Skandali në Gjermani: zbulohet agjenti që u ka dhënë sekrete rusëve

4 Shkurt 2023, 12:40Bota TEMA

Skandali në Gjermani: zbulohet agjenti që u ka dhënë sekrete

Në qendër të skandalit të spiunazhit që po trondit Gjermaninë dhe skandalit më të madh të inteligjencës evropiane në dekada është trajneri i futbollit Carsten Linke. Me dyshimin se si agjent i dyfishtë i ka transmetuar Rusisë, 52-vjeçari Linke u arrestua në dhjetor.

Ai dyshohet se i ka shitur dokumente të klasifikuara agjencisë ruse të inteligjencës FSB në dy raste vjeshtën e kaluar, duke i zbuluar informacione të ndjeshme Moskës që mund t’i japin asaj një avantazh në fushën e betejës në Ukrainë.

Një baba i dy fëmijëve, ai ishte një yll në rritje në BND, agjencia e inteligjencës gjermane, ku mbikëqyrte njësitë e ngarkuara me spiunimin e komunikimeve të huaja. Në fund të vitit të kaluar, Prokuroria e Shtetit njoftoi se shtetasi gjerman Carsten L. dyshohej për tradhti të lartë, por deri më tani nuk dihej identiteti i tij i plotë.

The Telegraph ka bërë të ditur ekskluzivisht se për kë bëhet fjalë.

Arrestimi i tij e turpëroi inteligjencën gjermane dhe ngriti pikëpyetje rreth ndarjes së inteligjencës mbi luftën në Ukrainë.

Por ndërsa ai nuk po spiunonte, Linke ishte një anëtar i fejuar i komunitetit në qytetin e tij të lindjes, Weilheim, Bavari. Ai u aktivizua në klubin lokal të futbollit, ku drejtoi disa ekipe të të rinjve.

Telegrafi shkruan se në vitin 2021, Linke organizoi një Barbecue në një klub ku takoi një biznesmen gjerman me origjinë ruse, i quajtur Arthur E., i cili më vonë do të bëhej korrieri i tij i spiunazhit.

Z. Arthur E. besohet se i ka dhënë FSB-së ruse informacione të klasifikuara në lidhje me fushën e betejës në Ukrainë. Dyshohet se ka qenë ai që ka bashkëpunuar me autoritetet, duke pranuar se kanë marrë para në këmbim të veprimeve të tyre. Avokati i të dyshuarit Linke refuzon të komentojë.

Autoritetet gjermane tani po përpiqen të përcaktojnë nëse Linke ishte pjesë e një rrjeti më të madh brenda BND ose nëse ai veproi i vetëm. Të njohurit e Linkes nga Bavaria thonë se ai mungonte me muaj të tërë, por shumë në klubin e futbollit e cilësuan atë si një “figurë baba” për djemtë që ai stërvitte.

Linke ka shërbyer në ushtrinë gjermane, ashtu si Arthur E., identiteti i të cilit ende nuk është bërë i ditur. Ka mundësi që të ketë qenë ushtria që i ka lidhur në radhë të parë, shkruan gjermania Der Spiegel. Se si saktësisht Carsten Linke u bë nishan mbetet një mister, dhe mbetet për t’u parë nëse tradhtia e tij e supozuar kërcënon jetën në Ukrainë apo besimin e agjencive të inteligjencës perëndimore në Gjermani, përfundon The Telegraph. /tesheshi.com/

4 Komente

 1. a
  american22al

  Ha..ha...ha... cudi !!!!!!!??????

  1. K
   Kujtimi

   Mania per para te con ne tradhti ndaj popullit tend, pyet Sali Sheqere Vuk Berishen qe ta kuptosh me mire!

  2. H
   Hajde rradhen kush e ka.....

   Ore po ndonje qgjent qe i sherben CIA-s kur do te kapet, apo ata quhen shkerdhata te mire pavaresisht se tradhetojne vendin e tyre. Ky "agjenti" gjerman nuk ka spiunuar Gjermanine por Ukrainen, perse quhet tradhetar?

   1. M
    Moisi Golemi

    Përkthimet e gazetarëve gomerë të Temës. "Një anëtar i fejuar i komunitetit".

    Lini një Përgjigje