Në veri ka kryengritje kundër rendit kushtetues të Kosovës, jo prishje rendi 

25 Dhjetor 2022, 20:47Editorial Mero Baze

U bënë gati dy javë që barrikadat mbajnë të bllokuar Veriun e Kosovës dhe akoma më keq mbajnë gjallë tensionin mes serbëve dhe shqiptarëve, në kulmin e interesimit ndërkombëtar për të shkuar drejt bisedimeve përfundimtare Kosovë-Serbi. 
Eshtë koha të përkujtojmë se barrikadat pasuan daljen nga institucionet e serbëve të Veriut të Kosovës, dorëzimin e mandateve të deputetëve, dorëheqjen e gjykatave dhe prokurorëve si dhe forcave të policisë. Praktikisht rënien e Republikës në veri të Kosovës 
Arsyetimi i largimit, ishte këmbëngulja e qeverisë së Kosovës për të zbatuar vendimin për targat e vjetra të veturave në Veri të Kosovës që nuk janë legjitime.  
Tensionet u rindezën më pas me përpjekjet e qeverisë së Kosovës për të zhvilluar zgjedhje pas braktisjes së Kuvendit nga deputetet e listës serbe. 
Si përfundim zgjedhjet u shtynë, vendosja e targave u shty, dhe të vetmet që kanë mbetur janë barrikadat. 
Por a mund të hiqen ato me forcë? 
Natyrisht që nuk është çështja tek pamundësia për një plan ushtarak për ti hequr, por tek padobia e një lufte të re, e cila nuk është prioritet i Kosovës. Paralajmërimet e Kurtit se nëse KFOR nuk i heq ato, do t'i heqë qeveria e tij, janë dhe më banale. KFOR nuk e ka problem të hapë rrugën dhe të heqë barrikadat. KFOR nuk heq dot arsyet përse janë vendosur barrikadat dhe ato arsye duhet t'i heqë politika, dhe jo ushtria. Kështu siç logjikon qeveria e Kosovës, i bie që ajo ka detyre të krijojë tension në veri dhe të vendosen barrikada, kurse KFOR ka detyrë të heqë barrikadat që ata t'i rivendosin përsëri. 
Tensioni në veri dhe barrikadat në rrugë janë bilanci më i keq politik i qeverisë Kurti. Ato janë plotësisht të dirigjuara nga Beogradi, duke gjetur arsyetim në vendime kryekëput adoleshentësh, që shikojnë veten në pasqyrë dhe trimërohen, por kur dalin në rrugë kërkojnë ndihmë. 
Dalja e serbëve nga institucionet, dhe barrikadat në rrugë janë praktikisht kryengritje e serbëve në veri të Kosovës. Janë kryengritje kundër rendit kushtetues në Kosovë, dhe refuzim i thellë politik i Republikës së Kosovës. Kjo nuk është një çështje që zgjidhet me autoblinda. Askush në botë, nuk i ka zgjidhur dot kështu. As Milosheviçi nuk e zgjidhi dot me tanke çështjen e Kosovës. Me tanke e humbi.  
Ndaj është papërgjegjësi e madhe që ta shikosh situatën në veri si prishje rendi që mund të ndreqet me ndërhyrjet e policisë apo ushtrisë. Në veri të Kosovës është prishur rendi kushtetues i Kosovës, i cili bazohet tek harmonia dhe integrimi i pakicës serbe në Republikën e Kosovës.  
Nuk ka asnjë dyshim për vullnetin e Beogradit që ta pengojë këtë integrim. Por Beogradi do ta kishte të vështirë ta krijonte këtë gjendje, qeveritaret shqiptar të Kosovës, që injoruan këshillat e SHBA dhe BE që të shtyhej për një vit çështjet e dorës së dytë si targat dhe të harxhoheshin energji tek Marrëveshja kryesore e propozuar nga Franca dhe Gjermania. Tani edhe çështjet i shtyn zvarrë dhe bisedimet kanë ngelur, edhe veriu po kthehet në një gangrenë që do të përdoret si presion gjatë gjithë bisedimeve. E vetmja gjë krenare ka mbetur ajo që 24 orë nuk pyetën, as për SHBA, as për BE dhe siç duket as për Kosovën. 

