Tmerr: zjarri në motorin e një Boeing-u rus me 321 pasagjerë

5 Shkurt 2023, 20:50Bota TEMA

Tmerr: zjarri në motorin e një Boeing-u rus me 321 pasagjerë

Një zjarr ka rënë në motorin e një avioni rus që transportonte 321 pasagjerë nga Phuket, Tajlandë për në Moskë, gjatë ngritjes së tij, siç raportojnë agjencitë ndërkombëtare.

Motori i Boeing 767-306ER me 309 pasagjerë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit shpërtheu në flakë sekonda pas ngritjes.

Reagimi i pilotit ka qenë i menjëhershëm dhe ai u detyrua të ulte shpejtësinë dhe të ulet për arsye sigurie.

Pamjet dhe pamjet e zjarrit të rënë në Boeing 767-306ER, të postuara në faqen e saj nga gazeta britanike Daily Mail, tregojnë orët dramatike të përjetuara nga pasagjerët.

Pati raportime për një “shpërthim të fortë” ndërsa avioni u ngrit, ana e djathtë e të cilit shpërtheu fillimisht në flakë.

Pasi zbarkuan pasagjerët – të gjithë shëndoshë e mirë – autoritetet tajlandeze i informuan ata se duhej të prisnin një aeroplan të ri për t’i çuar në destinacionin e tyre, ndërsa linja ajrore premtoi të mbulonte të gjitha shpenzimet e tyre gjatë qëndrimit në Phuket.

Fakti është se linjat ajrore ruse kanë ulur kostot e mirëmbajtjes së avionëve të tyre. Ata po kërkojnë të përdorin avionët e tyre të vjetër, shumë prej të cilëve nuk janë mirëmbajtur siç duhet, pas sanksioneve të ashpra perëndimore për luftën e Putinit në Ukrainë, tha botimi britanik.

“Ekspertët e linjës ajrore kanë filluar tashmë punën për të rregulluar problemet”, tha kompania në një deklaratë.

Avioni, i cili po udhëtonte nga Aeroporti Ndërkombëtar i Phuket për në kryeqytetin rus, po transportonte familje të burrave rusë që ishin larguar nga vendi i tyre për të shmangur veshjen e kaki-t pas rekrutimit të pjesshëm të shpallur nga Presidenti Vladimir Putin.

Disa familje kishin lënë burrat e tyre në Tajlandë, me Rusinë që e konsideronte atë një vend “miqësor”. Por ata që mbetën pa para u detyruan të kthehen në vendlindje.

Lini një Përgjigje