Shtetet në prag lufte, vdekja misterioze e ushtarakut të lartë mund t’i hedhë “benzinë zjarrit”

6 Gusht 2022, 10:57Bota TEMA

Shtetet në prag lufte, vdekja misterioze e ushtarakut të lartë

Nënkryetari i njësisë së kërkimit dhe zhvillimit në ministrinë e Mbrojtjes u gjet i vdekur të shtunën në mëngjes në një dhomë hoteli.

Dyshohet se ai ka pësuar një atak në zemër, sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve zyrtare.

Ou Yang Li-hsing  nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë Chung-Shan në pronësi ushtarake, vdiq  në një dhomë hoteli në Tajvanin jugor, njoftoi agjencia.


Autoritetet thanë se 57-vjeçari vdiq nga një atak në zemër dhe se nuk u gjetën shenja dhune në dhomën e hotelit.

Zyratri ishte në një udhëtim pune në qarkun jugor të Pingtung, sipas agjencisë.


Ou Yang u emërua nënkryetar i institutit në fillim të këtij viti për të mbikëqyrur një sërë programesh të ndërtimit të raketave, raporton abcnews.al.

Qeveria e Tajvanit po përpiqet të rrisë prodhimin e raketave përballë kërcënimit të një pushtimi nga Pekini, e cili e konsideron territorin kinez.

Kina ka zhvilluar stërvitje intensive ushtarake rreth Tajvanit që nga e enjtja, në shenjë hakmarrjeje për një vizitë në ishull në fillim të kësaj jave nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së, Nancy Pelosi.

Siç u bë e ditur, raketat balistike të lëshuara nga Kina të enjten në kuAdër të stërvitjeve kaluan mbi ishull.

15 Komente

 1. M
  Moisi Golemi

  O gazetar b¥qir, me lajme gjysmake.

  1. G
   Genti

   Taivani është territor kinez dhe do kthehet shpejtë në sovranitetin e plotë të Kinës me apo pa dëshirën e SHBA. Mbështetja që Amerika i jep autoriteteve separatiste të Taivanit është strategji tensioni që bëhet për të justifikuar bazat ushtarake amerikane në Azi dhe Detin e Kinës dhe që cënon paqen dhe prosperitetin në këtë pjesë të botës. Kina ka qenë historikisht vend paqësor por kjo nuk do thotë se do mbetet e tillë para një politike që cënon sovranitetin e saj territorial. Sikur një bandë të merrte pushtetin në Kaliforni dhe të shpallte pavarsinë dhe Kina ti dilte në krah për ta mbrojtur si do sillej SHBA-ja ? Pra mos i bëj tjetrit atë që nuk do të ta bëjnë ty. SHBA-ja nga Demokraci është kthyer në xhandar të botës për hir të interesave të saj imperialiste dhe ekonomike.

   1. A
    Alex

    Taivani ka shanse ti kthehet Kinës po aq sa Alaska ka shanse ti kthehet Rusisë! E para,Taivani është hallka plotësuese e furnizuesve me komponentë industrial, siç janë gjysmëpërçuesit dhe e dyta, Taivani shërben si tapë për të penguar synimet e kinës për të kontrolluar Detet.

    1. C
     Ceni

     Para se te sqarosh te tjeret lexo. Kina nuk eshte vend paqsor. Kujto ujguret dhe tibetin. As Tajvani nuk eshte zaptuar nga bandat, sic thua ti. Tajvani u nda ne fund te luftes dyte botrore, si u nda koreja. Ne Pekin u vendos qeveria komuniste me Mao Ce Dunin ne krye, e cila vazhdoi miqsine me sovjetiket, Korene e Veriut dhe Shqiperine. Can Kai Shija, antikomunist, me forcat e veta u vendos ne Tajvan dhe vazhdoi si shtet pluralist, demokratik dhe pro amerikan.

     1. E
      Elton

      Kina eshte i vetmi shtet i madh qe kure nukbka sulmuar nje shtet tjeter.Keta qe bejne zhurme jane ish kolonizatore qe kane pushtuar dhe Kinen dikur .Tani Kinezet me stilin e tyre do ja u fusin koken ne prapanice ketyreve.

     2. ₩@¥

      Këtu bëhet shprehimisht kuptimësi dallesa : $het he-te-ro (P)

      1. k
       kacaku

       Genti qenke kokra e idjotit , dhe serbet te tilla idera kane mbi Kosoven , dhe ata te tilla idjotlliqe thon qe : Kosova eshte e jona nje dit do ta marim ..... Ti nese ke dicka personale me amerikanet ne pergjithesi , e drejta jote ...ama tjeter cke ti e une me amerikanet dhe tjeter liria dhe pamvaresia e popujve .... Beje diferencen , se je dhe djal i ri.....buk je nga ata sumqirat qe shkuan nje here ne kine ne fillim te viteve 70 dhe u bene me kinez se kinezet ......

       1. ?
        ?

        O Genti, akoma veprat e Enver Bastardit lexon ti?

        1. J
         Jam salih berisha une or budallenje

         @genti lexon cfare i thote salih bin laden nongrata nga USA njekosisht dhe like spijuni Te gjith jane rrjeshtuar kundera amerikes, nje lajm dhe fap keta bythqiret i sulen amerikes, e shikojne amerikes se eshte vicidoli apo crpani Pritni dhe pak se USA do ju shkerdhej cfare kane keta kamikaz qe hapin halen per llogari te salih kermes

        2. _
         _I_

         Shume njerez mendojne qe Enver Hoxha ka vdekur ... dhe nuk e dine qe ai ende jeton ne mendjen e ketij njeriut qe e quan vete Genti! Qartesisht Geni nuk e di historine se Taivanit .. qe nuk ka asnje lidhje me ndonje "bande qe ka marre pushtetin" por me vendimi e popullin e Taivanit!

        3. K
         Kritiku

         I keni trute ne vend apo i keni derguar pergjimone me pushime? Kur do te mesoni qe te shkruani nje artikull me kuptim? Kur do te punesoni nje redaktor qe te marre ne lupe tere artikujt perpara se te publikohen? Titulli duhet te jete i qarte dhe jo me nje pukepyetje, se perse behet fjale ne artikull. Duhet qe ne fillim te shkruani se per cilin shtet behet fjale dhe jo te shkruani si analfabete funksionale. Lexuesi duhet qe te lejohe tre paragrafe qe te kuptoje qe behet fjale per Taiwanin. Kur do te mesoni qe perpara se te shkruani nje artikull duhet qe te merren me shume te dhena dhe jo te sillen copa lajmesh pa shume kuptim? Gazetare injorante te punesuar nga drejtues po aq injorante!

         1. k
          katarakti

          Kërkoke shumë o kritik!

          1. G
           Gazetari i punesuar

           Jo se ne gazetaret nuk e dime se si shkruhet, por keto shkrime jane vetem per klikime.

          2. A
           Adrian

           Cilen kombesi ka personi qe vdiq qe te marrim vesh ndermjet Tajvanit dhe cilit shtet rrezikon te nisi konflikti ushtarak.

           1. Q
            Quo vadis Albania

            Artikulli nuk merret vesh se per cfar behet fjale, ashtu si shume shkrime te tjera ne gazetat tona. Keta gazeta shqiptare me shkrimet e tyre te coroditura, a nuk pasqyrojne gjendjen çorap te ketij vendi ? Si mundet gazeta tema me logon ' gazeta me e shitur ' e ketij vendi te shkruaj pacavure te tilla nese ky vend vertete nuk do ishte republike bananesh ?

            Lini një Përgjigje