VIDEO: Momenti kur diga në Kherson hidhet në erë, alarmi për rrezik përmbytje

6 Qershor 2023, 10:24Bota TEMA

VIDEO: Momenti kur diga në Kherson hidhet në erë, alarmi për

Një nga digat më të mëdha, hidroelektrike Kakhovka është hedhur në erë në Kherson dhe është parlamëruar për përmbytje të mëdha.

Palët, Ukraina dhe Rusia akuzojnë njëra-tjetërn pë hedhjen në erë të digës që rrezikon jetën e njerëzve dhe shumë zona.

Nivelet e ujit janë rritur në komunitetet pranë digës. Niveli i ujit rreth digës është rritur me pesë metra dhe disa ishuj në lumë janë zhdukur nën ujë, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve RIA, duke thënë se 14 vendbanime në Kherson janë në rrezik nga përmbytjet dhe 22,000 njerëz që jetojnë aty.

“Nëse është e nevojshme, ne jemi gati të evakuojmë banorët e fshatrave bregdetare,” tha kreu i qeverisë së rajonit Kherson, Andrei Aleksejenko, në një mesazh Telegram.

Diga Kakhovka, e cila është pushtuar që nga fillimi i ofensivës ruse në Ukrainë, lejon që uji të furnizohet në gadishullin e Krimesë, të aneksuar në vitin 2014 nga Moska.

Videoja e mëposhtme, e cila po bën xhiron e internetit, mësohet se ka fiksuar momentin e shpërthimit.

18 Komente

 1. A
  Arzt

  He me i lumte Zelos per kete tjeter krim kunder njerezimit!

  1. a
   anti25642654censurë

   nuk quhet krim kundër njerzimint nëse paguajmë nënën tënde për punën e bërë!!ok në disa vënde dënohet kurvëria,por sidoqoftë ndihmon tre persona në të njëjtën kohë!!na shkreh karët,kënaqet nëna tënde dhe ti ke para, që të hash mut në internet!!

   1. s
    shkepes buçash

    Akoma se ke hequr carrin nga goja ore buçe ?!!!! Ke nje jave qe ma mban ne goje dhe nuk po e le as per te shurruar ......apo dhe shurren ne goje ta shkarkojne moj baxhelle, e fis baxhellash ??!!!

    1. a
     anti25642654censurë

     nuk më lë ta heq! e ka qef në gojë,me shurrë e të gjitha!!ti mo u bëj xheloz se të vjen radha dhe ty!!

   2. Roberto

    He me i lumte Putos per mbeshetesit qe ka.

    1. a
     anti25642654censurë

     kon nuk i quajnë bijt e putinit(putanës)

   3. D
    Davidi

    Aty e morri ferra uraten, ju thoni, ka rrezik.

    1. Z
     Zhvejku

     Jooo, ky nuk quhet krim kunder njerzimit, se kete akt e kane bere, aleatet tan ukraines me keshillen e organizates "paqeruajtese"te natos. Akt kriminal quhet kur e bene rusi. Bile une them qe kete akte e ka bere rusi, qe te jemi ne nje mendje me "miqet tane shekullor"

     1. z
      zhvejk sumcpuari

      Sa fort ta paskan shkerdhyer motren ruset o Zhvejk ....se heq prej goje simpatine per ta ...ata nuk te falin pasuri dhe mirqenie ty , thjesht po te shkerdhejn motren ..o debil , o sperme e mbetur ruse

      1. Z
       Zhvejku

       Jotshoqe te ka treguar qe une zhvejku e paskem spermen ruse!? Apo motra jote qe tund bythet neper semaforet e perendimit dhe te sjell pasuri qe te vishesh tek firma gabi. Yyyt race e degraduar e terroristesh...!

      2. M
       Moni

       Ushtari i mire Zhvejk paska humbur rrugen... Zgjohu vllai se BRSS ka cofur me kohe dhe mortja e fundit po e merr me qafe ca ka ngel nga vendi i vete. Ty po s;te pelqeu Europa mund te transferohesh ne nje stepe ose gulag rus

       1. Z
        Zhvejku

        Moni me tru pe selikoni! Rrugen mos e ke humbur ti, si i refugjat ne europ, dhe meqe e je shpirte zi e kriminal, zanat e ke largimin nga vatani dhe si dashemires te neofashistevet sllav te zheles çifutit, shko ne ndihem se pjese te europs jane dhe ata.

      3. M
       Maks

       Ukraina tani shkoi 100 mbrapa ishalla mbaron sa ma shpejt kjo lufte

       1. b
        ben.

        Do zoti, te mbaroje shpejt. Te ulet dhe cmimi i perzeraviteve, qe te kene ca te vene ne koke 1 pjese e delenxhinjve.

       2. K
        Klaus Shaba

        prit se nuk ka mbaruar lufta akoma. Lufta do vazhdoje deri te ukrahinasi i fundit. Dmth derisa te shkaterrohet plotesisht me 100% sukses gjithe popullsia e Ukrahines. Lavdi Ukrahines!! - Thote Zelensky ne fund te cdo fjalimi.

        1. E
         Elis

         Ruset jane popull primitiv dhe mizor prandaj i urren e gjithe bota pervec se ca bythqireve ketu te Tema

         1. G
          Gjethja e fikut

          O Elis, o koke plis, kur e paske bere sontazhin qe; populli rusi na qenka primitiv dhe nuk e dashka bota, ndersa per ty si popull me i zhvilluari i europes qe je, ti kane hapur te gjitha portat e perendimit, a ftovsh ne tajare. Sipas teje te gjithe ata shkencatar rus, qe kane bere diga dhe centrale i ka pregatitur unversiteti i tiranes dhe i prishtines. Si analfabet funksional qe je, bejm gabim qe replikojm!!

         2. N
          Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

          Rusia nuk mund te hedhe ne ere nje dige qe i sherben asaj, kjo eshte dora e Ukraines e zheles Zhelenski dhe e NATO-s qe duan te shkaterojne dy shtete sllave.

          Lini një Përgjigje