Luizi dhe Ali Kilici i Maltepes, përballë SHBA 

20 Janar 2023, 20:45Editorial Mero Baze

Brenda harkut të 24 orëve, Sali Berisha ka marrë mbështetje të fuqishme nga një prej banorëve të Big Brother, Luizit, dhe administratorit të një province të Turqisë, Ali Kilici, që administron Komunën e Maltepes. Ky i fundit madje i ka shkuar dhe në zyrë, duke qenë i huaji i parë prej dy vitesh që i shkel në zyrë Berishës.

Sidoqoftë nuk është pak. Të dy kanë biseduar për të ndihmuar njëri- tjetrin, Berisha për ta ndihmuar atë të mundë Erdoganin, dhe ai për të ndihmuar Berishën të mundë Ramën.

Po aq e rëndësishme është dhe mbështetja e ardhur nga Luizi. Brenda shtëpisë së Big Brother, Luizi,ka dashur t’i tregojë Kiarës se ai që ka mundur të fitojë zemrën e Berishës, do ta fitojë një ditë dhe zemrën e saj. Por ajo shtriga akoma nuk po dorëzohet, duke bërë më e rëndësishme se Berisha.

E vetmja që ja ka prishur pak terezinë këto 24 orë është ambasadorja e SHBA në Tiranë. Ajo ka përsëritur qëndrimin e prerë të SHBA kundër tij dhe të ardhmes së tij në politikë dhe pushtet, duke u bërë thirrje demokratëve ta shikojnë veten si aleatë të SHBA, dhe jo si ushtarë të armiqve të SHBA. 

Me një fjalë u ka thënë demokratëve, nëse doni të vini në pushtet, bëhuni me SHBA, nëse doni të rrini rrugëve bëhuni me Berishën.

Kjo është paksa mizore, ndërkohë që Doktori u thotë përditë se u ringritën në këmbë. Tani janë të paqartë se kur janë rrëzuar, se më 25 prill të 2021, ata kishin më shumë vota se sa kanë sot me Doktorin më 2023. Por sondazhi i vërtetë është Big Brother. 

Me sa duket shpresa vjen nga Luizi. Derisa ai u shpreh që mbështet Doktorin, meqë Doktori e ka bërë konsull në Francë para dhjetë vitesh, ka treguar se demokratët i janë mirënjohës Doktorit për nderet që u ka bërë dhe ja kthejnë atë me nder. 

Tani nëse Luizi fiton Big Brotherin, atëherë dhe Doktori do fitojë zgjedhjet, pavarësisht se ç’thotë SHBA. Sa për aleatë ndërkombëtarë, Doktori ka Aliun e Maltepesë së Stambollit.

Yuri Kim, nuk ndërhyn dot tek Big Brother, as nuk e shpall dot “non grata” vëllain e madh.  Atë e ka në dorë populli shqiptar. Është e vetmja kështjellë e lirisë që nuk e dorëzojmë.

19 Komente

 1. U
  USA

  Hahahaha....Është kthyer PD si tabelat paralajmëruese tek kabinat elektrike.O ju shplaftë o Sali,ku po e çon PD.Hahahaha

  1. A
   Artan

   Si perhere je i madh Mero Baze

   1. L
    Ladi

    Me lot... Eshte katandisur kokoshi nje thele.. Kurre nuk mund te imagjinohesh qe partia e cila lindi si shpresa me e madhe per te ardhmen e Shqiperise Evropiane te jete sot partia me ekstreme anti - perendimore... Shume e dhimbeshme!

    1. O
     Odi

     E nisi Jozi ,si shoqerues te Margerites,konsullin e Kultures se Shqiperise ne Paris,Luiz Ejllin. Merreni me mend,kush ka perfaqesuar vendin ,jo se ka bere ndonje pune atje,thjesht i ka bere fresk zonjezes Lulushe.Qe eshte mashtrues ordiner e njohu gjithe Shqiperia,por duket qe edhe Z.Lulushe prandaj i dha shkelmin,si nje i pavlere.

