Si duhet t’i përgjigjet Biden rrëzimit të dronit amerikan nga Rusia?

17 Mars 2023, 14:50Bota TEMA

 

Si duhet t’i përgjigjet Biden rrëzimit të dronit amerikan

Rrëzimi i dronit amerikan MQ-9 nga Rusia mbi Detin e Zi përbën një barrë të madhe për presidentin amerikan Joe Biden, pasi ai është i detyruar të mbajë një qëndrim të vendosur dhe të shqyrtojë me kujdes situatën në mënyrë që të ndalojë kërcënimet ruse pa provokuar një përshkallëzim ushtarak mes tyre.

Ndonëse ende nuk ka komentuar zyrtarisht për incidentin, presidenti amerikan nuk e ka luksin të injorojë atë që ndodhi, pasi ky është incidenti i parë që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë mes dy vendeve, dhe pasoi menjëherë pas rrëzimit të një balonë kineze që hyri në hapësirën ajrore të SHBA.

Ekspertët amerikanë kanë interpretime të ndryshme në lidhje me mënyrën sesi Biden duhet t’i përgjigjet rrëzimit të dronit. Disa prej tyre sulmuan Biden për pasivitetin e tij, ndërsa të tjerë kërkuan që ai të ndalonte mbështetjen e SHBA për Ukrainën nga frika se mos tërhiqej në një konflikt ushtarak me Rusinë, gjë që asnjëra palë nuk e dëshiron.

Duke folur politikisht, një numër i udhëheqësve të lartë të Partisë Republikane e përdorën incidentin për të shfryrë zemërimin e tyre ndaj asaj që ata e shohin si “një qëndrim të dobët nga Shtëpia e Bardhë që ka bërë që armiqtë e Uashingtonit në Kinë dhe Rusi të shtojnë provokimet e tyre kundër Shteteve të Bashkuara”.

Daniel Hoffman, një ish-zyrtar i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së (CIA), kritikoi, në intervistën e tij me Fox News, hezitimin e Biden për t’iu përgjigjur rusëve dhe para kësaj ndaj provokimeve të vazhdueshme kineze. “Shkelja e hapësirës ajrore amerikane nga Pekini me një balonë spiune disa javë më parë mund të ketë hapur oreksin e Moskës për të shtuar provokimet e saj dhe për të rrëzuar një dron në Detin e Zi”, tha ai.

Hoffman shtoi se presidenti rus Vladimir Putin mund ta kishte interpretuar situatën amerikane “ashtu siç presidenti Xi Jinping para tij lexoi dobësinë dhe hezitimin e Bidenit. Kjo i lejoi ata të kërcënonin interesat amerikane, gjë që çoi në rrëzimin e dronit”. Ai bëri thirrje për rritjen e mbështetjes ushtarake për Ukrainën dhe sigurimin e saj me të gjitha armët e nevojshme, përfshirë avionët luftarakë, për të arritur fitoren ndaj Rusisë.

Koordinatori për Komunikime Strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare Amerikane theksoi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) do të vazhdojnë të operojnë në Detin e Zi në përputhje me ligjet ndërkombëtare. “Nëse Rusia donte t’i dërgonte një mesazh Uashingtonit që të mos fluturonte mbi Detin e Zi, ai mesazh dështoi,” tha ai.

Ambasadori rus në Uashington, Anatoly Antonov, e quajti provokim amerikan fluturimin e dronit MQ-9, i cili ra në Detin e Zi. Ai theksoi, në një intervistë për agjencinë ruse Tass, se avioni “fluturoi me transponderë të fikur dhe se ai hyri në zonën e një operacioni special ushtarak”.

Në një intervistë për CNN, gjenerali në pension Mark Hertling tha: “Fatmirësisht, është një dron, që do të thotë se nuk ka të lënduar apo viktima. Megjithatë, jam i sigurt se Presidenti Biden do të mendojë se në fakt po përpiqet të shmangë një përshkallëzim me rusët”.

 Duhet të kujtojmë se qëllimi i parë i Bidenit në këtë luftë ishte të ndihmonte ukrainasit, shtoi ai.