36 Komente

 1. S
  Skenderbegasi

  Kur e ke qeverine prej qelqi nuk gjuhen aleatet me gure. Nuk e di se ç'behet me vetvendosjen ketej nga ne a do te mari pjese ne zgjedhjet lokale?!!!!!

  1. L
   L.Xh

   Uroj krishtlindjet i dashur Mero. Boll je marrë me kosovarët e Kosovën, je lodhur e drobitur, por HALEJA, MUT KËRKON E MUT MBAN, prandaj, deri në fund të këtijë viti, lëshoje penë e balonës, dhe thuaji kosovareve që ATË KOKË KENI, ATË QEVERI DESHËT, MBAJENI TU RROJË. Kosovarët, me Albin Kurtin e Vjosa Osmënin në krye, kokëlopë kanë qënë e kokëloqe do të ngelen. Edhe njehere, gëzuar krishtlindjet.

  2. L
   Ladi

   Je fantastik Mero

   1. C
    Cika.

    Ky Albini mua me eshte dukur jo diletant sharlatan, por thjesht ARMIK, shok i saliqenserbit. I doli tymi kesaj, per tere gomeret, pseudo patriotet qe i shkojne pas AlbinTrapit. Serbet kane nje ushtri te shiturish ne Kosove. Nuk i dihet sa rende do jete pasoja.

    1. T
     Taulant

     E zgjidh Amerika ate pune. Po te kishte qene per maskaralleqet e Tiranes

     1. P
      Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

      Eh mor Tao. Çashtu çashtu. Zot fali.

      1. g
       gita

       Talurant. a poa

      2. A
       Arben

       Qeverit ne tiran jane prej muti kurse per meren me lang mo i qaj hallin kosoves se kemi haleatete dhe kete nder prej tyre e kan pra keta qe kan ardhur per zbatim te ligjit dhe te levizjes se lir vet po e sabotoje me bandat ne veri o mere me lang o flkiqesiar te te forteve.

       1. S
        SALLAKJA

        Situata ne veri te Kosoves ka marre miratimin e BE dhe te SHBA te cileve u intereson nje konflikt ushtarak ne rajon per nje pranvere BALLKANI.

        1. D
         Datfania

         Si pothuajse gjithe shkrimet tjera te Mero Bazes rreth ketij argumenti. Shkrim me renditje e strukturim te mire, por çe eshte shume improvizues e i huçur ne permbajtje. Synimi e nxitimi qe te fajesosh qeverine ne Prishtine bene kete shkrim te mirfilluar kot fare, nuk perfshin argumentat real, permbledhje e asaj cka po flitet ne opoziten prishtines dhe ne poziten e opoziten e tiranes.Apo ne kafiterite kendej e andej.

         1. K
          Kosove

          I ka vdek nena kesaj pune dhe shteti nuk do te gjunjezohet nga mbetjet e Millosheviqit. Ne beriun e Kosoves askish nga shkiet si popull nuk e duan Vicicin i cili po mundohet ti shtyp me ane te bandave kriminale serbe e ruse. Serbet atje ma shume i frikesohen Vicicit, ata e duan policin e Kosoves.Vucic- ky zgjatim i Millosheviqit do te beje filma e zhurme aq sa tia kerkon Rusia. Ky bashk me Putinin me kohe do te hudhen ne berllog. Nuk ka shkau me kapacitet ushtarake te viteve 90ta.Dhe Kosova seshte e atyre viteve. Ka ushtri policici dhe eshte e rreshtuar drejte ne sferen e interesave uroamerikane.

          1. O
           Open Ballkan ose New Yugoslavia

           Sa per ta freskuar ca kujtesen ty o Mero Baze qe te biesh tamam ne Brazde - Ne keto rethana pra ne veriun e Kosoves e kur Serbia nuk e njeh pavaresine e saj, ky kryeministri i rradhes qe ti i sherben ne Tirane i ben thirrje Kosoves te ulet aty ku ai vete eshte i gjunjezuar, tek ajo tryeza e Open Ballkan apo me sakte, New Yugoslavia.

