Dëshpërimi i një plaku gërnjar që nuk e pranon familja e tij 

16 Janar 2023, 19:33Editorial Mero Baze

Ka gati një muaj që Enkelejd Alibeaj është nën agresion nga grupi i Berishës për t'u zëvendësuar me Ervin Salianjin, nën motivacionin se bashkëpunon me Edi Ramën. Edhe pse banal, diskursi i Berishës i drejtohej PD, me shpresë se do të ngjallte brenda saj reaksion duke e besuar atë.

Për këtë përdori dhe disa manovra politike brenda grupit, në përpjekje për të joshur deputetë të firmosnin kundër Alibeajt.

Pas gjithë këtyre përpjekjeve, Sali Berisha jo vetëm që nuk fitoi dot asnjë deputet, por me fillimin e sesionit humbi dhe një tjetër.

Deputeti i Vlorës, Veizaj, dha dorëheqje duke i hapur rrugën një deputeti të ri që u deklarua pro PD-së zyrtare.

Natyrisht po të flisnim me gjuhën e Berishës, do thoshim se Edi Rama e mundi Berishën dhe këtë radhë. Por duke qenë njerëz normalë, duhet të themi atë që është e vërtetë.

Dhe e vërteta është që Berisha nuk bind dot më askënd në PD me broçkullat që thotë. Madje as ushtarët e vet tru shpëlarë. Dhe ata janë të qartë që beteja e tij kundër PD-së zyrtare është që të mund të marrë nën kontroll grupin parlamentar. 

Është kjo arsyeja që ai e thelloi dështimin me gjithë agresionin e tij një mujor kundër PD dhe poshtërimit që ju bë duke i rënë në gjunjë Salianjit, vetëm që të merrte grupin parlamentar.

Por siç e dëshmoi dhe sot, nuk ja doli dot. Nuk bindi dot askënd brenda PD, që ta motivonte për luftën e tij personale.

Përkundrazi, duke ngjallur dëshpërim, ai po largon nga Kuvendi deputetë të rinj, të cilët u përfshinë në politikë me ambicie të tjera.

Rasti i largimit të Fajton Veizaj, thjesht si bezdi nga ajo që ndodh në PD, është gjendja reale që ka krijuar Sali Berisha në atë parti.

Një plak gërnjar që u ka mërzitur jetën popullit opozitar, që duhet të përjetojë dramën e tij personale dhe familjare si dramë politike të PD. 

E vërteta e hidhur për Berishën sot është pikërisht se PD dhe deputetët e saj nuk i dhanë leje të uzurponte PD dhe grupin e saj. Madje atij më lehtë i jep leje kryetarja e Kuvendit të zaptojë foltoren, se sa PD.

Duket që të vetmit që “mendojnë” për të mirën e tij janë socialistët. Ata së paku e bëjnë të ndjehet i gjallë.

24 Komente

 1. L
  Ladi

  E tmerrshme si eshte katandisur PD. Nuk duket as nje shenje apo drite ne fund te tynelit!! Si ka mundesi qe e djathta shqiptare te pranoje tr manipulohet ne kete far feje? Te poshterohet ne kete menyre? PD eshte pa shprese. PS do te vazhdoje edhe per shume kohe te shije ne leme me keta horra qe ka perballe...

  1. .
   ........

   Çfarë ke bërë Ladi? Po ke harruar të vlerësosh Meron, o shpirt! Vallahi, që toka mund të rrotullohej në drejtim të kundërt e besoja, por që ju, i dashur Ladi, të harronit pa bërë vlerësimin hiperbolike të Meros, sinqerisht nuk e besoja.

   1. V
    Vëzhguesi

    Ti anonim që i qan hallin Ladit, je një ndër ata militantët stoikë të Saliut , që ju janë errur sytë nga realiteti , nuk shikoni dhe nuk gjykoni dot situatën politike në gjirin e partisë demokratike . Haka do të shkojë tek i zoti , pa diskutim .

   2. S
    Shefik Ormëni

    Çfarë ke bërë Ladi? Po ke harruar të vlerësosh Meron, o shpirt! Vallahi, që toka mund të rrotullohej në drejtim të kundërt e besoja, por që ju, i dashur Ladi, të harronit pa bërë vlerësimin hiperbolike të Meros, sinqerisht nuk e besoja.