     1. H
      Hana

      Duke u futur ne Big Brother ku nxori fytyren e tij te vertete, Liuz Ejlli i ka kthyer nderin e neperkembur vajzes se Jozefina Topallit.

     2. r
      robi

      Po si nuk tha nje fjale perbindeshi i vicidolit apo Hu Xhintao i foltores per kryemashtruesin e big brother, Luisin qe me paturpesine me te madhe mashtroi nga ekrani publikun shqiptar dhe vete banoret fyje te programit me te degjeneruar te planetit me gjoja semundjen e tij. Mashtruesi nuk mund te shaje mashtruesin.

      1. A
       Ali Bektash

       Salih. Shum e ke ule pazarin. Luizi jo te çoje nje gote, por asht pak te çoje edhe kambet perpjete per ate qe ke ba ti per te. Jozi fejoi vajzen me Luizin. Jozi te kerkoi ta çoje kete katunarin kengetar keshilltar per kulturen ne Paris, pa dijte asnji gjuhe te huej. Keshtu qe Draneja e Jozit na u martue me nji kangatar dhe dhipllomat. Dhiplomati Luiz mori nje hyrje te veçante qe e paguente Ambasada (me drita, gaz, uje etj), mori makine qe benzinen e paguente Ambasada. Drande Topalli vazhdoi studimet me paret e Min. Jashtme, i ra kryq e terthor Frances me pagesa hotelesh e ushqime gratis nga Anbasada. Luiz efendija gjithashtu bani kokrren e qejfit, konsumoi nji drenushe Shkodret si kerkush tjeter, mbaroi Drandja fakultetin, u kthye ne Atdhe, nji shqelm bythve ketij Luizit, mori nje tjeter, e prap nji tjeter dhe keshtu drama vazhdon, hanko Jozi na hiqet si besnike e Berishes, ne fakt asht larje borxhi. Paret e fukarenjve shqiptare i ha dreqi mbas hordheqeve te topallajve e ketij gomarit Luigj. Dhe drama asht se ne si qytetar duhet te lumturohemi sipas teje qe Luigji na e paska ngrite nji gote per te na nderue ne qe "vdesim per dr Saliun". Sa i takon Ali Kilici ( Ali Kellexhe), Salih bej, ate nuk e njeh as lagja e tij Maltepe. Ky eshte nje pijanec, nje rrugaç dhe njeri problematik si shkeles ligji dhe dhunues i qytetareve. Kohet e fundit, i pire e bere tape, shkaktoi aksident automobilistik, tentoi ta fshihte para policise se ishte i dehur, e kercenoi me jete pronaren e makines se dentuar, duke e paralajmeruar me banditet e tij se i merrte jeten. Pra jo nder, por eshte turp te vleresosh qe Aliu u ka bere vizite. Kete ju a kan futur njerezit qe ke perreth. Faji yt asht se ti, Sali, i premton se do e ndihmosh Aliun qe shqiptaret ti japin voten biles shkon deri aty sa bashke me Aliun do e reezini Erdoganin. Salih e ke me te vertete? O Zot. Ti ne Turqi nuk ke reputacion. Shqiptaret e Turqise e duan shume Erdoganin por edhe Kryeministrin Rama. Kjo tashme dihet. Zoti Berisha. Ti mban rreth teje keshilltare qe po tallen me ty. Nuk ja kishe nevojen as Luigj (Luiz) Topallit, as Ali Kellexhe-se.

       1. k
        kete kisha une.

