Zyrtari kryesor i prodhimit të raketave në Tajvan vdiq nga ataku në zemër

6 Gusht 2022, 20:40Bota TEMA

Zyrtari kryesor i prodhimit të raketave në Tajvan vdiq nga ataku

Nënkryetari i njësisë së kërkimit dhe zhvillimit të Ministrisë së Mbrojtjes së Tajvanit u gjet i vdekur të shtunën në mëngjes në një dhomë hoteli, nga një ataku kardiak, sipas Agjencisë Qendrore të Lajmeve zyrtare.

Ou Yang Li-hsing, nënkryetari i Institutit Kombëtar të Shkencës dhe Teknologjisë Chung-Shan në pronësi ushtarake, kishte vdekur në një dhomë hoteli në Tajvanin jugor, raportoi CNA.

Autoritetet thanë se 57-vjeçari Ou Yang vdiq nga një atak në zemër dhe dhoma e hotelit nuk tregoi asnjë shenjë të ndonjë ‘ndërhyrjeje’, tha CNA.

Ou Yang ishte në një udhëtim pune në qarkun jugor të Pingtung, tha CNA, duke shtuar se ai kishte marrë postin në fillim të këtij viti për të mbikëqyrur projekte të ndryshme të prodhimit të raketave.

Trupi në pronësi të ushtrisë po punon për më shumë se dyfishimin e kapacitetit të tij vjetor të prodhimit të raketave në afër 500 këtë vit, pasi ishulli rrit fuqinë e tij luftarake mes asaj që e sheh si kërcënim ushtarak në rritje të Kinës.

Lini një Përgjigje