ZYRTARE/ Gjykata e OKB lëshon urdhër-arresti kundër Vladimir Putinit

17 Mars 2023, 17:00Bota TEMA

ZYRTARE/ Gjykata e OKB lëshon urdhër-arresti kundër Vladimir

Gjykata Ndërkombëtare Penale ka lëshuar një urdhër arresti të premten kundër Vladimir Putin, duke e akuzuar atë si përgjegjës për krimet e luftës të kryera në Ukrainë.

Gjykata tha në një deklaratë se presidenti rus “dyshohet se është përgjegjës për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) dhe atë të transferimit të paligjshëm të popullsisë (fëmijëve) nga zonat e okupuara të Ukrainës në Federatën Ruse”.

Ajo lëshoi ​​gjithashtu një urdhër arresti për Maria Alekseyevna Lvova-Belova, komisionerja ruse për të drejtat e fëmijëve, për akuza të ngjashme. 

Moska ka mohuar akuzat për krime lufte që kur pushtoi Ukrainën në shkurt të vitit të kaluar.

3 Komente

 1. T
  Tirona

  Nuk e kuptojne perse luajne keshtu. Ky urdher arresti per Putinin eshte nul. Nuk ka asnje vlere juridike. Federata Ruse nuk e ka nenshkruar pjesemarrjen.

  1. z
   zhvejku

   Meqense kane nje vit qe genjejne opinionin botror se vuan nga turli lloj smundje te sajuara nga shtypi i "pavarur" perendimor, (bile die e kishin shpallur te vdekur) sot hodhen shashken e rradhes per ti thene miletit se ka nji gjykate ne o.k.b. por per rastin konkret eshte nul, per analfabetet funksional eshte okej dhe jane me shumice qe do gezohen ne boshllek.

  2. A
   Avash Beg se ka hendek.

   Kjo gjykate te nxjerre nje urdher-arresti per kllaunin Zelensky me qene se ky e ka njohur kete Gjykate Politike, i cili po masakron qytetaret e vet duke i derguar dhunshem ne lufte si mish per top sipas skenarit amerikano- evropian, ka debuar e me foce ata ruse dhe duke i masakruar.

   Lini një Përgjigje