           1. C
            Cika

            O sholu, Open te hap rrugen me fol, me diskutu dhe me bere politike. Ky loqja skuth Albin, eshte si mi halesh, vetem jo thote. Ai nuk kupton asnje realitet gjeo politik. Ose ben sikur eshte patriot, se gjoja do bente edhe bashkimin me Shqiperine. Por ne fakt ben ato cfare do Vucici dhe kunder Amerikes. Po kush e cliroi Kosoven, trapi Albin apo Amerika? Zgjohu lali.

            1. M
             Mitrovice

             Se mos Edi Rama apo Berisha e Neta e clieuan Kosoven. Kosoven e cliruan Nato dhe gjithe populli luftetar i Kosoves. Populli luftetar i Kosoves luftoj je menyra te ndryshme dhe kurr nuk u nenshtruam siku Yesmanet e Tiranes. Populli rezistoj, u burgose, u largua nga puna, iu nenshtrai aparteidit dhe bijet e saj moren armet ne dore. Kjo perpjekje u mirprite nga bota e quteteruar amerikane e perendimore dhe i doli ne krah populli ne Kosove. Jaq e thjesht eshte. Po ju ndalni Ramen Berishen e Meten ndalni keta yesmenet e vazalet qe vec plaqkisin dhe u mbajne nen thunder kurse para cdo kerkese shovene geeke e serbe bejne amin. Le Kosoven ne hallet e veta, mos shfaq urtejtje, ne i dalim zot vendit. Po ti shiqo atje ne shqiperi se greku e shkjau luajn qoke e priten me çilima te kuq ne Tirane. Mblidhni mendjen e ndalni urrejtjen, lexo, informohu. Sot ke mjaft rruge informimi e mos ulni kryet oara geekut e shkjaut. Nje Berish e nje Rama e nje Meta e nje Monika po luajn qoke ke gjithe nje popull e me krejte shtetin.

             1. W
              Wake Up

              Oj ti moj Cike, zgjohu per vehte se po te ikin dhite - Albin Kurti ben c'do Vucic? Vucic do ate pra, Open Ballkan ku eshte kumandar me Ramen nder shale...e ke pare gje aty ti Albin Kurtin qe prrallis kot?

            2. p
             pjeter

             A me te vertet jane te gjithe Serbet aty ne kryengritje? Po pse asnje fjale per ata qe persekutohen nga Beogradi? Pse asnje fjale per faktin qe serbet e Kosoves nuk guxojne te shprehen lirisht se ç'mendojne per politiken milloshe te Vuçiqit??!! Per mendimin tim analiza e Meros eshte e drejte ne parim,ne hollesi eshte e manget!! Te jesh "distensiv" eshte gje e mire,e matur,por pa permendur fare qe ke te besh me serbe,kryesisht serbe me mentalitet millosheviçjan,ku gjithnje ne kurrizin e shqiptareve te Kosoves kane tregu mentalitetin shtazarak te tyre,atehere,te kritikosh,te evidentosh ku gabohet me hollesi,te informosh publikun shqiptar se si e mendon,duhet edhe te japesh ndonje zgjidhje,nje mendim,po me te njejteat hollesi analitike qe kritikon,sepse te mos jesh dakord jane te gjithe,te japsh edhe mendim zgjidhje,nuk e kane te gjithe ate deshire ,vullnet e kurajo,duke pare realitetin ku jetojm,rrezikon te ngelet ti biesh fyellit ne nje brime e te besh punen e djallit.Nga nje herè ,ashtu,si per te ndryshuar,eshte e nevojshme edhe te marresh pozicion realistik,qofshin opinione mbi serbe apo greke,kjo nuk e ben Meron Nacionalist te semure me shume se koleget e greke e serbe,as e pozicionon ne nje radikalist nxites te zjarrit,sepse ne rastin ne fjale, situata ne Veri te Kosoves, nuk eshte vetem pasoje e veprimeve feminore te Albinit!!!!

             1. E
              Emerte Urani

              Mbase s'e duan Republikë të përkushtuar por Kalifat....