   3. I
    Ilir

    Më në fund besoj se Berisha do japë dorëheqjen. Si demokrat i orëve të para nu do lejojë që të sakrifikojë PD për interesat e tij personale. Ndoshta me vonesë, por më mirë vonë se hiç fare. Shpresoj shumë....

    1. P
     Paul Saddy

     Sepse ne PD ka vetem mashtrusa dhe hajdut . Vetem gjeneral Gjin Marku ka qene I Denmark politik.

     1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

      Berisha kërkon nënshtrimin tërësor të anëtarëve të PD-së. Është gati t'i verë zjarrin, me vare e realizojë. Basha, Alibeaj dhe Salijani do shtohen dhe kukulla të tjera.

      1. E
       Emigranti

       Ka qene dikur nje P D qe i gjithe populli edhe une qe po shkruaj keto rreshta paten shpresa te medha por me kalimin e pak kohave u pa se c’fare qe ne realitet kjo force politike , qe eshte katandisur ti vari shpresat e shpetimit tek Babalja , personi me pa integritet me kot ne ate parti . Ku jane gjithe ata themelusit e kesaj ngrehine qe eshte skaterruar komplet i ka ngelur vetem lideri shpiteror shkarrusi i kesaj partie edhe ky me dipllomen NON GRADA nga Amerika dhe Anglia qe nuk e ka me liste asnje nga kancelarite Europiane , askush nuk pyet a eshte gjalle a jo , qe ne fakt ka vdekur por nuk largohet pa ja prishur edhe gurin e fundit te themelit te pd , edhe ndonje ze qe mundohet ta mbaje ne kembe ai ben aq xhurme sa nuk duket. Saliu jo vetem pd po ka cuar tere vendin ne gremine disa here tani me Babale dhe Mona Liken mundohet ta ringrene nje te vdekur

       1. B
        Bubuzhel Berati i punesuari Berrishes

        Kur te abandonon familja te ofrojne kazanet tv per te mbushur minutazhin .Non grata eshte nje i semure psiqike qe shteti duhet te nderhyje ta hospitalizoi per humanizem

        1. B
         Bukurije Krasniqi RKS

         Kjo politikë, këto sisteme antishqiptare nuk kanë ndryshuar as sot në shtetet sllave. Për fat të keqë dhe paradoksal, UDB-a vepron sot edhe më rrept, më aktiv, me metoda më morbide, moderne, perfide dhe digjitale, bile me përkrahjen e atyre që do të duhet të jenë strombullar i mbrojtjesë se Kombit: nga epoka e egër komuniste e diktatorit dhe agjentit UDB-a, Enver Hoxha, Ali Ramizit, më vonë Fatos Nano's. Dhe, sot kemi Tradhtarin nr. 1 të Kombit- Ebu Efendi Mulla Edvin Ramut Vuçiqin. Në Kosovë kemi klyshat e UDB-a: Hashim Radosllavin, Isa Putinin, Ramushk Radojçiq Govnadinaj, Behdjet Rankoviqin dhe shumë tjerë... Quo wadis Albanesi? Jau qifte robte Albin Skenderbe Kurti.

         1. D
          Dušan Mugoša

          Eshte vertet paradoksale qe KM jone i Gjate , eshte aq i motivuar te merret me Problemet e Botes por edhe Problemet e Medha te Kombit duke jetuar nji Realitet tjeter nen efektin e Supes Magjike ,nderkohe qe Shteti Shqiptare eshte nji dru i Kalbur qe mundet te kputet nga casto ne casti dhe s'ka asnji baze e sigurie ne asnji situate kercenuese ,pe mos te folur per Shoqerine Shqiptare e cila jeton nji Anarshi Totale ,qe sdi se ku eshte ,e ku ben pjes se ka degraduar ne gjithcka dhe nuk ka asnji interes per te qen vertete nji Shoqeri Njerzore ! Shqiptaret jane mbullur ne nji Medie ,ku mesa duket eksperimentohet ,ndekohe qe asnji nga kto medie ,nuk üperfaqson pritshemrine e shqiptareve .por i ngjajne disa mejhaneve ku cfryhet shtresi e depresioni i miletit , nuk ka interes per KUlture e asgje qe ben nji Shoqeri te Vertete , institucionet jan skandal te Korruptuara deri ne Gryk , Drejtesia eshte nji Organizate Mafiozesh qe xhiron Krimin Politike dhe i sherben atij , nuk ka asnji lloj fushe tjeter arti e zhvillimi vet Kakofonise se te cmendurve e analisteve te medies .pra nji Kafaze ku kultivohet Marrezia ,nderkohe qe KM jone shef qejgfet e tia , Banda e Lalzit zgerdhihet , Drejtesia nuk ka ekzistuar e as ka per te ekszituar , shqiptaret lene Shqiperine bishllekun e mbushin te Huajt qe po bjene gjithe Shqierine , pra se me cfar Trush ky KM fluturon mbi Gomar per ne X Galaksi kte vetem ai e di ,por per mua si qytetare , Shqiperia nuk funksionon ne asnji Fushe dhe Shtetit s'i rruhet fare se cndodh me shqiptaret ,se si po i transformon mungesa e nji kulture e shteti te vertete ne Njerez paVlere e pa Atdhe.

