VIDEO/ Putinit i plas lufta brenda shtëpisë: Mercenarët e Wagner i marrin peng kolonelin e njohur

5 Qershor 2023, 11:54Bota TEMA

VIDEO/ Putinit i plas lufta brenda shtëpisë: Mercenarët e Wagner

Përshkallëzohen tensionet mes grupit mercenar ‘Wagner’ dhe ushtrisë ruse.

Gazeta Daily Mail e quan këtë situatë nisjen e luftës civile ruse.

Mercenarët e ‘Wagner’ thanë se kanë marrë peng një kolonel të ushtrisë së rregullt të Putinit.

Në videon e publikuar prej tyre, shihet koloneli teksa rrëfen fajin e tij. 

Ai thotë se ka qenë i dehur në detyrë dhe ka qëlluar ndaj një makine të grupit ‘Wagner’.

Kjo vjen pas akuzave të ‘Wagner’ se trupat e rregullta ruse po luftojnë kundër mercenarëve, madje duke vendosur edhe mina kundër tyre.

Mercenarët e ‘Wagner’ kanë luftuar për Putinin në Ukrainë dhe kanë arritur të pushtojnë qytetin Bakhmut pas muajsh luftime të përgjakshme.

Por suksesi i grupit ‘Wagner’ ka zemëruar komandantët e ushtrisë ruse dhe marrëdhëniet mes tyre janë helmuar ndjeshëm.

33 Komente

 1. P
  Phoenix

  Elemente te ushtrise Ruse, thone se Kremlini po i saboton sistematikisht operacionet ushtarake ne Ukraine. Eshte e qarte qe Kremlini nuk eshte aty te fitoje ndonje lufte apo territor, por thjesht te zgjase konfliktin sa me shume, per interesat e axhendes se Globalisteve, te cilet kontrollojne dhe Zelenskin edhe Putin.

  1. D
   Drini

   Ti e gjete o I zgjuari bythes.

   1. b
    ben.

    Ajo qe kuptohet qarte nga shkrimi eshte se keta ,vullnetaro mercenaret e vagnerit, megjithse nuk u ndihmuan, bile u sabotuan nga ushtria ruse, ariten te mundin ukrainasit ne bakhmut. Nese kjo eshte e vertete eshte deshtim total i ukrainasve dhe perendimit. Ne emisione te ndryshme nga italiani kam degjuar disa here se rusia nuk po perdor asnje nga armatimet e reja ne ukraine. Armet dhe municionet jane ato te para 30 vjeteve, si me thene po ben ekonomi lufte. Ps. Ka kaluar 1 vit e gjysem nga fillimi i luftes dhe statistikat perendimore tregojne qe ekonomia ruse , jo vetem qe nuk ka deshtuar po ka vazhduar te ritet. Kjo kujtese eshte per delenxhinjte qe genjejeshin se ruset do hanin bar. Bar hengrem ne europianet qe nuk ngeli cmim pa ritur, nga perzervativet deri te kokra e vezes.

    1. G
     Gjethja e fikut

     Beno! Ke plotesisht te drejte per çmimet e ritura ne europ, po sa i perket prezervativit nuk eshte problem emidjath, se çeri suma e ca homo te tjer e hane pa prezervativ

   2. 1
    1002

    E kush jan globalistet sipas teje ?? Apo hajde te pjerdhim dhe obura te kapim pordhen.....se llogjika jote ketu te con ...te con te justifikosh nje lufte te padrejte te ruseve duke duke e hedhur fajin te globalistet ....me pak fjale i fut te gjithe ne nje thes , si Putinin qe pushtoi , si Zhelenskin qe mbrohet , dhe gjithe Boten e civilizuar qe ndihmon te mos humbas vlerat e saj mbrapa arsyes se globalizmit .... Po perpara mijra e qindra viteve kur zhvilloheshin luftera per grabitje dhe zhvendosje teriteoresh , per clirim nga skllaverit dhe pushtimet e padrejta , globalistet ishin arsyeja ?????? Jo o shoku joooooo sot nuk mund te justifikosh me terma abstrakte dhe menyra te pergjitheshme ...... lufterat kane dhe emer dhe mbiemer dhe arsye , kete mos e haro kurre ....tung

