Viktor Orbán pretendon se BE e ka ‘mashtruar’ Hungarinë

26 Shtator 2023, 21:40Bota TEMA
Viktor Orbán pretendon se BE e ka ‘mashtruar’ Hungarinë

Kryeministri Viktor Orbán thotë se vendi u “mashtrua” nga BE-ja kur ra dakord të transportonte grurë ukrainas përmes Hungarisë, pasi dërgesat nëpër Detin e Zi u bllokuan nga lufta.

Duke iu drejtuar seancës hapëse të vjeshtës të parlamentit të Hungarisë, kryeministri Orban tha se Hungaria kishte hapur një “korridor solidariteti” në të gjithë territorin e saj për të lejuar transportimin e grurit ukrainas në vendet e Afrikës, por ato dërgesa ishin shitur në Hungari për çmime më të ulëta, duke bërë presion. prodhuesit vendas.

“Brukseli pretendoi se pa grurin ukrainas, uria e rëndë kërcënonte vendet afrikane”, tha Orban. “Ta themi drejt: ata na mashtruan.”

Komentet e Orban erdhën disa ditë pasi Ukraina paraqiti një ankesë në Organizatën Botërore të Tregtisë kundër Hungarisë, Polonisë dhe Sllovakisë për ndalimin e importeve të produkteve bujqësore ukrainase.

2 Komente

 1. r
  reti11

  Qeni i putanës në BE!

  1. S
   Salkari

   Dhe BE ja ben sikur nuk e do, sikur e lufton , sikur e ka ne qoshe dhe e godet ...pordhe me rigon ....ja ku eshte Vucici , qe deklaron boterisht qe : ne nuk mbashtesim asnje nga masat tuaja kundra Rusise ....pe ti benin gje ?? Be ne politiken e jashtme dhe jo vetem eshte pertoke , zvaritet si zhapinj .....kur ka ngelur te perfaqesohet nje Kontinent nga nje sharlatan si Borell vaj me det per ata kull ....

  Lini një Përgjigje