SHBA mbi dy miliardë dollarë ndihmë ushtarake për Ukrainën

9 Qershor 2023, 22:41Bota TEMA

SHBA mbi dy miliardë dollarë ndihmë ushtarake për

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), të premten, më 9 qershor, njoftuan për një pako të ndihmës ushtarake prej 2.1 miliardë dollarë për Ukrainën, pikërisht në kohën kur dukej se Kievi po fillonte kundërofensivën e shumëpritur, me synimin për ta dëbuar Rusinë nga vendi, shkruan AFP.

Pakoja përfshin raketa për sistemet e mbrojtjes ajrore Patriot, predha artilerie, dronë dhe sisteme raketash të drejtuara me laser.

Armatimi i ri ilustron “angazhimin e vazhdueshëm ndaj aftësive kyçe afatshkurtra të Ukrainës, si dhe aftësive të përhershme të forcave të armatosura ukrainase për të mbrojtur territorin e tyre dhe për të penguar agresionin rus në afat të gjatë”, thekson Pentagoni në një deklaratë.

Lini një Përgjigje