Rusia akuzon Ukrainën për përdorimin e armëve kimike

8 Shkurt 2023, 16:18Bota TEMA

Rusia akuzon Ukrainën për përdorimin e armëve kimike

Komiteti Shtetëror Hetues i Rusisë tha të hënën se po shqyrtonte përdorimin e dyshuar të armëve kimike nga forcat ukrainase pranë qyteteve Soledar dhe Bakhmut.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment mbi akuzën, e cila nuk u shoqërua me asnjë provë të publikuar publikisht.

Komiteti Hetues tha se Republika Popullore e Donetskut një nga përfaqësuesit e Rusisë në territoret që ka kapur dhe pushtuar në Ukrainën lindore kishte raportuar përdorimin e armëve kimike nga dronët ukrainas pranë dy vendndodhjeve.

“Si rezultat, ushtarakët e Forcave të Armatosura Ruse po përjetojnë një përkeqësim të shëndetit të tyre dhe simptoma karakteristike të helmimit”, thuhet në deklaratë, pa dhënë detaje apo emërtim të substancës së supozuar.

Që nga fillimi i pushtimit të saj gati një vit më parë, Rusia ka paralajmëruar vazhdimisht se Ukraina mund të përgatitet të përdorë armë jo konvencionale, duke përfshirë armë biologjike ose një bombë të pistë radioaktive. Asnjë sulm i tillë nuk është materializuar.

 

5 Komente

 1. p
  proletari

  Nga me i dobti pritet ç'do akt, e aq me keq kur ka mbeshtetjen e perendimit.

  1. a
   anti25642654censurë

   po po,të gjënjejë dsi bastard që është!!i dobti fillon e shpik turrli gënjeshtre sepse nuk ka më bythë!!këtë po bën dhe putana tënde o prolekar!!mos u mërzit se dhe më i dobët do bëhet,o RrK!!putana ka shëmbullin sirian,atë që ai e bëri vetë dhe ua ngeci kundërshtarëve të asadit!!dalja e amerikanëve nga revolta e sirianëve është vepër e kësaj kafshe dhe e erdoqënit!!përdorimi i lëndëve kimike dhe adresimi drejt kundërshtarëve të asadit bëri që amerika të largohej dhe tua linte në dorë rusëve!! ata nuk e kuptuan,ranë në grackën e kësaj kërme,por nuk ma merr mëndja të bien më!!

  2. a
   anti25642654censurë

   këta pak kanë thënë!!pyesni një herë kaCon dhe do të dëgjoni që ukrainasit kanë përdorur 34 bomba nuklear,42bërthamore dhe 39 atomike!pastaj do tu thotë se çuni i bajdenit ka përdorur lëndë biollogjike dhe se ai jeton si pasha në mes të bakmutit!!ai nuk do ta lërë vilën e tij në qëndër,që mbrohet nga ushtria amerikane me nevi sills!ata kanë rrëzuar tërë raketat që kanë lëshura rusët dhe mbi të gjitha kanë rrëzuar tërë predhat dhe plumbat që kanë gjuajtur rusët!! duhet të ma besoni këtë se ma ka thënë kaCua vetë!!nëse nuk e besoni atëherë do tu quaj racistë!më diskriminoni budallallëqet që them për të mos diskriminuar ato të alFredo kaCos!!

   1. M
    Mos e beso po deshe, por eshte e vertete.

    Ukraina eshte kobure ne duart e Perendimit dhe te Amerikes, armet kimike jane urdheruar prej tyre qe te perdoren. Luften e keni me perendimin dhe jo me ukrainene.

    1. a
     anti25642654censurë

     po po duhet me e besu patjetër,fli pa merak!! unë jam i pari që të besoj dhe kur sdeshe ti!!

    Lini një Përgjigje