“Skenar për vrasjen e një presidenti”, çfarë po planifikon Vladimir Putin?

26 Nëntor 2022, 18:50Bota TEMA

“Skenar për vrasjen e një presidenti”, çfarë

Kremlini ka marrë një vendim për një “zgjidhje” radikale të një prej problemeve të tij në lidhje me Bjellorusinë, sipas mediave të huaja.

Mediat e huaja shkruajnë se  sipas plantit të liderit të Kremlinit Vladimir Putin, vrasja e Presidentit Alexander Lukashenko, ose në çdo rast detyrimin e këtij të fundit për të bashkëpunuar me të do të ishte një nga zgjidhjet.

“Me udhëzimet e presidentit rus Vladimir Putin pas kthimit të tij nga samiti i fundit i CSTO (Organizata e Traktatit të Sigurisë Kolektive), inteligjenca ushtarake ruse mund të përpiqet në ditët në vijim të miratojë një skenar që përfshin për vrasjen e presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko ose do të përpiqet thjesht ta frikësojë atë në mënyrë që të urdhërojë trupat e tij që të përfshihen në luftë më Ukrainën,” sipas institutit amerikan, Robert Lansing Institute.

Inteligjenca Ushtarake Ruse (GRU) po shqyrton skenarin që përfshin vrasjen e Lukashenkos, detyrë e cila do t’i besohej Sekretarit të Përgjithshëm të CSTO, Sanislav Zas, një njeri besnik ndaj Rusisë dhe nën kontrollin e GRU, shkruan Ansa.

Sipas komplotit, Zas më pas do të deklaronte bashkimin e Bjellorusisë me Rusinë si një entitet autonom, me sa duket për të parandaluar kërcënimin ushtarak nga Ukraina dhe Polonia.

Në të dy skenarët – nëse bëhet fjalë për një vrasje apo një atentat të dështuar ndaj Lukashenkos,  do të paraqiteshin “prova” të fabrikuara të “përfshirjes së Ukrainës dhe Polonisë nën drejtimin e inteligjencës së NATO-s”, të cilat do të ofronin një pretekst për përfshirjen e trupave bjelloruse në luftën kundër Ukrainës.

8 Komente

 1. K
  Karabobe

  E hangu tjetri ne vend te presidenti.

  1. M
   Mondi Vlore

   Si SHABA qe vrau Alienden, apo jo?

   1. B
    Bureto

    Mondi, Alende për të mos u arrestuar nga gjeneralët e Pinoçetit, vrau veten në zyrë. Harrove që për pak këtë desh e bëri siç e deklaroi vetë dhe Metaj, presidenti ynë spiun?

    1. .
     ...

     Shyqyr qe na sqaruat se kujtuam se ishte Beromi jone

     1. C
      Cili

      Skenare ne mendjen e MEROS.

      1. C
       Cili

       Skenare ne mendjen e MEROS.

       1. A
        Anxhelo

        Se mos ruset na vrasim Meten mo ...dhe ngelemi pa Mete

        1. S
         Sergei

         Skenari i "Fabrikes" eshte qe te rifuse ne skene killerin tashme me palester te thyer Sali Berishen,nen pretekstin qe ai eshte kunder Amerikes!Ate loje qe bene kur bene takimin Berishe Osama Bin Ladenin!Berisha eshte person qe i ka dyert e hapura ne Rusi pasi gjoja Amerika agjentit te tij vjet veprimtari i paskerka mbyllur dyert,dukle e shpallur person non grata por qe me lojen e dyfishte jo vetem qe nuk e prek por i jep edhe teren per veprimtarin e tij!Arben Dhalla ose "Adriatik Kraja" u thirr do kohe per ti dhene keshilla qe "Sali Berisha" edhe pse me bema ne kete vend dhe i shpallur "person non grata" jo vetem qe nuk duhet te prekete por as te lakohet nga drejtesia si nje killer "Burre shteti"! Ndaj po pergatitet nje plan qe ai te shkoje e te takoje koke me koke Vlladimir Punin dhe siç pergatiti groposjen e ish udheheqesve te tij duke filluar nga gjishi i Andi Bushatit e plot individeve te tjere qe historia ndoshta ne nje kohe do flasi per bemat e tij! Ndaj prisni e shikoni kur Sali Beri te kerkoje ndonje vizite dy ditore per te bere te mundur takimin me Vlladimir Vlladimiroviç Putin!

         Lini një Përgjigje