SHBA rrëzoi balonën kineze, kërcënon Kina: Reagim i tepruar, do përgjigjemi

5 Shkurt 2023, 09:38Bota TEMA

SHBA rrëzoi balonën kineze, kërcënon Kina: Reagim i tepruar,

Ushtria amerikane rrëzoi të shtunën një balonë të dyshuar spiune kineze në brigjet e Karolinës, pasi ajo përshkoi vende të ndjeshme ushtarake në të gjithë Amerikën e Veriut. Kina këmbënguli se mbikalimi ishte një aksident që përfshinte një avion civil dhe kërcënoi me pasoja.

Presidenti Joe Biden lëshoi ​​urdhrin, por donte që balona të rrëzohej edhe më herët, të mërkurën. Ai u këshillua se koha më e mirë për operacionin do të ishte kur të ishte mbi ujë, thanë zyrtarët amerikanë. Zyrtarët ushtarakë përcaktuan se rrëzimi i tij mbi tokë nga një lartësi prej 18.288  kilometra do të përbënte një rrezik të panevojshëm për njerëzit në terren.


Kina u përgjigj se rezervoi të drejtën për të "ndërmarr veprime të mëtejshme" dhe kritikoi SHBA-në për "një reagim të dukshëm të tepruar dhe një shkelje serioze të praktikës ndërkombëtare".

Në deklaratën e saj të dielën, Ministria e Punëve të Jashtme të Kinës tha se do të përgjigjen me vendosmëri ndaj këtij veprimi nga SHBA.

"Kina do të mbështesë me vendosmëri të drejtat dhe interesat legjitime të kompanisë përkatëse, dhe në të njëjtën kohë do të rezervojë të drejtën për të ndërmarrë veprime të mëtejshme në përgjigje".

Ministria e Mbrojtjes e Kinës i bëri jehonë deklaratës më vonë gjatë ditës, duke thënë se "rezervon të drejtën për të marrë masat e nevojshme për t'u marrë me situata të ngjashme".- thuhet në njoftim.


Prania e balonës në qiellin mbi SHBA këtë javë i dha një goditje të rëndë marrëdhënieve tashmë të tendosura SHBA-Kinë që kanë qenë në një spirale në rënie prej vitesh. Kjo e shtyu Sekretarin e Shtetit Antony Blinken të anulonte papritur një udhëtim me aksione të larta në Pekin që synonte lehtësimin e tensioneve.

 Të enjten, një balonë e ngjashme u zbulua duke fluturuar mbi Shtetet e Bashkuara, e cila sipas medias amerikane, duket se po lëviz drejt Karolinës së Veriut. Autoritetet po e mbajnë atë nën monitorimin të vazhdueshëm, ndërsa ka patur thirrje edhe për konsiderimin e mundësive për ta rrëzuar atë.

 

13 Komente

 1. G
  Genti

  SHBA propogandon, levizjen e lire,ekonomine e lre, tregetine e lire dhe liri te tjera si keto.Por qe kur balanca ekonomike anon nga Kina, SHBA ka vendosur barrikada permes taksash,akcizash,transferim kapitali,bllokim kompanish kineze etj,etj. qe bien ndesh me parimet e botes se lire qe ajo vete shet me te madhe. Kjo lufte ekonomike po kalon ne nje stad me agresiv dhe te rrezikshem ne ate ushtarak, aty ku SHBA ndjehet ne avantazh. Ne fakt e gjitha kjo qe po ndodh prej vitesh eshte shprehje a sjelljes prej xhandari me te cilen imperializmi amerikan kerkon dominimin ne bote me c'do mjet. SHBA-se i eshte grisur ambalzhi demokratik dhe tani mund te shihen tiparet e saj te verteta prej egersire.

  1. N
   Nik

   PO Kina Diktatoriale nuk po tregon "tiparet e saj prej egersire", o Genti?!

