Vasyl Malyuk – Cili është kreu i 007-ës ukrainase, që Moska e lidh me sulmin e 22 marsit

1 Prill 2024, 11:36Bota TEMA
Vasyl Malyuk – Cili është kreu i 007-ës ukrainase, që

Kreu i inteligjencës ukrainase, Vasyl Malyuk është i kërkuari numër një i Rusisë, që besohet të jetë ndër ata që janë përgjegjës për masakrën e Moskës në Crocus City Hall më 22 mars.

Ministria e Jashtme ruse i kërkoi Kievit ta arrestonte atë, pasi ka prova për përfshirjen e tij.

Kush është Vasyl Malyuk

I lindur më 28 shkurt 1983 në Korostyshiv, Rajoni Zhytomyr, ai u diplomua për drejtësi në Akademinë Kombëtare të Shërbimit të Sigurisë të Ukrainës dhe shërbeu në agjencitë e sigurimit shtetëror në vitin 2001.

Karriera e tij ushtarake, në departamente më të ndjeshme të Inteligjencës, ka qenë vazhdimisht në rritje.

Katër vite më parë ai u emërua nënkryetar i parë i Drejtorisë kryesore të SSU për Luftën kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Në Mars 2020, me dekret presidencial, Vasyl Malyuk u emërua nënkryetari i parë i SSU – Shef i Drejtorisë kryesore të SSU për Luftën kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Në vitin 2022, me dekret presidencial, ai u emërua nënkryetari i parë i SSU dhe më pas ushtrues detyre i kreut.

Për performancë të shkëlqyer në kuadër të shërbimit në zonën ATO, ai mori Çmimin Presidencial për pjesëmarrje në operacionin antiterror.

Ai gjithashtu fitoi disa çmime, në veçanti stemat SSU “Për Guxim dhe Për Trimëri”, një simbol nderi i Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës.

Më pas ai mori një nga çmimet më të rëndësishme për guximin personal dhe veprimet vetëmohuese në mbrojtjen e sovranitetit shtetëror dhe integritetit territorial të Ukrainës. Iu dha “Urdhri i Guximit”, i klasit III dhe Dekorata Presidenciale e “Kryqit të Meritës Ushtarake”.

Gradat e tij ushtarake janë Gjeneral Major, i caktuar me dekret presidencial të 1 dhjetorit 2022 dhe gjeneral-lejtnant i caktuar me dekretin presidencial № 3/2024 të 6 janarit 2024.

Lidhja me masakrën e Moskës

Veprimet hetimore të kryera nga autoritetet kompetente ruse tregojnë se gjurmët e sulmit terrorist në sallën e qytetit Crocus në Krasnogorsk më 22 mars “çojnë në Ukrainë”.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve Tass, kjo është deklaruar nga Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse.

“Akti i përgjakshëm terrorist i kryer më 22 mars në qytetin e Krasnogorsk dhe që tronditi mbarë botën nuk është sulmi i parë terrorist kundër vendit tonë në vitet e fundit. Veprimet hetimore të kryera nga autoritetet kompetente ruse tregojnë se gjurmët e të gjitha këtyre krimeve të çojnë në Ukrainë”, tha Ministria e Jashtme ruse.

Rusia kërkon gjithashtu që Ukraina të ndalojë menjëherë mbështetjen e terrorizmit, të ekstradojë autorët dhe të kompensojë viktimat.

Sipas Ministrisë së Jashtme, shkelja e konventave kundër terrorizmit do të çojë në përgjegjësinë e Kievit.

“Lufta kundër terrorizmit ndërkombëtar”, nënvizon ministria “është detyrë e çdo shteti. Rusia kërkon që regjimi i Kievit të ndërpresë menjëherë çdo mbështetje për aktivitetet terroriste, të ekstradojë përgjegjësit dhe të kompensojë viktimat. Shkelja e detyrimeve të Ukrainës sipas konventave kundër terrorizmit do të rezultojë në përgjegjësinë e saj ligjore ndërkombëtare”.