              1. B
               Bardhyli nga Kosova

               Ekspertët amerikanë, gjermanë dhe të tjerë thonë se Aleksandër Vuçiq është i vendosur të minojë pavarësinë e Kosovës dhe integritetin territorial të saj. Për këtë arsye janë ngritur barrikadat në veri të vendit dhe ato po përdoren për ta sfiduar sovranitetin shtetëror në këtë pjesë, më të pasurën e jetike për fatin e jetën e qytetarëve të Kosovës. Dhe jo vetëm ka ngritur barrikadat, por presidenti i Serbisë aty ka dërguar edhe djalin e tij. Ndërkohë që bashkëpunon me organizatat terroriste ruse si Wagner dhe Ujqërit e Zinj. Kurse bandat e veriut patrullojnë me kapuçë të zinj rrugëve të Mitrovicës së veriut, Zubin Potokut e gjetkë, kudo ku janë ngritur barrikada. Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Serbe u takua dje me komandantin e Përgjithshëm, mikun e zotit Rama, Aleksandër Vuçiq. Ndërsa sot ai njoftoi se ka nisur repartet e tij ushtarake në drejtim të Rashkës, në kufi me Kosovën. Duket qartë se po bëhet presion ushtarak kundër qeverisë dhe institucioneve të vendit, që këto të mos ndërmarrin ndonjë aksion të largimit të barrikadave në veri. Askush nuk e ve në dyshim se në veriun e Mitrovicës po luhet pjesa e fundit e dramës së Kosovës dhe se aty do të vendoset përfundimisht e ardhmja e saj. Në lojën e kësaj drame tragjike përplasen dy palë: - Presidenti dhe qeveria e Serbisë me instrumentet e saj serbo-rusë, nga njëra anë, dhe qeveria e institucionet e Kosovës nga ana tjetër. KFOR-i dhe EULEX-i duken si organizata jo qeveritare pacifiste, të cilat më shumë mbajnë qëndrime neutrale, sesa parimore dhe funksionale për misionin që ato kanë. Beogradi godet ashpër kundër cilësdo Fuqie Europiane dhe globale që mbështet pavarësinë dhe sovranitetin e Kosovës, ndërkohë që ka aktivizuar segmente të shumta pro-serbe në Europë, SHBA dhe në politikën shqiptare për të qëndruar në indiferencë, ose për të lobuar pro Serbisë dhe synimeve të saj në Kosovë. Sulmet më ta ashpra drejtohen kundër Gjermanisë. Edhe Milosheviçi u thoshte në vitin 1998-1999 diplomatëve anglezë se “Gjermania është mbështetësja kryesore e shqiptarëve në përpjekjet e tyre për ta shkëput Kosovën nga Serbia”. Kjo do të thotë se asgjë nuk ka ndryshuar në Beograd pas rënies së kasapit të Ballkanit, Milosheviç. Por, në ndryshim nga çdo kohë e mëparshme, sot Kosovën po e “vret” indiferenca e qeverisë dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Ndërsa në vitin 1998-1999 Kosova kishte në ndihmë të saj shtetin dhe shoqërinë shqiptare, sot Shqipëria është inekzistente në mbështetje të përpjekjeve për të dëshmuar ekzistencën e shtetësisë së saj dhe për ta mbrojtur integritetin territorial të Kosovës. Një heshtje varri, sikur ngjarjet në veri të Kosovës zhvillohen në Honolulu dhe jo në shtetin e dytë shqiptar të Ballkanit?! Kryeministri i Shqipërisë është i gatshëm të reagojë e të mbrojë çdo aferë të tij korruptive dhe çdo lloj organizate kriminale përfshirë dhe atë të qeverisë. Por nuk ka vullnet të dalë së paku verbalisht në mbrojtje të qeverisë dhe institucioneve të Kosovës për mbrojtjen e shtetësisë e të territorit të saj. Mungesa e këtij vullneti lidhet me marrëdhëniet e ngushta të kryeministrit të vendit tonë me presidentin e Serbisë. Askush nuk do ta mendonte dhe nuk do të donte që këto marrëdhënie të shkonin deri te miratimi në heshtje i akteve agresive kundër pavarësisë dhe tërësisë territoriale të Kosovës nga ana e Aleksandër Vuçiq. Fatkeqësisht çdo ditë që kalon na dëshmon se Edi Rama dhe Vuçiq janë në një lidhje aq të ngushtë, sa nuk bën më përshtypje as humbja e territorit dhe e pavarësisë së Kosovës. Kur presidenti i Serbisë deklaroi në tetorin e kaluar në mbrëmjen e kryetarëve të shteteve e të qeverive të Europës në Pragë se “Ne kemi 17 vite që nuk bisedojmë dhe nuk merremi vesh me Prishtinën”, ai paralajmëroi pikërisht këto ngjarje që po ndodhin sot në veriun e Kosovës. Ndërsa me pasthënien e tij: “Ndërsa me vëllaun tim binjak, Edin, ne flasim për gjithçka e merremi vesh për çdo gjë”, Vuçiq paralajmëroi gjithashtu pikërisht heshtjen dhe indiferencën që ka pllakosur sot qeverinë e Shqipërisë ndaj barrikadave dhe akteve të dhunës që Vuçiq zhvillon në veri të Mitrovicës. Qëndrimi i Edi Ramës ndaj ngjarjeve të fundit në Kosovë nuk lidhet vetëm me indiferencën e heshtjen e tij. Ai ka interferuar te shumë opozitarë e medie në Kosovë, që këta të mos fajësojnë presidentin serb për ngjarjet në veri, por për këto ngjarje të gjejnë artifice e të qortojnë qeverinë dhe kryeministrin Kurti. Në vend që të bëjnë thirrje për mobilizim të përgjithshëm të opinionit në mbrojtje të tërësisë territoriale e të pavarësisë së Kosovës, liderët dhe opozitarët e njohur të vendit ngarkojnë me përgjegjësi qeverinë në rastin e krizës dhe konfliktit në veri. Kjo frymë anti-kosovare është e patolerueshme, edhe pse ajo është e nxitur jo vetëm nga Beogradi, por edhe nga Tirana zyrtare. Qeveria e Kosovës duhet të veprojë me urgjencë. Sa më shumë kohë të kalojë, aq më shumë forca pro-serbe e brenda-shqiptare do të pozicionohen kundër saj. Kjo është beteja e fundit serioze kundër Serbisë për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Nëse Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe të tjerë politikanë seriozë e të përkushtuar pro interesave të Kosovës e fitojnë këtë betejë, ata do të shënohen në historinë e lavdishme të Kosovës e të shqiptarisë. Ndërkaq indiferentët shqiptarë pro-Vuçiq dhe llapaqenët pro-serbë do të shënohen në librin e zi të kombit shqiptar. (Vafsh në djall populli im shkërdhatë që voton Edvuçiqin e gjatë. Dhe, për fund: Ngushëllime për ngordhjen e Open (Vuçiq) Balkan. Urime Procesi i Berlinit. Me qetësi, me drejtësi, me dashuri, me buzëqeshje e lumturi i juaji Bardhyli).