   1. G
    Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut)

    Asnje shtet i forte ekonomikisht dhe ushtarakisht nuk eshte i perkryer. Te gjithe mundohen qe te kene dominimin mbi te tjeret. Por Amerika, krahasuar me Kinen dhe Rusine eshte shume here me e drejte se sa ato.

    1. A
     Alex

     Ç'farë flet ti more?? Cili është ai shtet që e ka nxjerrë Kinën nga ajo mizerje duke filluar nga vitet 70 dhe duke e kthyer në ekonominë e dytë më të madhe?! Kina duhet t'i përmbahet rregullave të lojës dhe jo të përpiqet të ndryshojë rendin botëror!!

     1. X
      Xhepa

      Nuk arrij te besoj sesi ne nje paragraf mund te kete kaq shume pasaktesi, te paverteta dhe dizinformacion, te mbledhura sebashku.

     2. T
      T

      Keta bejn kot sikur zihen. Ajo balon Ka 3 jave qe kalon mbi amerike,keta amerikanet SE rezuan kur e pan mbi uje. Vete gjenerali amerikan tha qe ska rrezik,vetem kur Fox news e beri publike , gjoja keta pro komunistet e bidenit bejn sikur e rrezojn. Keta kina I Ka NE xhep e fshin kepucet me bidenin ,hunterin,pelosin e shoke

      1. S
       Sokrati

       Keta nuk bejne sikur zihen, por Kina (dhe asnje shtet tjeter ne bote) nuk ka te drejte te levize me helikoptere, me avione, me parashuta, me ballona e te tjere mjete fluturues mbi teritorin e nje shteti tjeter, pa nje autorizim nga shteti ne fjale, ndryshe eshte shkelje dhe provokim i hapur, akt agresiv. Kina ka shkelur nje te drejte nderkombetare, qe ia ben muuuuuuu! Ajo eshte pergjegjese per incidentin.

       1. x
        xhon qiramani

        Ore ti Sokari jo Sokrati ballona ishte mbi 20000 metra mbi toke dhe ishte ne rregull me ligjet e nenshkruara nga te tere shtetet ne lidhje me hapesiren ajrore te perbashket . Lexoji mire kajmet se per te degjuar u mor vesh qe nuk degjoke . Ushtaraket amerikane (Pentagoni) nuk e pa te rrezikshme dhe as te jashte ligjeshme fluturimin e ballones mbi 20000 metra mbi teritorin Amerikan ,por xhyshi Bideja si carr qe eshte (i pjerdhur nga te gjitha ) urdheroi rrezimin /

        1. s
         shigjetari

         O xhon leshi...Biden urdheroi rrezimin kur balona u ul ne 18 000 metra...lexoi mire lajmet...

       2. a
        american16al

        Ore Genti ndoshta je ndonje kinez shqipfoles, komenti tuaj eshte feminor dhe naiv, tregetia e lire ( free market) nuk ka te beje fare me ballonen qe eshte nje akt i paster i shkeljes se integritetit te hapesires ajrore dhe USA e zgjati shume udhetimin e saj.!!!!

        1. P
         Pirdhni se liroheni.

         Shoke vetem Amerikes i lejohet te dergoje ne hapsiren e cdo vendi te Globit aeroplan spiune me apo pa pilot, te tjereve u ndolohet edhe nj ballone per studime meterealogjike.

         1. I
          Ishi i Zarakoves.

          Lufta e ujeve po fillon. Kinezet do e nisin me rrezimin e satelitit shqiptar. Shqiptaret do rrezojne permendoren e Mao Ce Dungut, kurse Genti do behet kinez. Haahah!

          1. E
           Ela

           Cili shtet me fuqi ushtarake të konsiderueshme do toleronte një balonë spiune që I vjen vërdallë hapësirës të saj ajrore? Kina të bëhet realiste dhe e sinqertë e të pranojë se as ajo vetë nuk do toleronte as edhe një tullumbace spiune në qiellin e saj.

           Lini një Përgjigje