Ministria e Punëve të Jashtme të Federatës Ruse “i ka kërkuar Ukrainës arrestimin e kreut të 007 ukrainas Vasyl Malyuk”.

9 Komente

 1. T
  Trapajane hesapi

  Ky,me siguri eshte shqiptar ne origjinen.Quhet Vasile Maloku.

  1. S
   Shtet terrorist ...vetdeklarohet !!!!

   Kush eshte ??!!! Me mire do ta njihni kete terrorist dhe regjimin nazist te Zheles po te lexoni kete interviste te ketij monstre dhene ICTV Ukrainase !!!! Nje pjese e intervistes : Një fushatë "ndoshta" vrasjeje nga agjencia kombëtare e spiunazhit të Ukrainës, Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU), ka vrarë më shumë se një duzinë qytetarë ukrainas që bashkëpunonin me Kremlinin në territorin e pushtuar nga Rusia, tha oficeri i lartë i agjencisë, gjenerallejtënant Vasyl. . Malyuk tha në komentet televizive të hënën në mbrëmje. Duke folur në një intervistë një orëshe me transmetuesin kombëtar ICTV, Malyuk tha se operatorët e fshehtë që nga pushtimi i plotë i Rusisë në shkurt 2022 kanë shënjestruar "shumë" individë përgjegjës për krimet e luftës dhe sulmet kundër qytetarëve ukrainas dhe kanë vepruar thellë pas linjave "armiqtë". . përfshirë edhe në Rusi. Kyiv Post nuk mundi të konfirmonte në mënyrë të pavarur pretendimet e Malyuk në intervistë ose diku tjetër në lidhje me këto operacione të supozuara.Malyuk pretendoi se fushata e vrasjes, e kryer nga rrjetet e agjentëve sekretë dhe operativëve klandestinë, i kishte dhënë përparësi shtetasve ukrainas që bashkëpunonin me autoritetet okupuese të Kremlinit për të arrestuar dhe torturuar ukrainas të tjerë, por se zyrtarisht Kievi nuk mund të merrte përgjegjësinë për vrasjet dhe tentativat për vrasje. “Zyrtarisht nuk do ta pranojmë,” tha ai. "Por në të njëjtën kohë, unë mund të ofroj disa detaje." Pas intervistës, një gjykatë në Moskë lëshoi ​​të martën një urdhër arresti për Malyuk me dyshimin për pjesëmarrje në "akte terroriste" në kundërshtim me ligjin e Federatës Ruse. Vazhdon .........

   1. J
    Je plehre

    Ptttuuuuuuuuu!!!! Te peshtyj ne surrat o felliqesire e degjeneruar!! Eshte marre vesh prej kohesh modeli i ju konspiracionistave te karit. Rob me probleme mendore, te deshtuar totalisht ne jete. Te torite e perrallave konspiracioniste, keni gjetur strehe ngushellimi per deshtimin tuaj si njerez. Ju nuk keni faj qe jeni komplet parazite dhe te deshtuar. Fajin ua kane "forcat e fshehta" qe ju kane lene ne mjerim. Kete keni gjetur si justifikim. Deri dje merreshit me konspiracionet e covid, toka e sheshte, e karlliqe te tilla si keto. Sot keni gjetur teme te re dhe jeni bere pro-putiniane te flakte. Kjo nuk eshte loje o robqir!! Del nje diktator i cmendur dhe i ngrefet kari te pushtoje nje shtet me 44 milione njerez. E beri nje here jo zyrtarisht ne 2014 dhe e beri hapur fare edhe ne 2022. U hedh bombat mbi koke dhe i shtyp me tanke. Dhe ju robqirat i thoni, - Bravoooo shume mire po ben. Ti robqir diktator je me te drejten dhe gabim e kane njerezit qe duan te mbrojne veten e tyre dhe mos te vriten. Ku e ke pare Zelenskin nazist ti mo robqir? A e di ti kuptimin e nazizmit. Putini eshte nazisti me i madh sot ne bote mo robqim! Kush e beri sulmin terrorist? Ne rastin me te mire e beri Isis, ne rastin me te keq e beri vete putana. Dihen metodat e tij tashme. Nuk eshte hera e pare qe e ben. Ne fillim te viteve 2000, i bombardoi vete pallatet ne Rusi, me qellim qe t ua vinte fajin ceceneve. Eshte e provuar tashme. Keto infot qe na jep ketu, i ke peshkuar ne faqet e propagandes ruse? Faqet kampione te fake news. Edhe nese keto intervista jane te verteta, ku eshte problemi?? Punen e tij po ben o robqir. Vendin e tij po mbron o robqir. Po qerron nga faqja e dheut tradhetaret, qe po punojne me armikun per te shkaterruar shtetin e Ukraines. Te shkuara mo robqir!

