Scholz kryqëzohet pas dërgimit të tankeve në Ukrainë: Pse shkele me këmbë parimet?

25 Janar 2023, 15:55Bota TEMA

Scholz kryqëzohet pas dërgimit të tankeve në Ukrainë:

Kancelari Olaf Scholz po përballet me akuza të shumta nga opozita në Gjermani, pas vendimit për të dërguar tanke Leopard 2 në Ukrainë. Scholz akuzohet për minimin e parimeve të paqes të përcaktuara në Gjermani në fund të Luftës së Dytë Botërore.


Politikanët opozitar nga partia AFD thonë se Scholz do të “hyjë në histori si kancelari që ka shkelur me  këmbë parimet e vendosura pas Luftës së Dytë Botërore.” “Pse po e ktheni veten kundër shumicës së qytetarëve në këtë vend?”, pyetën ata kancelarin Olaf Scholz.

Në përgjigje të akuzave kancelari gjerman tha se qëllimi i këtyre parimeve ishte siguria, bashkëpunimi dhe paqja në Evropë. “Lufta e agresionit të Rusisë është një luftë imperialiste. Kjo është në kundërshtim me parimet. Duhet të jetë e qartë që kufijtë në Evropë nuk do të ndryshohen me dhunë”, u përgjigj Scholz.

Më vonë, kancelari gjerman bëri të qartë se asnjë trupë e NATO-s nuk do të shkelë kurrë në Ukrainë – një parim që është përsëritur shpeshherë gjatë gjithë konfliktit.

“Ne nuk do të dërgojmë trupa tokësore. Nuk do të ketë asnjë pjesëmarrje të drejtpërdrejtë të trupave të NATO-s në këtë luftë. Nuk do të ketë as dërgesa të avionëve luftarakë në Ukrainë”, vijoi Scholz.

13 Komente

 1. E
  Erdogan

  Nuk dergon trupa Natua thote Scholz "kurre" ne Ukrahine. Pergjigja e Rusise kunder pjesemaresve te forcave te Natos do ishte ndryshe nga ajo e Ruseve vellezerit e Ukrahinasve. Ketu luftohet historia dhe tradita qindravjecare me krijimin e shteteve te paqena. Si mund te thuash qe Ukrahina si shtet "I pavarur" ka te drejte te vendose te behet pjese e Natos? A nuk ka qene qendra u Ruseve Kievi per shekuj? Qellimi i Natos ka qene,eshte dhe do jete vetem Rusa per Anglosaksonet. Dhe ketu kane Gisht cifutet se Prania e Rusise ne Siri i prish Planet e tyre Imperialiste.

  1. a
   anti25642654censurë

   amani more debila "Scholz kryqëzohet pas dërgimit të tankeve në Ukrainë"??? nga kush??"nga partia AFD"??mos keni harrua dhe dieLinke?? o gomerët e mutit,AFD është partia naziste gjermane,dhe sipas propagandës së putanës ruse,ata duhet të jenë të kënaqur që shols i çon tanke gjermanë "nazistëve ukrainas"!! e çuditëshme,nazistët ndihmojnë "antinazistin"putin??paradoks shqiptar,gjermanët nuk janë kaq budallenj sa ne!! ose një mundësi mikroskopike të jep të kuptosh që nazisti ka mundësi të jetë xhuxhi rus,e nazistët gjermanë ndihmojnë nazistin rus!!

   1. H
    Hajro Lula

    Scholz nuk kryqezohet vetem nga fashistat dhe populistet e AFD por dhe nga ky gam gami i Janulles , ky gabzeri Erdogan.....per AFD nuk ke se cthua , kurse per kete brylin bythqirin e Janulles populli ka nje fjale te urte popullore : mir kali qe na ngordhi , po sna len rehat dhe mizat ....

    1. L
     Loku

     Ti e ke magazinuar trurin te Bildzeitung, te ty nuk ka nevoj te fusin Chip ne tru.AFD parti naziste,pse se nuk du lufte.Gjermania beri gabimin me te madh ne historin e mbas L2B.Gjermania nuk drejtohet nga Berlini as nga Brukseli po nga Ramstein.

     1. z
      zhvejku

      AFD eshte parti i ekstremit te djathe ku programi i saj ka shume pika te perbashketa me partin e putinit sic eshte rruajtja e familjes tradicionale, kunder martesave te te njejtit seks etj. Po me kryesore e asaj pertie eshte se jane raciste e antisioniste. Kjo lufte eshte produkt i sionizmit e ata nuk pranojne te behen mashe per interesa te hebrejve dhe as te angloamerikanevet. Nuk arojn kollaj gjermanet bombardimin e qyteteve dhe vrasjen e miljona civileve te pafajshem ne luften e dyt nga aviacioni angloamerikan kur gjermania ishte duke kapitulluar. Hyri usht. e kuqe ne Berlin po nuk trazoi popullaten civile e pse gjermania i shpalli lufte ish B.sovjetik. Mos e zgjas ky eshte ndryshimi. Pastaj a dini qellimin dhe programin te grupit neonazist te ukraines, ata kishin si program bashkimin e tere pupujve sllav duke perfshir edhe rusin qe te dominonin ne europ prandaj ne fillim u distancua perendimi dhe vet qeveria e kievit, por per interesa te luftes kunder rusis e inkuadruan me garden e shtetit, kot nuk thon per te mposhtur armikun do bashkepunosh edhe me djallin.Loja e lobit hebre eshte shume e nderlikuar ata punojne ne disa fronte qe ne fund te mos humbasin si gjermania ne luften e dyte,,,

