Veterani i KGB-së dyshohet se ka ndihmuar Rusinë në Ukrainën perëndimore

28 Qershor 2022, 22:25Bota TEMA

Veterani i KGB-së dyshohet se ka ndihmuar Rusinë në Ukrainën

Zyra e prokurorit rajonal të Lviv ka njoftuar një banor vendas se ai dyshohet për tradhti për të ndihmuar forcat ruse në Ukrainë, raporton agjencia e lajmeve “Interfax”.

Sipas hetimeve, personi, një veteran i Komitetit Sovjetik të Sigurisë së Shtetit (KGB), “ndihmoi shtetin agresor dhe formacionet e tij ushtarake në kryerjen e aksioneve subversive kundër Ukrainës”.

“Duke përdorur një mesazher në internet, njeriu u dërgoi rusëve informacione për vendndodhjet e Forcave të Armatosura të Ukrainës në Rajonin Lviv për dërgimin e sulmeve me raketa”, thotë zyra e prokurorit.

Burrit i është caktuar masa e paraburgimit pa mundësinë e lirimit me kusht.

Drejtoria rajonale e Lviv e Shërbimit të Sigurisë së Ukrainës (SBU) po vazhdon hetimet paraprake.

4 Komente

 1. p
  paska ala Patriote te kauzes Antifashiste

  bravo vertete Patriotit

  1. X
   Xhaferri

   Po pse tregojne prralla me dushime,sic duket paskan hanger mire,si me prrallen e marketit,dikur kishte marketi 1000njerz brenda e ku ne nje lokalitet te Ukrahines e sikur ishin vra 10 vete.Ju lutem cili market ne evrope ka njekosishte 1000 vete e jo nje katund i Ukrahines qe kane marre edhe macet me vehte e kane ikur neper euvrop

   1. O
    Oh sa kom qesh

    Pasi SBU e ka vrare, do te bej hetimet per te njoftuar kar-gjozin apo lolon e cirkut te keqperdorurin nga perendimi Zhelen Zelenski.

    1. E
     Edlira

     Plumbin meritoni faktikisht!

     Lini një Përgjigje