Yulia Tymoshenko: Putini pa skrupuj, ai mund të përdorë bombën atomike

5 Shkurt 2023, 13:18Bota TEMA

Yulia Tymoshenko: Putini pa skrupuj, ai mund të përdorë

Gërsheti i famshëm që u shfaq në çdo foto të Revolucionit Portokalli është ende aty.

Tani është i thinjur, por ende qëndron.

Ashtu si damari i patriotit martir që e shtyu atë, njëzet vjet më parë, t’i shkruante Financial Times.


“Presidenti ukrainas Kuçma po përpiqet të më eliminojë, jo vetëm politikisht, por fizikisht, për të më penguar të luftoj korrupsionin, ekonominë në hije, dhe totalitarizmi që e solli në presidencë”.

Ajo vetë përfundoi tre herë në burg, gjithmonë e pafajshme, gjithmonë e rizgjedhur.

Po flitet pikërisht për ish-kryeministren ukrainase, Julia Tymoshenko, e cila ka realizuar një intervistë me italianen “Corriere Della Sera”.

Më poshtë intervista e Tymoshenko-s përshtatur për Albanian Post

Në vijojmë të flasim ende për korrupsion si në ditën kur ju nisët politikën. Misioni evropian në Kiev këtë javë gjithashtu ju qortoi për këtë.

Shpresoj që të mos ketë pandëshkueshmëri dhe kush ka bërë një gabim do të paguajë.

Ka arsye për të kritikuar këtë qeveri, por duhet të censurojmë edhe veten.

Në ditën e parë të luftës, guvernatorët e mazhorancës, opozitës dhe rajonalë u mblodhën dhe shtrënguan duart.

Politika, e kuptuar si rivalitet dhe kërkim për pushtet, ka pushuar së ekzistuari.

Ekziston vetëm një mendim: të mbijetosh.

Megjithatë, edhe për korrupsionin, ne jemi në rrugën e duhur.

SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe BE-ja po bëjnë presion. Nëse qeveria dështon, do ta bëjnë të huajt.

A këmbëngulni në autocensurë? A do të pranoni të paktën se Zelensky mund të kishte qeverisur me të gjitha forcat politike, në vend që vetëm me partinë e tij?

Tani është tabu të kritikosh qeverinë, por kur të përfundojë lufta, ne do të ngremë zërin për gjithçka.

Ukraina do të jetë një vend tjetër, luftëtarët do të kthehen nga fronti të vendosur për të kërkuar reforma.

Lëvizja e një personi të korruptuar pa e ndëshkuar kujton tendencën e Putinit për të kërkuar besnikëri në vend të efikasitetit.

Duket se është e vërtetë, por me një ndryshim.

Shoqëria ruse e toleron këtë mënyrë të përzierjes së politikës dhe biznesit.

Në njëzet vjet, ukrainasit kanë bërë dy revolucione për të ndryshuar. Nuk është pak.

Kundërshtarët nuk janë aq të butë me të. Ata ju akuzojnë se Vitin e Ri e ka kaluar në luksin e Dubait.

Nuk e kisha lënë kurrë Kievin që nga 24 shkurti.

Vajza ime, dhëndri dhe tre nipërit e mi jetojnë në Dubai.

Ndoshta kam gabuar që jam ofruar për shpifje politike, por më kanë munguar shumë dhe shkova.

Ju keni qenë kryeministre, jeni takuar shumë herë me Putinin.

Tashmë 15 vjet më parë ai kishte humbur humanitetin e tij.

Më pas ai ndërpreu furnizimin me gaz në Evropën Lindore.

Njerëzit po ngrinin.

Nuk ishte arsye komerciale, nuk kishte borxhe.

Ne kryeministrat lindorë iu lutëm që të kthente rubinetat përsëri.

Ai na shikonte duke shijuar fuqinë e tij.

Edhe atëherë po përdorte energjinë si armë, por liderët perëndimorë nuk e kuptuan dhe në vend që ta reduktonin varësinë nga Rusia, e rritën atë.

Pse?

Për ne ish-sovjetikët, Putin ka qenë gjithmonë i qartë.

Polonia dhe vendet baltike e dinë se edhe Ukraina po i mbron ata.

Në Konferencën e Mynihut të vitit 2007, Putini kishte qenë një libër i hapur dhe, para pushtimit të vitit 2022, ai përsëriti: tërhiqeni NATO-n në pozicionet e vitit 1997, pra pa Baltikun, sepse e gjithë ish-BRSS është e imja.

Nuk e di çfarë tjetër duhet për ta kuptuar këtë. Duhet të jetë problem të mësoheni me zgjedhën sovjetike që ne kemi dhe ju jo.

Keni frikë se Perëndimi mund t’ju braktisë?

Jo që nga samiti Ramstein muajin e kaluar.

Vendet e NATO-s e kanë kuptuar se Putini ka tre objektiva.

Të zvogëlohet lidershipi perëndimor. Imponimi i forcës si vlerë e vetme. Rivendosni kufijtë në dëm të vendeve më të dobëta.

Pas arsyetimit të tij, nuk ka asnjë pengesë që Putini të përdorë armën nukleare taktike në Ukrainë.

Në fakt, ai nuk do të kishte dyshime morale duke e përdorur atë dhe ne duhet të përgatitemi për më të keqen.

Por kjo nuk do të thotë të heqësh dorë nga mbrojtja e vendit.

Thjesht duhet ta bëni të kuptojë se nëse do të përdorte Bombën do të eliminohej.

Si?

Me përdorimin e plotë të arsenalit konvencional perëndimor që ushtria juaj nuk do të mund ta përballonte për një javë.

Kjo do të çonte në copëtimin e Federatës Ruse dhe eliminimin fizik të Putinit nga vetë rusët.

Nuk është e përshtatshme për të të përdorë bombën atomike, por vetëm për atë parim të vetëm që ai ndan së pari: forcën./Albanianpost.com

1 Komente

  1. T
    T

    Pasi mbaroi pushimet ne Dubai,I erdhi fryma.patriotizmit kesaj? Portokalli hesapi

    Lini një Përgjigje