Turqia i hap rrugë anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

28 Qershor 2022, 21:20Bota TEMA

Turqia i hap rrugë anëtarësimit të Suedisë dhe

Turqia ka rënë dakord për të mbështetur anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në aleancën ushtarake të NATO-s.

Lajmin e ka bërë të ditur Presidenti i Finlandës, Sauli Niinistö përmes një deklarate.

Niinisto bëri me dije se gjatë Samitit të NATO-s që po zhvillohet në Madrid të Spanjës, u shënua përparim në bisedimet e vendit të tij dhe Suedisë me Turqinë.

Të treja vendet nënshkruan një memorandum të përbashkët për të zgjeruar mbështetjen e tyre të plotë kundër kërcënimeve ndaj sigurisë.

1 Komente

  1. y
    ypsilon

    vazhdon europa dhe amerika te humbin kontrollin e botes, turqia merr komplet kurdistanin

    Lini një Përgjigje