Vladimir Putin shpall ‘luftë të shenjtë’ kundër Perëndimit

3 Tetor 2022, 09:07Bota TEMA
Vladimir Putin shpall ‘luftë të shenjtë’ kundër

 

Lufta e Putin sapo i kaloi kufijtë e Ukrainës duke u kthyer në një luftë shumë më të madhe nga ç’ mund të ishte menduar.

Kjo, sipas asaj që ai deklaroi gjatë ceremonisë së zyrtarizmit të aneksimit të 4 territoreve ukrainase në Kremlin nuk është më një luftë e thjeshtë kundër Ukrainës, por një luftë e shenjtë kundër një bote të tërë perëndimore.

Gjatë fjalimit të tij ditën e premte, i shoqëruar nga Patriarku Kirill i Kishës Ortodokse, Putin e portretizoi aneksimin e fundit si një hap të rëndësishëm drejt një lufte të shenjtë kundër Perëndimit.

“Ata [Perëndimi] po shkojnë drejt satanizmit të hapur,” tha ai në një fjalim të transmetuar për miliona vetë në të gjithë botën.

“Elitat perëndimore po u mësojnë fëmijëve tanë “devijimin seksual” duke i ftuar ata të ndryshojnë gjininë,” tha ai. “Ndërsa ne po luftojmë për Rusinë historike, për të mbrojtur fëmijët dhe nipërit tanë nga ky eksperiment që ka qëllim të ndryshojë shpirtrat e tyre,” shtoi ai.

Çfarë nuk i pëlqen Putinit rreth botës perëndimore?

“Perëndimi… filloi politikën e tij koloniale që në mesjetë, dhe më pas e ndoqi atë më tregtinë e skllevërve, gjenocidin e fiseve indiane në Amerikë, plaçkitjen e Indisë, të Afrikës, luftërat e Anglisë dhe Francës kundër Kinës etj. Ata bënë kombe të tëra të varura nga droga, duke shfarosur qëllimisht grupe të tëra etnike për hir të resurseve natyrore. Kjo është në kundërshtim themelor me natyrën e brendshme njerëzore.”

Tani sipas Putin, perëndimi është i foksuar në një ‘përmbysje të besimit fetar dhe vlerave tradicionale’ gjë e cila sipas tij po ngjan me një ‘fe të mbrapsht – një satanizëm të pastër’.

Por ç’do të thotë e gjithë kjo dhe pse ka rëndësi pikërisht në këtë moment?

Putin duket se po përdor një terminologji përçarëse e cila e ndanë botën në dysh.

Ai po pretendon të jetë vendosur në anën e konservatorëve të vlerave dhe parimeve të shenjta – si mbrojtja e familjes dhe besimi në zot – duke krijuar një skizmë mes kësaj bote dhe një bote sipas tij krejtësisht të zhveshur nga këto vlera, të shthurur dhe hiper-liberale, e cila po e çon njerëzimin drejt një humnere morale.

Por pavarësisht se ky nuk ishte qëllimi fillestar i luftës së tij, ai po sillet pikërisht sikur ky të kish qenë qëllimi i tij qysh prej fillimit.

A ka ndonjë mundësi reale që ky të ketë qenë synimi fshehur i Putin që në fillim, apo mos vallë është duke e përdorur ai të gjithë këtë për t’u shfajësuar në sy të botës dhe të rusëve për iniciativën e tij të përgjakshme në Ukrainë?

Ndërkohë që deri tani, justifikimi i tij për aneksimin e territoreve ukrainase që prej Krimesë në vitin 2014, kishte qenë ‘argumenti historik’ dhe hegjemonia e popullit rus që sipas tij përfshinte edhe ukrainasit, pikësynimet e tij duket se kanë ndryshuar duke u bërë edhe më shqetësuese.

Lufta e tij nuk po justifikohet më thjesht me ‘mbrojtjen e identitetit rus’ dhe të të shkuarës së lavdishme ruse, por ajo ka marrë përmasa edhe më të mëdha.

Kjo luftë e shpallur prej tij është kundër një perëndimi të tërë, miliona banorëve të përqendruar në këto shtete të cilat sipas Putin, ‘ia kanë shitur shpirtin’ djallit.

Dhe bota perëndimore nuk është e vogël.

Përveç SHBA-së dhe Europës, Perëndimi përfshinë të gjithë vendet që kanë përqafuar vlerat perëndimore, gjë do të thotë se më shumë se 193 shtete të cilat kanë firmosur Konventën e Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, mund të jenë tashmë armiq të drejtpërdrejtë të Rusisë.