               1. K
                Kronisti

                Vite me heret Serbia mobilizonte Ivicen per lobim dhe per fushata anti Kosove por kjo i kushtonte shume. Tash Serbia ka gjetë nje lobues gratis me emrin Edi Rama i cili e mbron ne çdo rast, ia pastron imazhin, e permend edhe ne takime me aletatet, ia zbut krimet, ia relativizon fashizmin… Vllazen, suksesi me i madh i Serbisë nga Lufta e Kosoves deri sot është rekrutimi i kryeministrit te Shqipërisë si lobues per interesat strategjike serbe. Dhe kjo ndodhe ne momentin kur shqiptaret do duhej t’ishin te bashkuar ne synimet e tyre integruese drejt Evropes dhe ta ndihmonin e kuptonin njeri-tjetrin. Sidoqofte, qasja e re dhe aktive pro serbe e Edi Rames na lejon te kuptojme shume gjera dhe sjellje te ketyre viteve te fundit ne kurriz sidomos te Kosoves. Kjo na lejon ndoshta edhe ta kuptojmë pse Batoni paguhet 16 mije euro ne muaj nga nje spital qe per pacient ka vet Shqiperine. Idioti i dobishëm dhe i gjatë.

                1. C
                 Cika

                 Halucinant, ose je arrmik, serb. Nuk e ha njeri kete propagande antishqiptare. Shqiperia me Edi Ramen mbron Kosoven. Koha e saliqen seribit ka mbaruar.

