Shtëpia e Bardhë i konsideron “të tmerrshme” komentet e Trumpit për Rusinë dhe NATO-n

11 Shkurt 2024, 09:39Bota TEMA
Shtëpia e Bardhë i konsideron “të tmerrshme” komentet

Shtëpia e Bardhë i ka hedhur poshtë komentet e bëra prej ish-presidentit amerikan, Donald Trump për mosmbrojtje të aleatëve të NATO-s nga një pushtim potencial nga ana e Rusisë, dhe i ka përshkruar ato si “të tmerrshme dhe të pavarura”.

Trump, duke e rikujtuar një takim me liderë të NATO-s, gjatë një marshi politik në Karolinën e Jugut, e ka cituar presidentin e një “shteti të madh”, që nuk ia ka përmendur emrin, duke e pyetur atë, “Zotëri, nëse ne nuk paguajmë, dhe sulmohemi nga Rusia, a do të na mbroni?”, shkruan REL.

“I kam thënë: ‘Nuk keni paguar? Jeni delikuent?’ Ai ka thënë: ‘Po, kështu ka ndodhur’. Jo, nuk do t’ju mbroj juve. Në fakt do t’i inkurajoja ata të bëjnë çfarë të duan. Duhet të paguani”.


Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, i pyetur për komentet e Trumpit, ka thënë se “inkurajimi i pushtimit të aleatëve tanë të ngushtë nga regjimet vrasëse, është i tmerrshëm dhe i pavarur – e rrezikon sigurinë kombëtare amerikane, stabilitetin global dhe ekonominë në shtëpinë tonë”.

Traktati i NATO-s e ka një pikë që garanton mbrojtje të përbashkët për një vend anëtar, në rast se sulmohet.

Trump, i cili është në krye të garës për të fituar nominimin e republikanëve në garën për president, ka qenë kritik i ashpër i NATO-s, sa ka qenë president, dhe ka kërcënuar vazhdimisht me largim të SHBA-së prej aleancës.

11 Komente

 1. X
  XhaFCK

  Nje idiot i tille prish cdo balance, sepse nuk kupton rendesine. Skicofrenia e nje kllufi te tille con boten ne kais dhe shperben cdo arritje.

  1. e
   enter""

   Jo more. Fole ti? Balancat i ka prishur Obama me Viktorian ne 2014 kur hodhen poshte nje qeveri demokratike ne Ukraine duke instaluar naziste. Balancat i ka proshur ky koqja Biden bashke me Europen qe kerkojne zgjerimin e Natos sic u zgjerua Bashkimi Sovjetik. Mos fol per Trump se ne kohen e tij kishte paqe ne te gjithe boten. Erdhen ne pushtet me vjedhje kriminelet liberale dhe shkaterruan gjithcka. Amerika ishte super me Trump, tani eshte kthyer ne nje vend ku lirite e individid po kercenohen. TRUMP 2024

   1. X
    XhaFCK

    O dishwasheri katunar pri Momli, qe shqetesohesh per armikun me te madh te emigranteve dhe jo vetem: ty edhe ne vrime te sumes te te shkerdhejne, pas diktatoreve do jargavitesh. Je mesuar me ate lloj jete o sumshqym.

   2. g
    ganiu

    Një idiot i tillë tërheq tërë idiotët pas. Ky është problemi. Bota ka më shumë idiot.

   3. B
    Beni

    Bota u fut ne Kaos sa hiku Trumpi o rrote cari XhaFCK.Ku ishe ne gjume per kater vjet.

    1. X
     XhaFCK

     Beni, motren apo mamin te qiu Trampi? Do te te kete qire gruan si duket!

    2. T
     Trapi

     Gjithe kjo zollomahi e ka burimin ne kontraditat midis Evropes dhe Amerikes. Nuk eshte as sekret dhe as e paditur kontraditat e tij me Merkelin ne kuader te politikes "me te futur te Merkelit"...Trampi duke mos respektuar fare protokollet e trajtoi Merkelin "trash", duke i thene asaj se ti e dreth me Putinin. Nuk pagun 2 perqintsin si kontribut per NATO dhe keto pare ja jep Putinit duke i dhene koncesione ekonomike(eshte fjala per gazin". Nga ana tjeter kerkon mbrojtje nga NATO...Ne shqiptaret kete dyfytyre evropiane e kemi kuptuar me kohe dhe Evropen e quajme "Kurva e Vjeter". Trampi eshte i "rezikshem" sepse eshte gati te merret vesh me Putinin per te ndare zonat e influences dhe jo me Evropen. Shembulli tipik ishte marreveshja e tij me Putinin per "Shkembimin e territoreve" te Kosoves me Serbine qe ne mendjen e Trampi ishte popitika e "te dejtes" sipas se ciles ti merr tenden dhe une marr tmen...Kjo ide u kundershtua nga Kuri por e verteta eshte se ajo u kundershtua nga Evropa qe e shiti perseri Kosoven per hir te problemeve te berendeshme te saj qe merkeli e quajti "Kutia e Pandores". Nuk ja vlen te theksoj se Kurti e kundershtoi kete ide ne momentin qe edhe Vuciqi e kundershtoi sepse hulumtimet ne Serbi tregonin se serbet e konsideronin Kosoven "zemra e Sertrbise"...Kurti nuk beri gje tjeter vec ndihmoi ne kete katraure duke vepruar kunder interesave shqiptare...

     1. S
      Sufllaqja me qepe

      Bravo i qofte per kete ceshtje. Imagjino ne te shkojme ne ndihme, bie fjala te Estonise. Dp cojme black hawk qe ska arme fare

      1. Z
       Zot na fal cfare ke krijuar !

       Vellai biologjik i Sales

       1. D
        Duam Arme.

        Deklaratat e Trampit per prishje te NATO-s nuk jane te reja. Ai ato i ka thene edhe ne mandatin e pare te tij. Problemi ketu nuk eshte Tramp. Ate nuk e kemi ne dore Ne. Ate e zgjedh populli amerikan dhe ne s’kemi çte bejme. Probemi qendron tek politikanet tane,te cilet me preteksin e çarmatosjes se Shqiperise nga mbi armatosja, e lane kete vend pa arme te renda, pa flote ajrore dhe detare. Vodhen e shiten ç’deshen. Mbushen xhepat, i kane degdis paret ne bankat e huaja dhe ne na kane lene me gisht ne goje dhe ne bythe. Keta çarmatosen dhe shqiptaret psikollogjikisht, duke i thene se ne na mbron NATO,Amerika,etj. Mbrojtja e nje vendi, ne rradhe te pare sigurohet me mundesite e tua dhe pastaj i besohet Aleancave. Keto i bene gjemen Shqiperise dhe ketij populli. Aleancat politiko-ushtarake,jane delikate. Ne nje moment,ato mund te prishen,per shkak te prishjes se interesave politiko ekonomike te antareve, mund te krijohen te reja dhe ti mbetesh jashte tyre. Mjere ky popull se c’e pret?!!

        1. .
         .

         Ka pjerdh plaku

         Lini një Përgjigje