        Te bej nje pjetje une Mero? Keshtjelle e Lirise se Saliut ku ndodhet ne bigbradher apo tek UDB-ja? Na felliqi ajo Sheqerja me ate qe beri, na ka nxjerre nje nam te keq si malesorë te fjales e beses; nuk e di ne se ka ndonje rregull apo kanun qe ta riparojme, megjithese ky sperme e Karaxhiçit s'rri rehat e kruan me fik deti tere diten. Naten gerhit, diten derdellise dhe merhumet qe i rrine afer brekeve i marrin ere. O Mero, vertete SPAK do ta marre Saliun brenda nga ato audiot? Nuk e besoj se ka nje avokat qafe derr ai qe ha makarona se paçet i mbaroi Fariu. Ta bej dhe pyetjen e fundit, po deshe. Keta qe i vijne verdalle Saliut jane idiota, palaço apo gjallesa te harruara nga ment?

        1. K
         Kodra e kuqe

         Edhe une kte pyetje kisha . Ti qe me te kenduar opinionin e Meros merr “kalemin” e shkruan ksisoj , ti a je idiot , apo palaço , apo gjallese e harruar nga mendte? Ti çe akuzon per UDB dike duhet te jesh ne majat e sherbimit sekret, e jo bythmut komentuesi, ti çe shan me emrin e nanes dike , jo malsor por tifoz i dalldisur, dhe ti qe nen efektin e supes se meros merresh me nje qytetar qe qofte edhe nga big-leshi , tregon simpatine per nje ish drejtues te vendit , pa kuptuar rrethanen dhe reagimin e Berishes (qe erdhi vetem si pergjigje nga pyetja e gazetarit) ke probleme me intelektin lum malsori.

        2. P
         Para Lushnja

         Berisha tashme ka me vehte administratorin e Maltepes ,mashtruesin profesionist ( qe mbrohet nga Topchanel) i cili ngre dolli per Berishen me nje mashtruese profesioniste e sofistikuar Kiara nga Lushnja ( tenxherja kapaku).

         1. E
          Enea

          Mashtruesi profesionist Luis Ejlli ne Paris shumicen e kohes rrinte ne nje kazino ne periferi ne nje zone ku banoja une.Ne ate periudhe Luisi filloi dhe perdorimin e lendeve narkotike, ku ishte dhe momenti kur Megi i kerkoi divorcin. Por vesi me i keq qe kishte ishte qe ai genjente vazhdimisht pa ju dridhur qerpiku.

          1. b
           bjeri drejt se ke lehtesira

           Mero, di gje zotrote se kujt ti kete patur ajo shefja bukuroshe Alda Klosi e kabinetit te famshem te atij meitit Ahmetaj ato mbi gjysem milion Euro (plus kusure ne Dollare e Lek) ne njeren nga ato 5 shtepite qe kishte (se bashku me dy troje) ne pronesi ne Tirane se je i vetmi mediatik i ketyre diteve qe nuk e ke hapur gojen per kete duke u marre enderra nga Big Brother e deri ne Maltepe te Turqise.

            1. M
             Mondi

             Bathes tende te shpellarit I ben pershtypje gjysma milionit e asaj qe zen sygerdoqi I ka pare xhepi.Mero me disa si ty fshin menderen cdo dite po ti nuk e kupton se ju ka shplare truth kopili I sheqeres.

             1. b
              bjeri ti bim se i bini mire...

              Jo se ai merret me gjera te medha. Me Luisin dhe Aliun. Smerret me 500 mije euro, ndryshe i dalin paret qe ka mare nga Rama bashke me tv qe hapi kur skishte me asnje shanc kerkush me hap tv te ri.

             2. O
              O sali si ta hodhi luli

              pervec ali turkut qe eshte kushuri me kulicet e tropojes te grupit ciftelija,i ka shkuar ne festen e partis dhjere,edhe ilirfloriri i partise leshit

              1. A
               Adriatik

               Mero me kete shkrim,e ke zgerlaqur Saliun.

               1. s
                shqiptar

                E bukur,therese kjo srakazem Mero,por mos u lodh kot se idiotet qe lepijne toipet e fishkuira te Sali Kerrmes nuk kuptojne dot gje.

                1. G
                 Gezimi

                 ...e bukur kjo, drejtuar nje eksperti 30-vjecar ne lepirje topesh te gjithe pushteteve...

                Lini një Përgjigje