          1. N
           Ne

           Mos e fusni ne burg. Lereni karagjozin rrugeve. O c'na kenaqi!!!

           1. K
            Kronisti

            Vite me heret Serbia mobilizonte Ivicen per lobim dhe per fushata anti Kosove por kjo i kushtonte shume. Tash Serbia ka gjetë nje lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e permend edhe ne takime me aletatet, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Vllazen, suksesi me i madh i Serbisë nga Lufta e Kosoves deri sot është rekrutimi i kryeministrit te Shqipërisë si lobues per interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhe ne momentin kur shqiptaret do duhej t’ishin te bashkuar ne synimet e tyre integruese drejt Evropes dhe ta ndihmonin e kuptonin njeri-tjetrin. Sidoqofte, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Rames na lejon te kuptojme shume gjera dhe sjellje te ketyre viteve te fundit ne kurriz sidomos te Kosoves. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mije euro ne muaj nga nje spital qe per pacient ka vet Shqiperine. Idioti i dobishëm dhe i gjatë.

            1. B
             Bardhyli nga Kosova

             Më 24 qershor 1988, Gjykata e Lartë hodhi poshtë kërkesën e të afërmve të poetit disident Havzi Nela për t’i falur jetën dhe ai u dënua me vdekje me varje. Dënimi me vdekje u miratua nga Ramiz Alia, kryetari i presidiumit të Kuvendit Popullor, parlamenti i kohës komuniste. Nela u var në orët e para të 10 gushtit 1988, në mes të qytetit të Kukësit. Trupi i tij u la jashtë për pjesën tjetër të ditës dhe banorët vendas u tronditën kur e panë të varur atje. Më pas ai u varros vertikalisht në një vrimë të krijuar duke hequr një shtyllë. Mënyra se si u varros, pa dinjitet, ishte një tjetër fyerje nga shteti. Përpara se Nela të ekzekutohej, kur të afërmit e tij kërkuan t’i falej jeta, një komision shqyrtoi çështjen e tij dhe vendosi të mos e linte të jetonte. Një nga personat në komision ishte Kristaq Rama, babai i kryeministrit aktual të Shqipërisë Edi Rama. I pyetur për këtë në vitin 2020, Edi Rama tha se “nuk ishte i bindur për nënshkrimin” në dokumentin e miratimit të ekzekutimit. Që nga rënia e regjimit komunist në Shqipëri në vitin 1991, asnjë që ka kryer krime gjatë kohës që ishte në pushtet në atë kohë nuk është ndjekur penalisht. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Poshtë tradhtarët. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

             1. V
              Vlora Çitaku

              Expertat apo Anal-bole-thithsat ma te mire dhe te rangut Botror qe i ka Kosova per momentin jan: Zana Avdhiu, Millan Zeza, Valon Shkina, Dragan Mutdhifqaj, Danillo Gashiqi, Baton Stanishiqi, Qimete Bernabiqi dhe Arbana Rankoviqi.