Nga ana e tyre, liderët e BE-së po përgatiten të vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë kur të takohen në Pragë javën e ardhshme.

Mbetet për t’u parë se si këto sanksione do të arrijnë ta dobësojnë përpjekjen e luftës ruse në Ukrainë apo edhe këto përmasa të reja shqetësuese që ajo tashmë ka marrë.

27 Komente

 1. D
  Doda

  Rrespekte per çfar ka then putini per degjenerimin e familjes dhe njeriut , ktu ne kte pik esht teper i sakt dhe i jap te drejt , bota qe ka mar rrugen e mutit mbas bythqirve lesbikeve kjo nuk do gje te madhe te shikohet , qe po shkaterrohet familja kjo duket dhe ktu tek ne jome ne europ qe po dalin prindi 1 dhe prindi 2 , per kte Putini nuk genjen esht teper i vertet , ky fjalim i putinit paska qen brilant me kte tem qe ka prekur per familjen dhe ruajtien e dinjitetit njerzor siç na ka krijuar natyra , brravo Putini , per sa i perket luftes esht problem tjeter por per kte tem qe thoni ju i jap 100 per 100 te drejt se degjenerimi po kalon kufijt e imagjinates , familja esht drejt shkaterrimit total dhe kjo çoroditje i pelqen ca bastardeve qe luajn me njerzimin si i do qefi , ktu Putin ka te drejt rrespekte per çfar ka then per temen e familjes jam plotsit dakort me ket mikun.

  1. a
   anti25642654censurë

   o dodë,po më bqir se ty nuk ka mor dobiç!! propagandë të pabythë bëni,ndërroni pseudonime çdo herë!! një herë del doda,herën tjetër del bqiri,por asnjëherë dy herë doda!

   1. p
    pretorian.

    Me bythqir se ty qe shan Doden nuk ka. Bythqir tipik, troll tipik i pushtetit te rradhes. Hej bir bushtre, çfare rendesie ka se kush ta shkerrdhen ty librin e shtepise? Rendesi ka qe ky liber i joti po te shkerrdhehet. Doda s'po thote ndonje rren, por thjesht po citon nje fragment nga fjalimi i Putinit, i cili fund e krye ishte historik, i drejte dhe korrekt.

    1. p
     pretoriani ikarit

     Ty pretorian do shkerdhyer motra deri ne vdekje , deri sa ti dali kari nga goja ....dhe ti te jesh e ta shikosh deri sa te ngordhi , bastard ...ckeni pesuar ?? Po ju preken interesat e Putinit ?? librin e shtepise dhe pak e ke ....

     1. a
      anti25642654censurë

      preti nëse unë dhjes diku,dhe ti e merr me dhëmbë e jua tregon të tjerëve,nuk do të thotë se po bën ndonjë gjë të mënçur! të njëtën gjë ka bërë dhe doda!! ka marrë një copë muti të putinit në gojë dhe po na e reklamon!! kuptohet që për ty është fantastike,prandaj e mbron,por për ne të tjerët është ndyrësi!! prandaj o legen muti,çdo herë që replikoj me tipa si ju më mjafton tu qi robt!! mëndjen nuk mund tua ndrshoj!! nuk keni fare,por fare fare!! me çfardo që tju mashtrojë,ngopë putini,prapë ai ka për të shkuar në pidhin e satëme!!jo si unë,por në kuptimin e mirfilltë!do përfundojë si cari i fundit!në bodrum i masakruar nga muzhikët që e mbështesin sot!!

    2. C
     Ceni

     Doda, ke te drejte. Tani merr tufen e dhive, mbylle gruan ne shtepi, mos i co femijte ne shkolle, hiq televizorin, hidhe celularin poshte, flake makinen ne prrua, mbyllu ne fshat ose nisu drejte rusise ose iranit. Perendimi nuk ja vlen. Jeto ashtu sic mendon ti.

    3. Q
     Qytetari

     NATO do ja shtypi koken ketij xhuxhmaxhuxhi pederast se ka vite qe e provokon Perendimin e tashme mori pergjigjen e merituar ne Ukraine

     1. a
      anti25642654censurë

      ukrainasit kanë bombarduar aeropaortin më të madh ushtarak në krime,dhe prapë,sipas këtyre të putanës,ka qënë një aksident në uljen e një aerplai dhe ka shpërthyer një depo municioni!! këto janë kërcënimet e putanës!ai nuk bën bllof,vetëm se bën aksidente me armët e ukrainasve!me markë perëndimore!! bashkë me pederin vlad putana kanë për ta ngrënë dhe shumë muzhikë tallashë rusë!!

      1. p
       pretorian.

