Ushtria izraelite pretendon se një gazetar palestinez i Al Jazeera ishte komandant i Hamasit

11 Shkurt 2024, 21:00Bota TEMA

Ushtria izraelite pretendon se një gazetar palestinez i Al Jazeera ishte

Një gazetar palestinez që punon për Al Jazeera akuzohet të jetë gjithashtu një komandant i krahut ushtarak të Hamasit, sipas imazheve dhe dokumenteve të zbuluara nga IDF në Rripin e Gazës.

Nënkoloneli Avichay Adraee, një zëdhënës i IDF-së duke folur në arabisht, tha se trupat izraelite gjetën një laptop në një bazë të Hamasit në Gazën veriore. Sipas IDF, kompjuteri i përket një njeriu të quajtur Mohamed Washah.

Washah, nga Buriej në Gaza qendrore, është shfaqur në transmetimet e Al Jazeera muajt e fundit, me stacionin në pronësi të Katarit duke e quajtur atë një nga gazetarët e tij.

Nënkoloneli i IDF thotë se të dhënat e marra nga laptopi zbulojnë se ëashah është gjithashtu një “komandant i shquar” në njësinë e raketave antitank të Hamasit dhe në fund të vitit 2022 ai filloi të punojë në kërkimin dhe zhvillimin për njësinë e aviacionit të grupit terrorist.

Muajin e kaluar, dy gazetarë të Al Jazeera-s të vrarë në një sulm ajror izraelit në Rafah u akuzuan më vonë nga IDF si anëtarë të grupeve terroriste Hamas dhe Xhihadit Islamik Palestinez.

Lini një Përgjigje