Si po kthehet Rusia në një Kore të madhe(Veriu)

3 Tetor 2022, 21:00Bota TEMA

Si po kthehet Rusia në një Kore të madhe(Veriu)

Kolumnisti amerikan Thomas Friedman thotë, në një artikull të botuar në New York Times, se është koha që fuqitë perëndimore të merren seriozisht dhe me mençuri me zhvillimin e situatës në Ukrainë, duke vënë në dukje se masat e fundit të marra nga Kremlini shkojnë në drejtim. të shndërrimit të Rusisë në një “Kore të madhe të Veriut”.

Friedman shpjegoi se presidenti rus Vladimir Putin, duke aneksuar zyrtarisht territorin e Ukrainës, nisi procesin e transformimit të Federatës Ruse në një “Kore të madhe të Veriut”. Ndryshe nga Koreja e Veriut, versioni rus do të shtrihet në 11 zona kohore dhe do të ketë një arsenal ushtarak me mijëra koka bërthamore.

Ai thotë se ky transformim i tmerrshëm jo vetëm që mund të konsiderohet një kërcënim “gjeopolitik”, por do të jetë gjithashtu një tragjedi njerëzore me përmasa të mëdha që shkatërron potencialin njerëzor të Rusisë, e cila është admiruar gjithmonë nga njerëzimi për krijimtarinë e saj në fusha të ndryshme, përfshirë kulturën artin dhe industrinë.

Friedman vë në dukje se nuk do të habitej nëse Putini do të shpallte se ishte i gatshëm të negocionte pas aneksimit të rajoneve të Ukrainës, sepse ky përshkallëzim, si dhe mobilizimi i pjesshëm, mund të përfaqësonte një përpjekje për të kënaqur mbështetësit e tij të zemëruar për shkak të “poshtërimit ushtarak” që forcat ruse përjetuan në Ukrainë. javët e fundit. Në të njëjtën kohë, mund të jetë një manovër për të arritur një zgjidhje të përshtatshme kompromisi.

Friedman shpjegoi se Putini tani përballet me një problem të madh, që është se forcat e tij nuk kanë kontroll të plotë mbi territoret që ai aneksoi nga Rusia. Kjo do të thotë se ai nuk mund të arrijë asnjë kompromis nëse nuk i dëbon ukrainasit nga të gjitha ato territore dhe nuk ndalon të gjitha sulmet e tyre, duke pasur parasysh se ushtria e tij në Ukrainë është e rraskapitur dhe humbet territor çdo ditë.

Autori paralajmëron se ky skenar mund ta bëjë presidentin rus të ndihet i mbështetur në një cep nga i cili do ta nxjerrë atë vetëm përdorimi i armëve bërthamore.

Friedman shpjegoi se ajo që Putini ka bërë “e ka “guxuar” Kievin dhe aleatët e tij perëndimorë që të vazhdojnë luftën në dimër për të rimarrë territoret e pushtuara nga Rusia, disa prej të cilave janë pushtuar që nga viti 2014, megjithëse furnizimet me gaz natyror do të jenë të kufizuara dhe çmimet mund të arrijnë shifra astronomike.

Ai theksoi se një vendim i tillë si ndërprerja e furnizimit me gaz në Evropën Perëndimore do të ishte katastrofik për Rusinë, pasi do të humbiste besimin e klientëve të saj, të cilët do të duhej të kërkonin alternativa për të shmangur mbështetjen e plotë nga Rusia për furnizimin me këtë burim energjie.Ai shpjegon se besimi është monedha më e rëndësishme në biznesin e energjisë. Asnjëherë mos e ktheni veten në një furnizues jo të besueshëm, sepse kjo do të thotë që ju humbni besimin përgjithmonë, arsyeton ai.

A do të detyrohen Ukraina dhe Perëndimi të “ulin kokën” dhe të bëjnë një marrëveshje “të ndyrë” me Putinin për të ndalur luftën, apo do të vazhdojë konfrontimi i drejtpërdrejtë për të ndjekur parimin e papranueshmërisë së marrjes me forcë të territoreve, duke insistuar që Putini të mos e përdorë këtë luftë për të arritur ndonjë përfitim territorial?

Friedman thotë se është e mundur që zërat të dëgjohen brenda Evropës për të pranuar një ofertë të tillë nga Putini, i cili kërkon të krijojë një çarje në pozicionin e Perëndimit dhe në të njëjtën kohë të largohet me “çdo lloj fitoreje” që do t’i shpëtojë fytyrën.

Ai shtoi se liderët perëndimorë janë të detyruar të dinë se kur të “dalin” nga rruga në mënyrë që të mos përplasen me “shoferin” që vjen nga ana e kundërt (Putin), dhe kur t’i lënë “pak dinjitet” “shoferit tjetër” për të mos “përmbysur” dhe shkaktuar një përplasje, pavarësisht se injoron të gjithë të tjerët.

Friedman theksoi se Putini, me vendimet e tij, mund të mos ketë lënë zgjidhje tjetër veçse të mësojë të jetojë me “Korenë e Veriut ruse”, të paktën derisa ai është kreu i shtetit. Në këtë rast, ne do të duhet të bëjmë më të mirën nga situata, por edhe në rastin më të mirë, shpjegon ai, do të jetë një botë shumë më e paqëndrueshme. 

Lini një Përgjigje