënaqur – ose dyshues për – reagimin e qeverisë amerikane dhe pjesës tjetër të botës ndaj pandemisë Covid.

Mbështetësit e zotit Kennedy theksojnë dështimet e vërteta të institucioneve publike në çështjet nga kriza e opioideve deri te lufta në Irak si arsye për të cilat ata kanë humbur besimin te dy partitë kryesore.

Por kjo nuk e ndryshon faktin se ka edhe shembuj të panumërt të zotit Kennedy që përhap teori konspirative bën deklarata të rreme ose mashtruese dhe qëndron në pozicionet e tij, pavarësisht nga provat e paraqitura për të kundërtën.

“Sa herë që paraqiten me prova të shumta dhe studime shkencore se vaksinat nuk shkaktojnë autizëm… ose çfarëdo gjendje shëndetësore që ai i atribuon atyre, nuk është kurrë e mjaftueshme”, tha Dr David Gorski, profesor i kirurgjisë në Universitetin Shtetëror Wayne dhe kryeredaktori i faqes Science.

Kur u kontaktua për koment, ekipi i zotit Kennedy pohoi se: “Studimet e duhura të sigurisë nuk janë kryer kurrë për vaksinat: studime afatgjata, të gjithanshme të vdekshmërisë që krahasojnë fëmijët e vaksinuar plotësisht me fëmijët e pavaksinuar.

Shumë mbështetës të Kenedit i bëjnë jehonë këtij argumenti, por Dr Gorski thotë se “thjesht nuk është e vërtetë”.

Ai shpjegon se për dekada të tëra grupe të panumërta shkencëtarësh të pavarur kanë parë efektin e vaksinave në një gamë të madhe rezultatesh specifike shëndetësore dhe kanë gjetur se përfitimet janë shumë më të mëdha se çdo rrezik.

Për Prof Offit, kjo taktikë përfaqëson atë që ai e sheh si pamundësi për të debatuar me të.

“Çfarë bëni me njerëz si Robert Kennedy Junior?” pyet ai. “Kur ai ngre pyetjen: “A mund të bëjë dëm kjo vaksinë?”, dhe më pas bëhen studime të shkëlqyera që tregojnë se nuk bën. Dhe ai thjesht refuzon t’i besojë, sepse ai thjesht pretendon konspiracion në çdo hap”.

BBC

Lini një Përgjigje