                2. K
                 Kelyshi i Malakes

                 E di qe ke nostalgji nga koha kur ti ishe njelloj si Mihal Bisha ne seline e PD, por ja qe vjen nje moment dhe nuk te pjerdhin me Merde Baze. Jo se ta kane me te keq, por nuk ka ngelur njeri qe nuk ngjan me fytyren tende, qe nuk e ka kuptuar se çfare lloj M.. je ti Mero. Ta qaj hallin merde,se ti ke pas rruajtur edhe ndonje lek ne ate kohe, nuk ishe se punoje krejt veresi. Ja pershembull merde meqenese une nuk e ruaj gjate sekretin po te pyes se : veresi e vure kanidatin e bashkise se Durresit inxhijer Avniun atehere kur te priste shpata fort??? Se ne Durres atehere thonin qe i rruajta ca dollare, meqenese euro nuk kishte dale akoma si monedhe. Po kur ike dhe braktise garen per deputet ne vitin 2001 si kanidat i PD ne lagjen plazh Merde, veresi ike atehere? Po kur intrigove arrestimin e kryetarit te komunes se golemin Z Demir Lika, MERDE sa te dhane?? Ehhh merde merde sa merak te ka ngelur qe nuk behet me ne PD sipas spiunelliqeve te surratit tend prej bajge?? Po pse merzitesh o Merde se ne ne opozite jemi, dhe postet ne parti jane pa pagese dhe nuk kane ne dore tendera. Ti i ngaterron me emerimet qe rekomandoje ne qeveri merde nga viti 2005 ne vitin 2009. E di e di merde baze ,qe ti i di kryetaret e PD se rretheve si ministri e turizmit ne 2005 kur vendose dhe ish bashkeshorten drejtoreshe qe jepte yjet e hoteleve, por nuk jane ashtu merde. Prandaj shih andej nga pushteti merde, mos harxho kohe kot me opoziten. Po per ikjen e “ “demokrateve” nga PD nuk te kuptoj merde, per ke e ke fjalen? Se ti merde e ke shkeputur fishen nga PD qysh kur nuk more ate shejtan tenderi ne vitin 2010. Ahaa e kuptova merde, e ke fjalen per ish ministrat e PD qe ikin nje e nga nje dhe punesohen nga Rama?? Po rri pa merak merde se nuk i pjerdh njeri me ata, njelloj sa nuk te pjerdhin me ty as ne PD e as ne P…S! Bile DEMOKRATET qe nuk e duan PD si surrati yt merde , vetem per tendera dhe emerime, nuk pjerdhin as per nje grusht BYTHECESH qe rrine si vemje brenda zyrave te PD dhe lehin njelloj si surrati yt i pjerdhur merde kundra çdo individi qe nuk pjerdh per ta. Veçse ndryshimi eshte eshte merde, qe ti leh me pagese, ndersa ata te pagujne ty qe te lehesh si zagar i tyre meqenese ata nuk kane gjuhe te lehin vete. Fishkellenj merde dhe ndilli ata qe jane nje rrace me ty, e ju thuaj te kanidojne merde per kryetare partie, ku te duan, kur te duan dhe sa here te duan. Se i njohin DEMOKRATET merde, njelloj siç njohin sojin tend te ndyre. Une o merde jam votuar me vote, jo me ngritje dore e as me duartrokitje. Une jam ne politike vetem nga vota o felliqesire me surrat njeriu. Edhe ne vitin 1997 kam dale deputet me vote merde, atehere kur ty te rrihnin si qen kur te linin te hyje ne fshatin tend te lindjes. Se ti ndoshta nuk e mban mend më ,qe ke ardhe nga nje fshat qe zbret dhija me frena dore merde, e te duket vetja si “ çun blloku” nga qe te kane perdorur si spiune keta te bllokut. Te qifte robte Albin Kurti, krejt Kosova dhe shqiptaria re spiun serborus.

                 1. C
                  Cika

                  Lali. Ke ngaterru objektin. Ishte per Albinin, jo per PD e saliserbit. Apo ndoshta komenti yt na sqaron lidhjen a Albinit me saliserbin dhe PD. Bukur.

                  1. M
                   Miradije Hoti

                   @Cika serbe kush ta ngoft karin ta vnoft e kush ta njeft gojen ta dheft. Ja honksh bolet Albin Kurtit Mretit te Shqipetaris.

