Trazirat transferohen në Holandë pas fitores së Marokut në Kupën e Botës

27 Nëntor 2022, 20:20Bota TEMA

Trazirat transferohen në Holandë pas fitores së Marokut në

Njësia e Lëvizshme (ME) ndërhyri në trazirat në Roterdam dhe Hagë pas fitores së Marokut në Kupën e Botës ndaj Belgjikës.

Lajmi u bë i ditur nga gazeta holandeze “De Telegraaf”, duke cituar njoftimin e policisë.

Në Roterdam, trazirat kanë të bëjë me një grup prej rreth 500 tifozësh futbolli, sipas ME-së.

Në drejtim të policisë hidhen xhama dhe fishekzjarre.

Atmosfera në Mercatorplein në Amsterdam është gjithashtu e zymtë për shkak të një grupi prej rreth 500 personash.

Në shesh shfaqen pamjet e një makine të shkatërruar dhe të djegur.

Një grup të rinjsh kërcejnë në një makinë tjetër.

Imazhet në mediat sociale tregojnë shumë njerëz që bërtasin dhe makina dhe skuterë në rrugët e disa qyteteve holandeze.

Flamujt marokenë mund të shihen dhe fishekzjarrët shpërthejnë në afërsi të agjentëve.

Në Hagë, të rinjtë që kërcenin u ngjitën në një furgon në lëvizje dhe u hodhën fishekzjarre të rënda.

Mbështetësit shkatërruan edhe makina që u përkisnin kalimtarëve.

Zëdhënësi nuk mund të thoshte se sa njerëz në Hagë po shkaktojnë trazira.

“Është një grup i madh. Policia po përpiqet që të gjithë të largohen”.

Maroku i shkaktoi Belgjikës një humbje të dielën në fazën e grupeve të Kupës së Botës.

Skuadra e trajnerit të kombëtares Walid Regragui fitoi 2-0 falë golave ​​në pjesën e dytë të Abdelhamid Sabiri dhe ish-lojtarit të AZ, Zakaria Aboukhlal.

Maroku, i cili arriti në fazën me eliminim direkt në Kupën e Botës në vitin 1986, aktualisht kryeson Grupin F me 4 pikë.

Pas fitores së Marokut, trazira shpërthyen edhe në kryeqytetin belg, Bruksel.

Lini një Përgjigje