   2. t
    terroristet mbeshtetur nga perendimi ??????!!!!!!

    Mundet ta lexoni ketu :Le patron des services secrets ukrainiens détaille la campagne d'assassinat contre les responsables de l'occupation loyale au Kremlin. https://medium.com/@Stefan.Korshak

    1. X
     XXXL

     Foto sa 1 mije fjale: Nga pamja duket shume "inteligjent" nuk dallon nga nje ordiner burgaxhi, kriminel dhe gjob-venes, vetem per gjeneral nuk te jep pershtypjen, per terrorist PO. Me te tille kriminele Ukraina e ka te sigurt shperberjen. Nje mendim per kete surrat do te jape edhe sumcja "anti...." e ndonje b.q. tjeter.

     1. d
      demokrati

      Vasil Maloku u dell edhe ne enderr regjimit banditesk te putin.Eshte mendja dhe guximi patriotik i burrave te pakorruptueshem si Vasili qe po e bejne regjimin e kremilinit te humbas toruan dhe te shffaqe fytyren e tij te vertete terroriste.Eshte mendja e heroit Vasil qe po i than burimet ekonomike rregjimit terrorist te putin.Eshte mendja e Vasilit qe e ktheu detin e zi ne nje govate me uj ku ai luan si te doje me mbeturinat e flotes ruse.Vasili do ta shperbej perandorine ruse, ne ditet ne vijim do te kemi supriza, e tha Vasili ne intervisten e tij.Vasilin, moska terroriste nuk e peshon dot me flori si ben me capaculet shqiptare qe mbijne pernate ne tv shqiptare. Vasili nuk eshte vetem trim, eshte nje mendje e bukur, pa mllef, i ftohte ne gjykim, largapames dhe patriot deri ne vetmohim.Vasili tha ne intervisten e tij te fundit”rosia ce kraina faik”, nje perandori gjenocidale qe ka zhdukur dhe shkulur per se gjalli kombe nga toka e tyre si cekrezet.Terrorizmi e ka folen e tij ne kremlin, Vasil Maloku eshte hero i kombit dhe Europes se lire.

      1. !
       !!??

       O demokrat, ti je nje psikopat, ti je nje krimb haleje, ti meriton ndeshkimin e zotit aty ku te dhembe me shume...! E tere bota e denoi masakren e moskes, kurse ti pisanjozi cenosuma, po na dele ne mbrojtje te nje teroristi duke na e bere hero! Yyyt race e felliqur, po ai Putini qe e quan ti diktator po te kishte mend e tua dhe te atij teroristi Vasil, sot ukraina do numuronte mbi 10 miljon civil ukrainas te vrare, ne mos me shume, do kishte rrafshuar me Kiev e me Zhele e Vasil bashke, o cenosuma psikopati...!!

      2. W
       Washington

       KY eshte gjysem ukrahinas gjysem dibran

       1. P
        Psikologu

        Shtet terrorist...vetdeklarohet/terroristet mbeshtetur nga perendimi/XXXL jane pseodonimet e spiunit rus alfred cako. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        Lini një Përgjigje