                 2. B
                  Bukurije Krasniqi RKS

                  Expertat apo Anal-thithsat ma te mire dhe te rangut Botror qe i ka Kosova per momentin jan: Zorana Avdhiu, Millan Zeza, Valon Shkina, Dragan Mutdhifqaj, Danillo Gashiqi, Baton Stanishiqi, Qimeta Bernabiqi dhe Arbana Rankoviqi.

                  1. T
                   Tafut Derirrëza

                   Rrofsh e qofsh oj Shëmturie Karsniqi, amanet krevatin dhe këmbët përpjetë, se ç’vjen më pas, mbyll sytë, dhe jetoje vetë, me qejf e me afsh, me tundje edhe shkundje, rënkime e kafshime, po kujdes nga bytha, mos të të ketë pallime, se i thonë është kot, se s’është me zot, që kallami i huj, n’mutin tand me u nguj…….. Qashtu bre moj ligavickë, qashtu.

                  2. Z
                   Zebie Patoks

                   Kur u operua nga gjuri ish pararendësi përmëndi kushtetutën e R.Srbska , pra , ç'lidhja ka kombi q'doni me na banun ?! Ç'i kishin hallet para jush e ju q'i m'ani ma garjet s'u kena , e as kena m'u pas n'efene . Referoiuni relat's .

                   1. M
                    Mitrovicë

                    Edi Rama me vellaun e tij Vucicin e mbrojka Kosoven. Uh pika qe ste bie. Hapu dhe! Rama e Vucici jane matane kufirit e spo guxojn te futen nKosove. Rama dhe Vucici synuan ta rrzojn qeverine e Kosoves e te vendosin qeveri kuislinge qe u nenshtrohet shkjaut sic bene Rama me Mitsotaqisat e gerqise. Po nuk ka shqiptar e as parti politike shqiptare ne Kosove qe e ul koken para shkjaut apo Rames. Ne Kosove politika nuk sfunksionon si ne shqiperine londineze.

                    1. Z
                     Zebie Patoks

                     Shklyu morr gojaç se t'ka dal'ona e ru çallmën . S'na gjen kur'gja me na ra pika na . Në t'muzgët u ranë fukarai ti Mitran andaj llap .

                     1. A
                      Arjan

                      E DREJTA E SHQIPTAREVE PER LIRI DO TE TRIUMFOJ MBI LEGENAT SI MERO BAZE E RAHMUT E SALI QENI DHE TE GJITHE TE LIDHURIT ME SERBINE FASHISTE RUSO KRIMINALE.SHTETI SHQIPTAR I KOSOVES DUHET TE QENDROJ FORT NDAJ BANDAVE KRIMINALE TE VUCICIT.KETA ARDHACAKE TE QELBUR TE ZBRITUR NGA KARPATET KERKOJNE TOKA NE DARDANI ,JANE PO E NJEJTA RRACE QE NE EMER TE ORTODOKSISE VRASIN PRESIN RREMBEJNE TOKAT E SHQIPTAREVE ME PRESIONE SI NE JUG TE SHQIPERISE ASHTU SI NE VERI TE KOSOVES.DHE CFARE NDODH KUR SHQIPTARET DUHET TE JENE TE BASHKUAR KUNDER TE NJEJTIT ARMIK DEGJON ANALIZAT SHTERPE DHE PA KRIPE TE MERO MERHUMIT..TE DHJESHFA MENDJEN O MERHUM GREK.

                      1. D
                       DD

                       Faleminderit Mero per perpjekjet qe ben. Analiza jote eshte per njerzit me arsyetim. Me sa duket ka shume te tjere qe kane vetem instikt. Na mbyten Miradiet nga Kosova qe koqet e Albinit na i servirin si meze cdo mengjes. Cte flasesh me dhe te perpiqesh qe qenin ta besh njeri. Ua ka gjetur koken dushmani dhe i ka lidhe me zinxhir per te mos kafshuar. Ata vetem lehin dhe me e keqja eshte se lehin kunder te tjereve dhe jo kunder serbit. Futen edhe Thacin ne burg sepse donte te vriste serbin, pronarin e qenit.

                       1. Q
                        Qako

                        Mero ti duhet te mbrosh lirine e fjales e jo te censurosh komentin tim etik dhe korrekt. Une jam shqiptar e jo serb.

