Vendimi i Zelensky-t që ka tronditur edhe CIA-n

11 Shkurt 2024, 18:20Bota TEMA

Vendimi i Zelensky-t që ka tronditur edhe CIA-n

George Beebe, ish-kreu i divizionit të analizës së Rusisë të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së dhe ish-këshilltar i Zëvendës Presidentit të SHBA Dick Cheney për çështjet ruse, tha se shkarkimi që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i dorëzoi së fundmi shefit të ushtrisë ukrainase Valery Zaluzhny “është plot me rrezik”. shkruan Newsweek.

Marrëdhënia mes Zelensky-t dhe Zaluzhny-t u tensionua disa muaj më parë. Ky gjeneral ukrainas zemëroi presidentin ukrainas kur ai tha në nëntor 2023 se lufta në Ukrainë kishte arritur në një “bllokim” për shkak të një kundërofensive të dështuar ukrainase. Pas shumë spekulimeve, Zelensky zëvendësoi Zaluzhny-n të enjten me Oleksandr Sirsky-n, komandant i forcave tokësore të Ukrainës.

Beebe i tha Newsweek se vendimi i Zelensky-t mund të shkaktojë një “krizë më të gjerë politike” në Ukrainë, sepse Zaluzhny është shumë i popullarizuar në mesin e ukrainasve. Një sondazh i kryer në dhjetor 2023 nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev tregoi se 62 përqind e ukrainasve i besojnë Zelensky-t dhe se 88 përqind i besojnë Zaluzhny-t.

“Kur liderët ushtarakë shkarkohen në mes të një lufte, kjo është një shenjë se diçka nuk shkon. Vendet e bëjnë këtë kur humbasin, jo kur fitojnë,” tha George Beebe, i cili tani shërben si drejtor i strategjisë në Instituti Quincy për Qeverinë Përgjegjëse. “Lëvizja e Zelensky është e mbushur me rrezik. Asnjë veprim nuk mund të ndryshojë faktin se Ukraina nuk ka mjaftueshëm njerëz, armë dhe para për një luftë afatgjatë kundër Rusisë. Amerika duhet të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën në mënyrë që të parandalojë rënien e saj dhe t’i japë Kievit Pozicioni më i mirë i mundshëm fillestar për negociatat”, shtoi Beebe.

Mendimtari i pavarur Konstantin Skorkin tha të shtunën se shkarkimi i Zaluzhny-t është një rrezik i madh. “(Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky) kurrë nuk ka shkuar kundër opinionit publik kaq qartë për të mbijetuar politikisht,” shtoi Skorkin, një ekspert për Donbass.

Megjithatë, zëvendësadmirali amerikan në pension Robert Murrett, sot profesor në Kolegjin Maxwell të Universitetit të Sirakuzës në SHBA, tha se ndryshimi në krye të ushtrisë ukrainase përfaqëson një tranzicion logjik pas dy vitesh lufte.

“Ndoshta tani është koha për qasje të reja. Ndoshta tani është koha për të marrë një qëndrim afatgjatë me të cilin Kievi do të ushtrojë presion shtesë mbi Rusinë. Ndoshta është koha për t’u treguar aktorëve ndërkombëtarë dhe popullit ukrainas vendosmëri dhe qëndrueshmëri,” tha Murrett.

Konstantin Skorkin ka pohuar se Zelensky ka kohë që dëshiron të transferojë përgjegjësinë për rekrutimin në ushtri dhe se është Sirsky ai që me shumë gjasa do ta bëjë këtë punë jopopullore.

14 Komente

 1. Z
  Zionistet ne litar

  Putin dhe Trump te vetmit qe po mbrojne boten nga cifutet qe kudo ku jane pijne gjakun e klasses punetore.

  1. i
   iris pekmezi

   po prandaj vrau nga zia e bukes 20 milione njerez shumica ukrainas stalini dhe putini sperma e tij

   1. M
    Milo

    Trump po mbrone boten na cifutet prandaj njofi Trump Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit njofi tokat e pushtuara na cifutet dhe po te ishte Trump president tashti do kishte nisur lufta e 3 botërore se Trump eshte nje antiislamik dhe bashke me Izraelin do kishte hapur lufte te gjithe lindjes mesme Trump eshte me keqe se Putini zoti na ruajte na psikopatet

   2. K
    Kujtim

    Humbët! Pikë. Mos e torturoni më atë popull,po bëni paqen!

    1. T
     Timi

     Akoma paska komuniste bq si kujtimi.

    2. a
     aktualiteti

     Bufoni aktor Volodymyr qe e shtyne te luaj rol Tragjedie mbi popullin e tij tashme e ka kuptuar se e kane perdorur kafsherisht (shih fytyren ne foto) Eshte shembulli i qarte se si e peson Tragjedine nje popull qe zgjedh per President nje Karagjoz.

     1. R
      Real

      Po ik o vlla atje ku e ke shpirtin ne stepat sllave

     2. R
      Real

      Sorrosi, ky perkrahes i madh i çifuteve, pas Shqiperise po prish boten. Shqiperine e çoi ne dreq kur, ne bashkepunim me Ramen, lobuan fort tek Shtepia e Bardhe qe ti ulnin koken "lexhendes" se gjalle te rruzullit duke e shpallur te pa deshirueshem per qeverrine Amerikane. Por kot e kane, "lexhendat" nuk vdesin, ata as nuk dorezohen. Çojeni te udheheq luften ne Ukraine, dhe jo shume, por nga fundi i Prillit, me sakte ne daten 8 ose 9 Maj, Putini ka "mbledhur rraqet" dhe eshte larguar me turp nga Ukraina dhe USA, fale "lexhendes" Sali Berisha, ka rifituar dinjitetin.

      1. s
       shori

       Po ndjen fundin e pashmangshem, kelyshi drogaxhi, qe shiti popullin e tij si mish per top...!!! Por te gjitha, ne kete bote paguhen...! A me ndigjon, o Mero peshtanaku...???!!!

       1. S
        Sobu

        Shori mor servil sovjetik. Shpirt te zi keni pasur nga hera.

       2. M
        Moisi Golemi

        Si hidhen menjëherë b¥q!rat e Putanit këtu, sapo përmendet Ukraina. Dhe në fakt, është vetëm një person, që shkruan me emra të ndryshëm duke bërë propagandë pro-Putanit. Tipik stil rus, me trolle interneti e b¥q!ra.

        1. P
         Patriot

         Ky Zelenski, eshte si te besh Ermal Mamaqin president dhe te drejtoje luften me Serbine. Dihet si do shkoje muhabeti.

         1. R
          Realisti

          Ke bere nje krahasim koke me koke. Kete duhet te kuptojne te gjithe ata qe mbrojne "Ermalin Ukrainas"...

          1. M
           Moisi Golemi

           Fole dhe ti bythqir??

         Lini një Përgjigje