Sapo kishte filluar fushatën, vritet kandidatja për kryebashkiake në Meksikë

3 Prill 2024, 10:52Bota TEMA
Sapo kishte filluar fushatën, vritet kandidatja për kryebashkiake

Një kandidate për kryetar bashkie është vrarë dhe tre të tjerë janë plagosur në disa të shtëna në qytetin meksikan të Celaya, në rastin më të fundit të dhunës për të dëmtuar garën e zgjedhjeve të përgjithshme të vendit.

Bertha Gisela Gaytán, një kandidate për kryetare bashkie për Celaya, vdiq të hënën pasi u qëllua gjatë fushatës në komunitetin e San Miguel Octopan, tha zyra e prokurorit të shtetit Guanajuato, duke e përshkruar vdekjen e saj si një atentat.

Tre persona të tjerë u plagosën gjithashtu në sulm, duke përfshirë një kandidat për këshillin e qytetit të Celaya, Adrián Guerrero. Autoritetet thanë se hetuesit dhe ekspertët e mjekësisë ligjore ishin në vendngjarje duke mbledhur informacione për të gjurmuar vrasësit.

Vdekja e Gaytán është e fundit në një varg vrasjesh që kanë ndodhur në prag të zgjedhjeve të përgjithshme në Meksikë, të cilat pritet të mbahen më 2 qershor. Gaytán kishte bërë fushatë për Morena-n, partinë e presidentit meksikan Andrés Manuel López Obrador.

Dhuna politike zakonisht rritet rreth sezonit zgjedhor në Meksikë, dhe ky vit po formohet si më i dhunshmi në mandatin gjashtëvjeçar të Obradorit, sipas analistëve të konsultuar nga CNN.

Sipas shoqatës për marrëdhëniet publike “Integralia”, nga shtatori deri në mars, të paktën 12 kandidatë u vranë dhe qindra raportuan akte dhune ndaj tyre.

Lini një Përgjigje