Studiuesi që parashikoi tërmetin në Turqi paralajmëron një tjetër tërmet në këtë zonë

9 Shkurt 2023, 13:45Bota TEMA

Studiuesi që parashikoi tërmetin në Turqi paralajmëron

Studiuesi Frank Hoogerbeets, personi i cili arriti të parashikonte me një saktësi të frikshme tërmetin që goditi juglindjen e Turqisë dhe veriun e Sirisë, ka bërë një tjetër parashikim.

Ai shkruan përmes një postimi në Twitter, se duke u bazuar te gjeometria hënore, zona në afërsi ose brenda shiritit lejla më foton e mëposhtme mund të goditet nga një tërmet i fortë gjatë 1 deri në 4 ditët në vijim.

Kujtojmë se përmes një postimi në Twitter, studiuesi parashikosi se një goditje e fortë sizmike me magnitudë 7.5 ballë mund të ndodhtë në Turqi midis datave 4-6 shkurt.

“Herët a vonë do të ketë një tërmet ~ 7.5 në këtë rajon (Turqia Jug-Qendrore, Jordania, Siria, Libani)”, shkroi ai në Twitter më datë 4 shkurt.

Kujtjmë se dy ditë më parë, Hoogerbeets, paralajmëroi s enjë tërmet do të ndodhte më datë 8 shkurt por pa dhënë zonën specifike se ku mund të binte.

Tërmeti i vetëm me magnitudë të madhe, prej 5.1 ballë, ra këtë të enjte në Indonezi, nga ku u raportuan 4 viktima.

3 Komente

 1. G
  Genti

  Studiuesi e ka fjalën për linjën e Himalajeve nga Nepali-Pakistani dhe India. Ka vite që pritet një tërmet katadtrofik në Nepal ashtu si edhe në Stamboll (Konstandinopojë). Unë e di që Hëna ndikon teToka si te aksi i rrorullimit, stinët, baticat dhe tërmeter por se si i llogarit studiuesi tërmetet bazuar te Hëna nuk e kuptoj.

  1. a
   anti25642654censurë

   gento,nuk e di përse më dukesh si ergdogan,pellazg a çfardolloj pseudonimi mer,por këtë rast me ilaçe të marra para se të shkruash!! ky "shkenctar" është nga ata që lexojnë horoskopët!!nga ata që akoma "yjet" i rreshtojnë sipas periudhës para teleskopike!"shkenctarë" të tillë akoma nuk e kanë marrë vesh se yjet e gaforres,psh,nuk janë yje dhe janë aq larg me tokën,e sistemin diellor sa shyqyr që arrijmë ti shohim!këta janë si fallxhorët që lexojnë fundin e filxhanit dhe askush nuk ju përmënd brroçkullat që thonë!por gjithnjë rastësinë në "gjetjen" që kanë bërë!kjo e fundit shumëfishohet aq shumë sa ai këthehet në një "profet"!!alFredo kaCo "parashikoi" se do viheshin maskat,se do bëhej vaksina,dhe të gjitha këto sikur ishin parashikime të tij dhe jo masa të marra edhe në pandemitë e mëparshme!!e idiotët që dijeninë e tyre nuk e kanë më të madhe se ndodhitë e ditës së shkuar!?shikojnë "profetin" që parashikoi gjithçka!në një debat që pata me një person,pre e kaCos,e pyeta nëse kishte dëgjuar për gripin spanjoll!me një siguri të jashtëzakonshme më tha se e njihte mirë!duke mos rënë pre e kësaj "dijenie absolute" i kërkoj të ma shpjegojë se çfar di!!rezulatati ishte se gripi spanjoll kishte filluar në spanjë dhe kishte vrarë shumë njerëz!!kur ja shpjegova se nuk kishte filluar në spanjë dhe se nuk kishte vrarë shumë njerëz(provokim),ai më thotë,po po e di,vetëm se u ngatërrova!tashti përfytro se sa të mëdha ishin njohuritë e tij!e një njeri me njohuri të tilla si mund të kuptojë diçka të komplikuar,si mund të mos bjerë pre e një sharlatani??e mbi të gjitha kur sharlatanët paraqiten si "shkenctarë" nga medja e mbushur me gazekarë të trashë deri në palcë që dijet e tyre i kanë vetëm në logoritë e tyre të pakuptimta??

  2. a
   anti25642654censurë

   ky më duket vëllai binjak i alFredo kaCos!!

   Lini një Përgjigje