    1. a
     anti25642654censurë

     1002 një herë e një kohë çdo e keqe a e mirë i mvishej zotit!dhe sot ndodh e njëjta gjë,por në perëndim ka ndryshuar diçka!!nuk i mvishet më zotit,por "globalistëve"!"globalistët" njëlloj si zotin,as i mohon dot e as i vërteton dot!!pavarsisht se ti e ke sprehur mirë " Apo hajde te pjerdhim dhe obura te kapim pordhen",prapë "globalistët" ndryshojnë nga pordha!nuk kanë as erë e as shije!!`janë "djalli" i ri i debilave të perëndimit!!

     1. P
      Phoenix

      Tani per tani, konflikti i Ukraines eshte vendosur nga Globalistet qe te zvarritet sa me shume. Nuk besoj te jesh kaq budalla, sa te besosh qe Rusia nuk ka mundesi qe ti japi fund rregjimit te Zelenskit ne Ukraine. Me vone, te shohim se c'fare do te gatuajne. Shanset jane, qe ata ne te ardhmen, ta zgjerojne konfliktin ne Europen Lindore. Zelensky dhe Putin kontrollohen nga e njejta dore, po ti nuk mund ta kuprosh kete dhe une nuk pres qe ti ta kuptosh.

      1. P
       Putin Gelboqja

       zotnia me nick Phoenix me termin Globalistet sigurisht qe nenkupton vendet perendimore sebashku me Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe shton me pas duke rene ne kontradite me vetveten qe, "nuk besoj te jesh kaq budalla, sa te besosh qe Rusia nuk ka mundesi qe ti japi fund rregjimit te Zelenskit ne Ukraine". Zotni, une do t'ju thosha qe, "duhet te jesh shume budalla nese beson qe Rusia ka mundesi qe ti japi fund ekzistences te popullit Ukrainas", mbasi Rusia perballe "Globalisteve" ashtu si i quan ti, eshte si krimbi i bythes perballe Elefantit. Prodhimi i brendshem vjetor i Rusise eshte 1.779 miliard USD, ndersa prodhimi i brendshem i Europes eshte 16.464,2 miliard Euro, dhe se fundi ai i Shteteve te bashkuara te Amerikes eshte 25.000 miliard USD, Pra kemi "Globalistet me nje prodhim te brendshem vjetor prej 42.4640 miliard kundejt Rusise "heroike" me 1.779. Tung or Phoenix prej Shqypnie ...

       1. G
        Gjethja e fikut

        Per ty qe te pelqen te hashe gelbazen dhe koqet e Putinit! Fuqia e shtetit nuk ka lidhje fare me ato argumenta qe sjell ti, pra me prodhimin bruto (nuk dua te humbas kohe qe te merem me ty) lufta eshte barometri i fuqis te nje shteti dhe deri tani rusia eshte me mire se bashkimi eurpian dhe sh.b.a. sa i perket inflacionit, borxhi i brendeshem i rusis eshte 11% kontrollo sa e kane shtetet qe permend ti, shiko sa te ka vajtur çmimi i nje koqe veze, s'te pyes per prezervativin se ti e ha pa te...

        1. P
         Putin Gelboqja

         me fal mor zotni, po as ju jam drejtuar ndonjehere e jo me t'ju ofendoj, ju ku e gjeni te drejten per te ofenduar pa as edhe me te voglen arsye?

        2. P
         Phoenix

         Jo, me termin Globaliste nuk nenkuptoj shtetet dhe popujt. Nenkuptoj kultin Financiar Luciferian Global, i cili ka infiltruar shtete dhe popuj, nepermjet veglave te tyre ne Politike, Institucione lokale dhe nderkombetare, Media, Korporata, Banka etj etj.

