Ukraina nuk pranon anëtarësim të ngadaltë në BE

29 Shtator 2023, 22:40Bota TEMA
Ukraina nuk pranon anëtarësim të ngadaltë në BE

Ndërsa Franca dhe Gjermania po hartojnë plane për anëtarësimin me disa shpejtësi në BE, Ukraina e ka bërë të qartë se nuk dëshiron të pengohet me anëtarësimin e nivelit të dytë. Kryeministri ukrainas, Denys Shmyhal, ka thënë për "POLITICO" se Kievi synon të bëhet "kandidat i plotë për anëtarësim të plotë" në Bashkimin Evropian dhe pret të marrë vendin e tij në Union brend dy viteve. 

Qëndrimi i Shmyhal vjen në një moment kur debati për zgjerimin është nxehur. Franca dhe Gjermania kanë kërkuar një opsion alternativ për statusin e plotë të BE-së, bazuar në katër qarqe të ndryshme koncentrike të anëtarësimit. Kjo mund të përbëjë kornizën për integrim gradual. Megjithatë, Shmyhal e bëri të qartë se Ukraina nuk e pranon anëtarësimin e ngadaltë. 

"Ne po bëjmë të gjitha përpjekjet maksimale për të siguruar që Ukraina të bëhet një anëtare e plotë e Bashkimit Evropian. Kjo është e një rëndësie kritike për të gjithë ukrainasit. Jam i sigurt se brenda dy viteve ne do të jemi plotësisht dhe plotësisht të gatshëm për të qenë pjesë e Bashkimit Evropian", tha ai.

Ndërsa tetë vendeve u është dhënë statusi i kandidatit në BE, duke përfshirë vendet e Ballkanit Perëndimor, Shmyhal argumentoi se Ukraina ka një rast unik për të bërë për anëtarësimin në BE.

2 Komente

 1. P
  Parruca

  Po Ukraina edhe para luftes ishte nje shtet i krimbur nga korrupsioni masiv. Tani shtoji kesaj dhe shkaterrimet e luftes dhe mendo c’mund te ndodhte me nje shtet te tille ne BE. Do e terhiqte te gjithe BE-ne ne grope. Ukrainasit jane viktima te nje lufte te padrejte, jane dhe duke luftuar heroikisht, por nukd duhet te mendojne qe te gjithe dyert do i kene te hapura dhe tapetin e kuq te shtruar kudo.

  1. P
   Pirdhni se liroheni.

   Pas dy vitesh do te pranojne ne BE nje shtet germadhe germadhe, hekurishte pa meshkuj vetem me kurva ...... Ukraina eshte bere lider Boteror jep udhezime dhe urdhera dhe BE pranon cdo ultimatum te nje vendi ku grupet naziste jane ne komande....

   Lini një Përgjigje