              1. s
               skeptiku

               Per kenaqesi te Edi Rames e qeverise tij, ky Enkelo Alibeu deklaron - Jam kryetar i PD pas largimit te Lulzim Bashes (!) Tani nje pyetje : A e beson kush kete valle, qe ky Enkeloja pra i lene trashegim nga Lyl Basha na qenka ai qe e do anetaresia e PD per kryetar partie ? (perpos deshires madhe socialiste qe kjo te pranohet si realitet)

               1. i
                ish Gazetar i RD ne fillimet e saj, ne CAN qe nga

                I hengshi MUTIN Edi Rames te gjithe Ju sahanlepiresa, lavjerrsa, trushpelare, qorra, etj-etj, qe i shkoni pas e besoni super-Monstren e fundit te PPSH; Sali Berisha dhe super-Monstren e fundit te Sigurimit te Shtetit; Ilir Meta_j. Po vazhdoni, vazhdoni te hani MUT se, PRISNI-PRISNI SE S'KENI PARE GJE AKOMA, se dy super-Monstrat e kane fundin jo larg dhe do marrin me vete jo pak nga Ju trushpelare (qe vetem Popull nuk meritoni te quheni...). Mos mendoni KURRE se Perendimi Euro-Atlantik do ta lere Shqiperine ne dore te Berishizmit dhe Metizmit: KURRE, sepse perfaqsuesit e Sllavo-Rusise dhe Iran-Jahtollave Sali Berisha dhe Ilir Metaj, jane armiqte me te medhenje te Shqiperise dhe Perendimit demokratik, super-fuqive Boterore (qe keto super-fuqi ta Q... N... dhe B... dhe sa permban Libri i shtepise ne momentin me te pershtatshem e paparalajmerim).

                1. P
                 Populli do qetesi

                 O Komentusa:Pse se kuptoni keta kerkojne lufte te trete botrore me ne krye Sali kriminelin aty mbaron loja e Saliut shpeton dhe lekuren per te gjitha ato qe ka bere, prandaj perzene dhe rinine te largohet nga vendi ta kete kollai ai qe e ka radhen per ta zaptuar rusi apo serbi dhe sala perfundon detyren.Shenoni mire daten e lindjes te Enver Hoxhes dhe te vdekjes qe mos te ngaterohet mbas 500 vjetesh si puna e Skederbeut se ku ka lindur vendi dhe data dhe vdekja dihet me qe sot eshte dhe pervjetori i vdekjes se Skenderbeut ishallah po lind koha nje Skenderbeut tjeter .

                 1. B
                  Bureto

                  @Skeptik! Si përgjigje të pyetjes tënde po të jap një këshillë: lexo ndonjë gjë që të kuptosh më mirë se ç'do të thotë politikë. Sa për ta përdorur për nxemje po të mësoj se termi 'politik', buron nga fjala polis=popull. Ndaj tani kupto: Salehun tënd mund ta duan një masë e limituar 'trushplarësh' apo të 'verbër', brenda PD, e cila prej 32 vjetësh është prona e tij e dhuruar nga ideatori i Katovicës shqiptare, diktatori i fundit komunist, Ramiz Alia. Por ama, kaq besoj e je kuptuar, që 'liderin tuaj historik' nuk e kanë dashur dhe nuk e duan në shumicë shqiptarët. Ndaj mu për këtë ai ka fituar në shumicë, vetëm njëherë dhe kjo ka ndodhur në 22 mars 1992 si votë plebishitare për të larguar regjimin komunist. Riardhja e tij në pushtet, edhe pas ngjarjeve të tmerrshme 1997-1998, më shumë ka qenë rezultat i manovrave politike, përçarjes së PS nga spiuni dhe vegla e tij Ilir Metaj, se sa nga vota maxhoritare e shqiptarëve për të. Dhe të gjitha këto, nëse ke merak, vërtetohen nga arkivat e KQZ.

                  1. s
                   skeptiku

                   @Bureto mencuraku qe hiqesh i gjithlexuar e shumeditur, je jashte Teme - Kupto nje gje te thjeshte fare : Ne kete Shqiperi jetojne edhe nje shumice derrmuese njerezish qe nuk i perkasin asnje partie ndaj ate "Salehun tend" fute ne prapanicen tende. Sa per ato "Leksionet" e tua historike boshe nga koha e Ramiz Alise, ato jane percapje militanti per te cilat nuk ka asnje mall sot pervec se stanit militanteve. Politika qe njohim te gjithe e qe sot mbizoteron kudo eshte ajo qe ne krye te partive Politike zgjidhen ato qe do anetaresia e asaj partie e jo anetaresia e partive tjera, aq me shume e atyre qe kane pushtetin. Kaq per ty o Buro.