      1. a
       anti25642654censurë

       çvejk,a e di ti se dhe Partia private e putanës ka të njëjtat pika të përbashkëta me partinë e hitlerit?? jo për gjë,por je i ri,prandaj ha mut kot!!apo e ha me një inorancë kënaqsie??

     2. Z
      Zyko

      Dergoni arme se keshtu mund te vriten e cfarosen ukrainasit. Bravo!

      1. Z
       Zhvejku

       Po mor Shul do te pyesin ty per trupat e natos qe te shkojn apo jo ne ukrain. Nato eshte futur ne ukrain qe ne 2014 duke trajnuar naziskinet e saj. Boshti i natos ne kete lufte eshte: Amerik, Angli, Poloni, Ukrain ty te duan per te majtur gavetat e ushtareve te natos. Ti do kesh probleme te brenshme, nuk do te fali populli gjerman gafen qe po ben, i lini ato pralla me kufij e lufte imperialiste. Atje ku ju intereson juve beni lufte e i levizni kufijet. Ne kete rast u treguat te denj per para ardhesit tuaj fashist ata çvarosnin komunitetin çifut, ndersa ju tani ne bashkepunim me çifutet doni te çvarosni dy popuj sllav vellezer. Humbje njerzore do ket nga te dy palet, por fitore per ju zdo ket kurre

       1. u
        ushtari i mir rus shvejku qe te ha llarin me gjith

        Boshti i Natos ne kete lufte eshte Amerik Angli , Poloni ,Ukrain ....kurse ti futesh ne boshtin e karit qe reth teje si kar me gunga rotullohen , pretoriani , Genti , dhe ca llumra te tjere lamashe rublash ....ca bajgarace , plera , dhe bythqira qe qelbin ....

        1. z
         zhvejku

         Ç'pate ti, o tru sperme gomari me ushtarin e mir? Akoma te djeg suma? Apo nuk te doli ushqimi special qe hengre me ganon, gelbaza e ushtreve rus e shoqeruar me kak dhe shure te ushtareve te natos, yyyt brumbull bajge.

       2. T
        Tirona

        Gjermania tregoi qe nuk eshte shtet i pavarur. Amerika e detyroi qe te shtoje % e kontributit te saj ne NATO, sikunder e detyroi qe te furnizoje me arme Ukrainen. Amerika akoma i mban forcat e saj ushtarake ne Gjermani.

        1. a
         anti25642654censurë

         po o tirone po!!u qifsh në sumë,të qifshin shokët e tu,ben turqeni,çvejk idioti dhe mbi të gjithë pre torja,që ju dogj bytha ditën që u vendos të dërgohen tanke!!

        2. k
         km

         Te dergosh arme ,do te thote te nxitesh lufte,do te thote te angazhohesh ne lufte,qofte mbrojtese,qofte sulmuese.Por nxitja e luftes nuk eshte rruga e duhur.Preteksi Rus per agresionin ishte keqtrajtimi i popullsise ruse ne territoret e permendura ,Brenda kufijve te shtetit ukrainas.Ne kete kendveshtrim eshte agresion,pavarsisht Justifikimi se cdo shtet Ka te drejte te mbrohet bashkekombasit kudo ku ndodhet.Rruga e vetme e drejte eshte zbatimin i parimit te kartes se ok per vetvendosjen.Pergjegjesia eshte e dyaneshme.Me marveshjet e shperberjes se ish BS duhej te percaktoheshin Masat per zgjidhjen e probleme e nazionale.Aq me teper qe keto territoret i Jane dhene ukeaines ne vitin 1956 nga ukeainasi Nikita Hrushov.Atehere kufijte ishin Jo kufij politike,por administrative.Me shperberjen u shnderruan ne kufij politike,por problemet nazionale nuk u vleresuan ose u lane per qellime te caktuara.Keto nuk i zgjidh lufta,as furnizimi me tanker dhe angazhimi me pergatitjen teupash.Aq me teper me angazhimi ne terreni te elementeve specialiste te luftes ne prapavije te kundershtarit. Ok duhet te luaje rolin e saj,Jo te lejojne nxitje lufte ne te dy anet.

         Lini një Përgjigje