Ukraina po mendon t’i ndryshojë emrin fqinjit agresiv, Moskovia dhe jo Rusia!

11 Mars 2023, 18:30Bota TEMA

Ukraina po mendon t’i ndryshojë emrin fqinjit agresiv, Moskovia dhe

Ukraina mund t’i referohet Rusisë me një emër të ri, Moscovia. Presidenti Volodimir Zelensky po vlerëson një mundësi të tillë, pas një peticioni online që ka siguruar mbi 25 mijë firma e që pretendon se ky është emri historik i Rusisë.

Autori i peticionit thotë se ky emër ishte përdorur në Europë dhe në disa gjuhë aziatike e po ashtu në hartat historike mes shekujve të 16 dhe 19-të.

Aty thuhet se Rusia ekziston vetëm prej 301 vitesh, kur cari moskovit, Pjetri i Parë e shpalli mbretërinë e Moskës si Perandoria ruse. Zelensky ka ngarkuar kryeministrin Denys Shmyhal të merret me çështjen. 

“Çështja e ngritur në peticion kërkon një vlerësim të kujdesshëm si në planin e kontekstit historik e kulturor, ashtu edhe duke mbajtur parasysh pasojat e mundshme ligjore ndërkombëtare. Kështu, kam udhëzuar kryeministrin dhe i kam kërkuar atij të ketë një qasje komplekse dhe të eksplorojë një mundësi të tillë” deklaroi Zelensky.

Nuk ka vonuar përgjigja e Maria Zakharovës, zëdhënëse e ministrisë së jashtme në Rusi e cila tha se kjo ishte prova e radhës për fushatën antiruse që po ndërmerret në Ukrainë. Sipas agjencisë Ria Novosti edhe zv.presidenti i Dumës ruse, Boris Chernyshov, e ka komentuar peticionin duke pretenduar se iniciativa të tilla mund të trajtohen vetëm më buzëqeshje.

Më i ashpër ishte reagimi i zëvendës presidentit të këshillit të sigurisë në Rusi Dmitry Medvedev. “Nëse në jemi Moscova, Ukraina është Rajhu i pisët i Banderës”, tha ai, duke ju referuar liderit të nacionalistëve ukrainas Stapan Bandera. Ai e quajti Zelensky si kryenazistin e Kievit.

6 Komente

 1. O
  Oh sa kom qesh

  Zhelja pasi shakteroj Ukrainen sipas skenarit perendimor kerkon te ndryshoj emrin e Rusise duke bere refendume e peticione ne Ukraine? Bir Selmani nenes ke te qi me pare. Zhelja gysem cufuti me nene ruse kerkon te zhbeje edhe historine, "harron" qe kryeqyteti i pare i Perandorise cariste ka qene Kiev, emri i ketij qyteti eshte me i pershtatshem se propozimi i tij prej nje idioti-kllaun.

  1. M
   Mondi Vlore

   Une them qe zhelja duhet ose te reduktoje "pluhurin" ose te nderroj furnizuesin sepse duket qarte qe nuk eshte mire!

   1. M
    Mondi Vlore

    Une them qe zhelja duhet ose te reduktoje "pluhurin" ose te nderroj furnizuesin sepse duket qarte qe nuk eshte mire!

    1. X
     XXXL

     Biden Pampersi do te bej sevap qe nga mjeket e stafit te tij qe jane sa personeli i nje spitali te dergoj disa psikologe per te centruar trurin e kallaunin Zlenskyt. Kllaun Zelenki me politiken e tij agresive ndaj qytetareve ruse dhe per te zgjeruar NATO-n ne kufirin me shtetin Moscovia i ktheu qytetet ne toka are nuk ka me banesa dhe jane larguar 6 milion ukrainas, te nxjerre dekretin e te quaj Ukrainen, Kievina me qene se ka qene Kryeqyteti i Pare i Perandorise Cariste.

     1. G
      Genti

      Ukraina është zhytur prej vitesh në ultranacionalizëm neonazist që gëzon mbështetjen dhe nxitjen perëndimore. Edhe shpallja "hero"e të mbiquajturit "Da Vinci" një pjestar i grupit neonazist "Sektori Lindor" nga Zelenski është domethënëse. I ashtëquajturi hero si neonazist ka marrë pjesë në "Revolucionin e Maidanit",në grushtin e shtetit të 2014-ës si edhe në masakrat kundër rusofonëve në lindje të Ukrainës të padënuara nga autoritetet. Nuk ka si ndodh ndryshe kur në manifestime publike shfaqen banderola të bashkpuntorit të nazistëve Setpan Bandera dhe simbole naziste si ato të batalionit famëkeq Azov. Gjithë ky frymëzim neonazist dhe antirus shtyu Putinin të ndërmarë Aksionin Special për ta çrrënjosur nazizmin nga toka ukrainase.

      1. a
       anti25642654censurë

       gjithë zagarët e putanës ruse janë prekur në nderin e noneve kurva??po ça keni ju që prekeni mor bqira??kurvë e keni nënën më mirë nuk bëhet sido që tia ndërrojnë emrin!!bile po thanë se ajo nuk është një kurvë, por karëulese me pagesë,për juve nuk ka ndonjë ndryshim!!paratë jua sjell në shtëpi çdo ditë!!mua palla smë ha, në e quajnë moskva si anijen e saj më të mirë,a putanëria!!kujti i plas si e quajnë të tjerët!muzhikë budallenj janë!!shkojnë si bagëtija në thertore për të çmëndurit që i vënë përpara!!

       Lini një Përgjigje