       Ty Vladi, apo Vladimiri ka me te shkerrdhy gjithe librin e shtepise ashtu si po ta shkerrdhen mbare e mbrapsht. Jeni mbledhur gjithe kurvat e Europes, LGBTQ , transat etj dhe po i rruani topet Vladit. Nje shtet i vetem po ju shkerrdhen historikisht mbare e mbrapsht ju funderrina. Shkerrdhata, po te ishit kaq trima ju ishit futur direkt ne lufte me Rusine. Pse nuk e beni? Prisni dhe pak se po ju shkerrdhen rusi mbare, si historikisht ka shkerrdhyer suedeze, polake, franceze, turq dhe gjermane. S'po permend ata white trash te tjere. Sa per keta troll-et e sumes ketu, qe e ngjyjne penen ne anusin e Perendimit te perenduar apo te minjte e kanaleve shekullore, bejne mire te shikojne vaktin e rradhes, pjaten e tyre, se pushteti i rradhes po i shkerrdhen me shume se logjika e fakteve.

       1. n
        na mbyten l...

        pretorian te pjerdhca trute qe me ke

        1. a
         anti25642654censurë

         preti unë kam 13 vjet që kam të njëjtin pseudonim! ti sa kohë do ta mbash?? pasi të shohësh se si do të përfundojë,shoqja e satëme,putana e rusisë,me çfar pseudonimi do paraqitesh?? nëse nuk e ke shum problem për të gjetur një tjetër,po të jap disa shëmbuj!! "unë bqiri","i shkëdhyeri nga propaganda e putanës","biri i kurvës së ndershme"!! putini ka për të përfunduar në piçkë të sëmës me gjith vuçiçin tënd!! këtë radhë nuk ka për ta falur askush! këta "white trash" do bëjnë atë që kanë bërë me austrohungarinë,rajhun e dytë,perandorinë osmane! do ta bëjnë"që të mos i shkojë në mëndje të sulmojë asnjë shtet në të ardhmen"-lloid austin,sekretari i mbrojtjes USA-shkurt 2022!! mbaje mënd!!

      2. B
       Bimi

       Lufta gjithmone ka viktima dhe ne vetvete perben krim kunder njerzimit. Ama keto qe thote Putini perjashto luften jane te drejta. Perendimi duhet te reflektoje ne shume ligje, te ashtuqujtura te te drejtave te njeriut. Boten e krijuar Zoti per te vepruar sipas ligjeve te Tij. Kush del kunder eshte me djallin. Ato qe na ka thene Zoti ne Librat e shenjte Bibla dhe Kurani jane te verteta. Te tjerat jane te djallit.

       1. a
        anti25642654censurë

        vazhdo lali vazhdo,"botën e ka rkijuar zoti"poor njerzit nuk e pjerdhin fare! e di përse?? sepse nuk është zoti që ka krijuar botën e njerzimin,por është njerzimi që ka krijuar zotin për të shpjeguar shumë ndodhi që nuk i dinte!! njerzimi shkoi përpara,por ka shumë si ti që jeni akoma në kohën kur ne,njerzimi,krijuam zotin!! bimo,jo të gjithë shkojnë përpara,dikush duhet të mbetet pas!!diku duhet ti pastrojmë këpucët!!

        1. a
         anti25642654censurë

         vazhdo lali vazhdo,"botën e ka rkijuar zoti"poor njerzit nuk e pjerdhin fare! e di përse?? sepse nuk është zoti që ka krijuar botën e njerzimin,por është njerzimi që ka krijuar zotin për të shpjeguar shumë ndodhi që nuk i dinte!! njerzimi shkoi përpara,por ka shumë si ti që jeni akoma në kohën kur ne,njerzimi,krijuam zotin!! bimo,jo të gjithë shkojnë përpara,dikush duhet të mbetet pas!!diku duhet ti pastrojmë këpucët!!

        2. S
         Shkodrani

         Putin po tregon te vërtetën dhe cabala po Ben gjithcka ta fus ne lufte me Europen. Propaganda e globalists është e madhe Dhe shumë karabush si disa Edhe ketu ne komente jane trushperlaret e radhes. Hapini syte se nuk ka faj Putini po usa me establishmentin qe po provokojne Rusine.

         1. v
          vk

          ju ka mare ne qafe ai Cako. gjynah

          1. P
           Po ckabale mo kambale

           Si ti jane gjithe shkodranet e djepit te qytetarise .... !!!!!!????

           1. p
            pretorian.