                        1. B
                         Branko Merxhani

                         Nuk eshte koha per pelivanlleqe dhe pallavra. Cdo shqiptar duhet te vendose ne c'krah do te jete: 1. ME KOSOVEN apo 2. Me Vucicin. Nuk ka rruge tw mesme. Me atdheun ose kunder tij.

                         1. A
                          Alfred

                          Barrikadat jane shenje e krizes dhe ngercit qe ka kapur aktivitetet e jashteligjshme,perfituesit e medhenj te te cilave jane drejtuesit e politikes ne Beograd e Tirane. Bashke me "garnituren" e sherbetoreve. Me Kurtin u ka ngecur sharra ne gozhde! Prandaj kakarisin edhe sherbetoret e Serbise, kudo ku e kane kotecin! Te humbur nga kjo loje e piset do dalin ideuesit e saj, Vucic

                          1. I
                           Indinjata

                           Kjo loje e holle e serbeve ne bashkepunim me vellaun e madh te tyre ka bere te mundur qellimin e tyre strategjik ,duke e spostuar denimin e nje komandanti te uçk-se me nje ekstrem prej 25 vitesh e qe fatkeqesisht e gjithe Kosova sot duhet te ishte çuar per shperberrjen e kesaj trupe qe eshte vene ne sherbim te Serbeve e objektivit te tyre duke dhene shprese per denimin e luftes çlirimtyare te kesaj force ,nga fitimtare ne akuza kriminelesh e damkosje te tyre e te misionit te tyre!I gjithe ky inskenim fale edhe kokeqoshes qe kane ne krye do te vazhdoje me tensionimin e situates pa kaluar masen deri ne denimin edhe te kater udheheqesve te uçk- larg opinionin çlirimtar te ketij popull e pas ketaj do te gjendet nje kompromis e barikatuesit do te terhisen kur ti kene bere demin e madh ketij populli nje dem ne kurriz te kauzes se tyre ku ne vend te njohjes nga vende te dryshme do te filloje damkosja e uçk-se. Kerkush nuk kujtohet qe gjysmen e Mitrovices e kane Serbet e kerkush nuk guxon te pretendoje per kete teritor te Kosoves!Mitrovica e veriut eshte e marre krejtesisht nga Serbet jo vetem si administrate e qeverisje por edhe si teritor e te gjithe jane e rine ne heshtje nen flamujt e banderolat Serbe qe kane i kane zene driten e diellit banoreve shqipetare qe tashme e konsiderojne vehten akoma te pa çliruar nga okupatori ,fale ketu edhe pazareve te pista te disa vendeve qe jane aleate te fshehur tye Rusise. Kjo eshte edhe aresyeja e vetme se perse ka trazira e bllokime rrugesh ne ish kufirin Serbo-Kosovar,thene ne ish sepse tashme defacto kufiri eshte spostuar ne Uren e Ibrit! Populli i Kosoves gjendet sot si ajo nusja qe po e perdhunonte nje person ne sy te burrit e nderkohe burrit i kishte bere nje rreth qe mos te dilte prej andej se do ta vriste!Kur mbaroi pune personi ne fjale e u largua ,gruaja e indinjuar iu versul biurrit te saj se perse nuk reagoi ,por iu nenshtrua kercenimeve te agresorrit!Burri i dha nje pergjigjie se nuk eshte e vertete sepse ai e kishte nxjerre disa here kemben nga rrethi dhe dhunuesi i gruas se tij nuk e kishte pare!Keshtu eshte edhe kjo situate sot ne veri te Kosoves e Al Binit i kane bere nje rreth duke e kercenuar e ai po nxjerr kemben nga rrethi me çeshtjen e targave !

                           1. S
                            Sara

                            Kjo është një analize realiste që tregon gjendjen reale në Veri të Kosovës. Natyrisht që qeveria e Kosovës duhet të jetë në të njëjtën gjatësi vale me partnerët strategjik të saj. Përpjekjet për tu dukur më katolik se papa nuk japin gjithmonë rezultat. Qeveria shqiptare e mbron Kosovën me marrëveshjet që ka nënshkruar dhe e ka të sanksionuar edhe në Kushtetutë. Prandaj mos prisni vetëm deklarata nga kryeministri.

                            Lini një Përgjigje