Si josheshin të miturit? Mega-operacion i shërbimeve sekrete, në pranga 2200 abuzues në disa shtete

31 Maj 2023, 22:00Bota TEMA

Si josheshin të miturit? Mega-operacion i shërbimeve sekrete, në

Policia zvicerane ka kryer një mega-operacion, në kuadër të të cilit kanë rënë në pranga disa persona, ndërsa janë identifikuar plot 2200 raste të krimeve kundër të miturve, përfshirë abuzimin seksual dhe shfrytëzimin e fëmijëve, si pjesë e operacionit “Teenage Mutant Ninja Turtles”, i cili u nis në internet nga policia.

Rasti daton në vitin 2012 kur policia zvicerane mori informacionin se një person që jetonte në kantonin Aargau shpërndante “material ilegal pornografik” nën pseudonimin “Ninja Turtle”, duke përdorur platformën GigaTribe, e cila lejon shkëmbimin e të dhënave në mënyrë anonime.

Një hetim më pas bëri të mundur arrestimin, në të njëjtin vit, të personit që ishte një gjerman 62-vjeçar i cili u dënua në vitin 2015. Më pas, policia zvicerane përdori profilin e tij për të ekspozuar të tjerët që kryejnë krime dhe krime seksuale ndaj fëmijëve.

“Operacioni i fshehtë i kryer në internet për disa vite ka qenë i suksesshëm”, me më shumë se 2200 autorë të krimeve kundër të miturve të identifikuar, tha policia zvicerane.

Sipas mediave të huaja, arrestimet u bënë në Zvicër, si dhe në disa shtete në botë, duke përfshirë Kroacinë, Brazilin, Francën, Perunë, Rumaninë dhe Spanjën.

Lini një Përgjigje