            Hej ti rrembythje. Ti po pergojon shkodranet? Edhe tani vazhdon te lahesh me kanaçe dhe te perdoresh kyçin? Hej llamarine e ndryshkur. Keta shkodrane te ditur dhe ndritur, Europen tende e kane quajtur kurva e motit shekuj me pare. Ndersa ti si Europa, pra dhe ti kurve, vazhdon te llomotitesh akoma me gjuhen e letres higjenike? Shkodranet jane shume here me te ditur, ndritur dhe qytetare se trolla si puna jote.

            1. g
             ganiu

             Kanë kujtuar se ka qenë mamaja tënde, pretorjano. Gabojnë dhe shkodranët. Por sidoqoftë, mamaja tënde është e njohur në mot të motit. Prandaj dhe ti si bir i saj bën propagandë për diktatorët

             1. bq interneti

              Pretorian i tufes se lopeve , ku shikon qe pergojohen shkodranet? E kupton sarkazmen apo ku di ti nga shkolla!? Ai qe e ka quajtur Europen "kurva e motit" ishte njeri nga Rilindasit tane me pro europiane. Armik i betuar i sllaveve qe mbron ti. Per politike nuk ja vlen te harxhoj asnje sekonde me ti se kuptohesh nga komentet se cnivel je. Sa per ato kanacet , kycet , kurve , ndrysh e leter higjenike , nje keshille mos i perdor vend e pavend kur nuk e njeh tjetrin se te hyn ndonje hu ne mendere pastaj dhe nuk di nga te vesh. bq.

           2. T
            Trimi

            Putini ka te drejt per ato qe thot bile eshte shum i sakte. po prap lufta nuk justifikohet.

            1. m
             mos me keqkuptoni thjesht nje opinion

             argumenta te dobet te putinit, nuk mbulohet me muti me shurre, ukraina seshte cecenia

             1. v
              vk

              Ka lezet kur shoket e Ols sazezhiut luftojne per Putinin.

             2. p
              pordhet me rigon te Putinit.

              A thua ukainasit po e zevendesonin k... me p... qe i sulmoi Putini? Keshtu do jete se ne Shqiperi ( sipas komenteve qe i japin te drejte Putinit ) ky fenomen po ndodh. Ne cdo katund po zevendesojne k... me p... Po ka shume aksidente , ne vend ta kryejne transplantin ne nes te kembeve ngaterohen dhe e bejne ne tru. VINI RE! Te gjithe konsrvatoret dhe konservat, sovranistet , nacionalistet, nazistet, fashistet , te kene kujdes ! Transplantin vetem te kirurg Alfred Cako. Ai eshte dora e sigurt qe mos ngaterohet messhala me trute. PS . Kush tha qe te majtet jane kunder familjes !? Popull i trashe jo sapun per djathe por dhe m.. per kek.

              1. F
               Fisnik

               Agresionin kundër Ukrainës Putini po përpiqet ta arsyetoj me propagandë ideologjike. Nga komunisti është shndërru në fashist. Pse nuk flet për shkeljen e demokracisë kur e ndryshoi kushtetutën për të mbetë gjithë jetën president? Pse nuk flet se Rusija është shtri mbi toka të popujve tjerë dhe i mban të kolonizuara dhe i asimilon? Natyrisht, spiuni profesionist paguan spiunë në gjithë botën, edhe në Shqipëri. Ata përhapin propagandën e tij.

               1. F
                FGG

                Ne Shqiperi e perhapin pa pagese se jane te trashe. Amerika i shpeton nga coptimi ne 1920. Amerika i gjendet ne 1999 ti shpetoje nga hanxhari serb. Europa i mban me buke i ushqen 1.000.000 shqiptare. Miljona ju ka dhene Shqiperise dhe miljona do mare nga BE dhe Ameriken dhe Europen shajne. Rusine e Putini vellezerit e serbeve mbrojne. Me gjeni nje popull ne bote me te trashe qe punon kunder vetes si shqiptaret!

                1. k
                 kacaku

                 helenet ....sduan te shikojne njeri me mire se veten e tyre ....helenet dha skush tjeter ne Glob .....Helenet jane te kundertit e hebrenjve ne USA , nese hebrenjte shikon se dikush prej tyre eshte per me lart , e ndihmojne me cdo lloj menyre qe ai te triumfoje , me shpresen se nese ai behet dikush , eshte me se e sigurt qe ata do ndihmohen pasi nuk e harojne kurre njeri tjetrin ...kurse helenet bejne ceshte e mundur qe njeri prej tyre te eci perpara ta ulin poshte me dhune , ta masakrojne , ta godasin , nuk duan njeri te jete me mire se ata me tej se hunda e tyre ... te keqinjte e vetes se tyre ....helenet ...eshte e garantuar

               Lini një Përgjigje