Vdekja e Alexei Navalny, shefi i inteligjencës së Ukrainës: Ndërroi jetë nga mpiksja e gjakut

25 Shkurt 2024, 22:00Bota TEMA

Vdekja e Alexei Navalny, shefi i inteligjencës së Ukrainës:

Shefi i inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës, Kyrylo Budanov thotë se është “pak a shumë e konfirmuar” se Alexei Navalny vdiq nga shkaqe natyrore, nga një mpiksje gjaku.

Dhe ky shkak i vdekjes është raportuar më parë nga mediat e kontrolluara nga shteti rus, shkruan Sky News.

Gjatë forumit të së dielës në Kiev, Budanov thuhet se ishte dakord me këtë vlerësim.

Shumë kanë fajësuar presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen e liderit të opozitës në një burg të Arktikut, me thirrjet në rritje për një hetim të pavarur.

Trupi i figurës së opozitës ruse Alexey Navalny i është dhënë nënës së tij më shumë se një javë pasi ai vdiq, tha të shtunën zëdhënësja e Navalny, Kira Yarmysh.

Shërbimi rus i burgut tha se ai “u ndje keq pas një shëtitje” dhe “pothuajse menjëherë” humbi vetëdijen.

Familja dhe kolegët e Navalny kanë fajësuar presidentin rus Vladimir Putin për vdekjen e Navalny, e cila vjen përpara zgjedhjeve presidenciale muajin e ardhshëm në Rusi.

1 Komente

  1. P
    Pirdhni se liroheni.

    E lidhin vdekjen e Navalnit me votimin e Presidentit ne Rusi pas nje muaji, gje e pakuptimte. Me Navalnin, pa Navalnin apo edhe 100 Navana po te jene gjalle jo ne burg por te lire, Putin do te jete perseri President, me luften ne Ukraine popullariteti i eshte rritur me shume.

    Lini një Përgjigje