“Qëllimi i dytë i Biden në këtë luftë është të shmangë përshkallëzimin dhe çdo gjë që mund të çojë në një luftë të tretë botërore. Aktualisht kemi një avion të rrëzuar, kështu që duhet të kuptojmë se Rusia tani është gati të ndërmarrë rreziqe më të mëdha në mënyrë që t’i përgjigjet ndërhyrjes amerikane në luftë”, tha Hertling.

Senatori republikan Roger Wicker nga Misisipi ra dakord me propozimin e mëparshëm dhe kërkoi që incidenti i Detit të Zi të konsiderohet si një “thirrje zgjimi për izolacionistët” që duan që Uashingtoni të tërhiqet nga çështjet globale dhe të fokusohet në skenën e brendshme amerikane.

Ndihma amerikane për Ukrainën

Incidenti me dron erdhi një ditë pasi guvernatori i Florida-s, Ron DeSantis, i cili pritet të kandidojë për president në vitin 2024, u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara të ndalojnë mbështetjen për luftimet midis Ukrainës dhe Rusisë, duke e përshkruar atë si një “konflikt rajonal” që nuk i shërben interesave të Uashington.

Shumë udhëheqës republikanë, përfshirë ish-presidentin Donald Trump, pajtohen se nuk ka interes të drejtpërdrejtë që SHBA të rrëshqasë në një konfrontim të panevojshëm me Rusinë për Ukrainën, ndërkohë që forcon kërcënimet kineze ndaj dominimit të SHBA-së në mbarë botën.

Republikani Matt Gaetz, anëtar i Komitetit të Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, sulmoi presidentin Joe Biden dhe kërkoi që ai të ndalonte ofrimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën. “Humbja e sotme e një droni të Forcave Ajrore të SHBA MQ-9 Reaper në Detin e Zi është një tjetër kujtesë e realitetit të tmerrshëm të përfshirjes sonë në luftën ruso-ukrainase”, shkroi Gaetz në Twitter.

SHBA ka shpenzuar tashmë më shumë se 100 miliardë dollarë në ndihmë për Ukrainën, shtoi Gaetz. “Tani po humbasim teknologjinë e vlefshme amerikane me vlerë qindra milionë dollarë, siç është MQ-9 Reaper. Është e pamundur të injorohet rreziku i tmerrshëm i një lufte gjithëpërfshirëse amerikane me Rusinë. I bëj thirrje edhe një herë presidentit Joe Biden që t’i japë fund pjesëmarrjes sonë në këtë luftë, përpara se të numërosh dollarët e humbur në këtë konflikt të kthehen në numërimin e amerikanëve të vdekur në Ukrainë”. /tesheshi.com/

2 Komente

 1. A
  Alex

  Nuk e kuptoj cfare Don ky dron ne detin e zi? nuk pres te pergjigjen injorantet se e di pergjigjen , kurse per sa I perket pyetjes tuaj ce cfare do beje Biden? Paska qene shume I duruar ky Putin se me temperamentin tone ku vritesh per gervishtje makine ose per 9 mije lek te vjetra sic po lexojme ne lajme do ta kthenim byth perpjete kete bote kurve sepse dhe ne si puna e atij misfit domethene nerzimi ,politika ,dhe ruga ku po shkon njerzimi doli kallp domethene miser kallp ,qiji Robt o Putin shtype dhe ngriji byth perpjete

  1. a
   anti25642654censurë

   lexo,"Nuk e kuptoj cfare Don ky dron ne detin e zi?"pidhin e satëme që kërkojnë anijet ruse në adriatik,psh?? po të ishte i durua putana mashkull nuk e kishte çuar popullin e tij në masakër,por e kishte ngritur ekonomikisht!!ai ka bole për të çuar të tjerët në thertore,kurse vetë!?nuk ja mban suma të lëvizë nga bunkeri!dërgon sozjet një kilometër larg tij!! e di përse e bën këtë o lexo??sepse po ja vranë sozjen dhe publikohet!?e vrasin të vetët këtë për sozje!! hat të qifsha robt,kalo një fundjavë të këndëshme në halenë tënde!thuaji mamit ta bëjë një dush se do ti jap më pak pare!!

  Lini një Përgjigje

  Blog Tema