                   1. B
                    Bureto

                    Ah more skeptik! Nuk besoj se ia di tamam-tamam kuptimin 'nick name'-it tënd. Gjithsesi duhet të dish se ata që dinë të lexojnë, por nuk i kuptojnë ato që lexojnë, quhen "abalfabetë funksionale". Sipas PISA që bën monitorime për nivelin arsimit kudo, rezulton se në Shqipëri 57% e shqiptarëve janë të tillë. Shpresoj të mos jesh edhe ti në atë listë. Ta konkretizoj këtë me sa je kuotuar ti nga komenti im: Ku gjete ti aty, se unë nuk jam që drejtuesin e një partie politike ta zgjedhin sipas statutit të tyre formumet e saj përfshirë dhe antarësinë e vet në një proces, një anëtar një votë? Pa le që sipas teje, të pretendoj sipas që unë dashkam që kryetarin e saj, ta zgjedhë partia kundërshtare!!! Këtë një idiot mund ta thotë, por ja që e thotë dhe Salehu, e amplifikon dhe ti. Mirë Salehu është ai që e dimë, por ti cili je, se nuk po kuptoj? Tani, qëllimi i partive politike është të marrin pushtetin dhe të qeverisin më mirë vendin dhe jo se cili do jetë kryetari i saj. Në rastin e PD nëse duan Saliun, atë të mbajnë, por sa të jetë ai gjallë dhe po aq kryetar, aq do jenë ata në opozitë. Nëse duan këtë aferim! Ne të tjerët nuk na shqetëson fakti se kë duan demokratët kryetar, por cila do jetë opozita e këtij vendi që të rrëzojë qeverinë socialiste, meqë këtë e thonë dhe e pretendojnë ditë për ditë, duke filluar nga Saliu. Po këtu qëndron e keqja, që militantët dhe bythlëpirësit brenda saj, nuk e kuptojnë që me Saliun pushtetin do ta marrin kur të shohin majën e veshit. Kaq Skepto! Me shpresë se ndoshra tani ke kuptuar.

                    1. s
                     skeptiku

                     Buro ne nuk kuptohemi dot or njeri, dhe e di pse? Sepse flasim gjuhe te ndryshme. Une flas gjuhen e shumices qe nuk ka angazhime partiake e themi mendimin tone, kurse ti i perket rraces militanteve qe mendojne me urdher partie, shkruajne me dore partie e sigurisht nuk njohin realitet tjeter pervec se ate qe u zbraz ne koke partia. Ty te ka mbetur gozhde nga partia ne koke Salehu mor i shkrete e kjo te dekonspiron si kokerr militanti qe nuk sheh e kupton asgje tjeter pervec se asaj qe i rrefen partia (replika jote e pare eshte si e shkruar nga nje sekretar dege i PS diku ne ndonje lagje) Dhe kerkon pastaj qe edhe tjeret te mendojne si ti, ndryshe nis me "sqarime" me partishmeri se helbete, nuk kupton ate qe ta thashe : Si kudo edhe ne Shqiperi shumica nuk i perkasin militantizmit partiak si sera jote. Kete zor ta kuptosh o Buro e jo me ta pranosh.

                  2. T
                   Trotski

                   O i Ashtuquajtur Bardhyl nga Kosova.Ti mor Zagar mos e permend Kosoven se nuk ke lidhje fare me te.Na çave trapin per implikimin e Z.Kristaq Rama. Ai ka qene nje antar i thjeshte i Presidiumit ku ka pasur nje President ,nje Sekretar te Presidiumit ,nje Gjykates ,nje hetues ,nje Prokuror ,qe ti O Ndyresire nuk i permend fare.Po nuk e baltos dot Z.Rama qe eshte Shtetari me elokuent per mbrojtjen e te Drejtave te Shqiperise dhe te Kosoves ne arenen Boterore .

                   1. V
                    Velo

                    Avzi Nela nuk u vra për disidencës. Ai u dënua se plagosi punonjësin e policisë. Kishte biçak çeçua atëherë, jo si sot që loz Saliu kukamçefti në tribunën e parlamentit.

                    Lini një Përgjigje