Thirrja e presidentit të Kinës: Ushtria e shtetit të bëhet mur i fortë çeliku

13 Mars 2023, 10:42Bota TEMA

Thirrja e presidentit të Kinës: Ushtria e shtetit të bëhet

Presidenti kinez, Xi Jinping ka thënë se dëshiron ta kthejë ushtrinë kineze në një “mur të fortë çeliku”, teksa ka mbajtur një fjalim në Kongresin Popullor.

“Ne duhet të promovojmë modernizimin e mbrojtjes kombëtare dhe formësimit të ushtrisë, dhe të ndërtojmë ushtrinë si mur të fortë çeliku që ruan sovranitetin kombëtar, sigurinë dhe interesat zhvillimorë”, ka thënë Xi.


Këtë vit Kongresi ka miratuar një rritje prej 7.2 për qind në shpenzime ushtarake, shifër më e madhe sesa ishte planifikuar në të kaluarën.

Ai ka përmendur edhe planet e Pekinit për “unifikim” me Tajvanin, ndonëse ka folur me ton të kujdesshëm.

Presidenti kinez nuk i ka përsëritur deklaratat e së kaluarës se Pekini do ta kontrollojë këtë ishull qoftë edhe përmes forcës ushtarake.

“Ne duhet ta implementojnë një strategji të partisë për zgjidhjen e çështjes së Tajvanit në epokën e re, të ecim drejt parimit të një Kine dhe konsensusit të vitit 1992, dhe të promovojmë një zhvillim paqësor të marrëdhënieve, të kundërshtojmë ndërhyrjen e forcave të jashtme dhe të çojmë përpara procesin e unifikimit të tokës armë”, ka thënë ai para gati 3.000 delegatëve të Kongresit.

4 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  PO SHOKU ENVER po!!plumb në gojë do ti derdhim armikut! po më parë do qijmë nënën e lokut,zhvjekut,adit kuse të tjerët nuk janë tipi jonë!!

  1. L
   Lali Fiku tiranasi i vjeter qe e quan veten tironc

   He me te lumte goja, me kete fjalim i shtove numrin e nderresa me pampers Biden nga tre ne shumefishin e saj ne dite.

   1. Z
    Zhvejku

    Gjete minakerkues sumqir?Ta kesh per ta gjetur bilen ne kohen e shures se per te tjerat te ha mun! Kujdsu per grat e shtepis tate se po te shkerdhehen me pensionistet per 2000 leke te vjetra. Kina do t'ju shkerdhej juve homove me soj e sorollop.

    1. g
     ganiu

     Ha, ha, ha, të shkoi putana për lesh, e tashti po kapesh për bibilushin e qinezëve? Nuk e di përse vazhdon Cenua të ta qijë nënën. Ti je për eutanazi, e jo me të mbajt me bukë. Të kishe lindur në Spartë, do të të kishin hedhur në greminë që në lindje, në Gjermaninë naziste do të të kishin eliminuar me ndonjë gjilpërë, kurse Putini, deri më sot të përdori për propagandë, nga nesër do shkosh tek Wagneri I Prigozhin. Nesër vjen në spitalin tënd. Mbaruan burgaxhinjt.

    Lini një Përgjigje