         1. a
          anti25642654censurë

          Putin Gelboqja fënda nuk ka ndërmënd perëdnimin,me "globalistët"!ai është rrotë kari dhe tërë kohën është brënda teorive konspirative!! fënda për qeveritë perëndimore thotë se janë vegla të "billderbergut","rotshaldve","pleqëve të sionit" e idiotësi të tilla!!kurse tërë diktatorët,nga erdoqëni,saliu,xh,putana xhuxhe,janë kundër këtyre!të gjithë diktatorët janë për LIRINË e popujve!! idiotë të tillë përpiqen të mbulohen me gjethe fiku!!akoma në prehistori!guinae papua nuk ka borxh të brëndëshëm sepse nuk ka shtet fare,dhe sipas protobrekëve,duhet të jetë shteti më i fortë!! mo diskuto me gomerë të tillë se jo vetëm humb kohën por dhe shkatërroshesh nga trutë!! çoji në pidh të sëmës dhe je në rregull!

       2. M
        Moisi Golemi

        Phoenix, gojët e këqija thonë se globalistët kontrolluan edhe tët'ëm kur të polli në stallë.

       3. k
        k

        Tani luftoni dhe eleminoni njëri tjetrin sipas traditës staliniane, kush të kapi pushtetin.

        1. P
         Pukjani katolik

         Hahahhah kta vajten nga ushtria e kuqe qe eleminoi brutalisht Hitlerin tek ngaterresat per mjete ushtarake tani nje pytje per pro putinistet shqipfoles keta do e mundin NATO ?

         1. A
          Ateist

          Po. Keta do e mundin NATO-n.

          1. a
           anti25642654censurë

           po,po,do ta mundin me bythë!!

           1. Z
            Zhvejku

            Avash cenosuma avash, ti mos ngut, per lufte me bythe, dhe per te ngren mut, je me i miri dhe nder te paret!

            1. A
             Artan

             Ndersa ti je i pari fare per te ngrene mut dhe ndonje gje nga mbrapa

             1. Z
              Zhvejku

              O artan more katran, s'ke pse merzitesh, ne te njejten hale qe ha mut çeri i sumes ha dhe ti! Interesant çeri pallohet ne bythe, ty te djeg, si duket e ke nga zilia, meqe po e kruan do kesh me bollek. Te fala nga zhvejku!

         2. Z
          Zhvejku

          Genjeshtra, sipas kesaj gazete Putini duhet te kishte vdekur deri tani nja 10 here.

          1. a
           anti25642654censurë

           kar a gjoz,ke të drejtë!!putini as ka vdekur 10 herë as ka sozie,e bile është një gjigant dhe jo një xhuxh 1.6 m!!

           1. Z
            Zhvejku

            Censumqiri te ngeli roçka ne goje, se bytha te eshte bere fertele, kujt i hyne ne pune gjatesia e Putinit o brumbull bajge, shiko presidentin e shtetit me te "fuqishem" dhe me "demokratik" ne bote qe eshte bere gazi i botes, qe ti, dhe disa si ti, rusofob bythelepirsa te Bides shpresoni se do e mundni rusin, mutin keni per t'ja ngren...!!

          2. ,
           ,,,

           hahaha, mos u bej si Qimi o Merushe me fake news

           1. B
            Beni

            hani mut ju me gjith propaganden tuaj se Rusi po ja u rras carin ne byth Nato' s

            1. P
             Pukjani katolik

             Spo shohim gje o Beni

             1. B
              Beni

              po ske ku sheh ti se propaganda ste lejon informacion tjeter i ka bllokuar

            2. B
             BRAVO NARDI!

             Duhet pyetur Alfred Cako cmandim ka per kete rast

             1. A
              Adi

              ahaha ça esht ndonje serial i Netflix , po ça jan kto artikuj sikur i ka shkruar gjyshja e zelenskit

              1. P
               Phoenix

               Mojsi, si jashteqitje e indoktrinuar Marksiste qe je, une nuk pres ndonje koment te prokopise nga ty. Ju dobicet e ferrave, kur nuk keni argumente, filloni e shani si kalamajte. Kjo tregon dobesi dhe status truri te deformuar.

               1. E
                Emigrant

                Lajmet e fundit nga fronti thon qe vagner eshte bashkuar me azovin kundra putinit

                1. z
                 zhelensk pordha

                 antiçensur pederasti duhet te bej dyfishin e gojoreve tani se zelenski si ka punet mire megjith propaganden qe behet.

                 1. A
                  Artan

                  Kur këmbeje gojore me radhe me Putanen e more vesh kete?

                 Lini një Përgjigje