Objektivat e vitit 2023. Edi Rama humbës i madh,  Berisha rritje me 25 për qind 

2 Janar 2023, 17:46Editorial Mero Baze


Viti 2023 është vit zgjedhjesh dhe politikanët kanë rastin të provojnë mbështetjen e tyre në popull. Për këtë secili ka objektivat e veta.  
Edi Rama e ka të sigurt humbjen në zgjedhjet e Majit 2023, pasi siç është zakon, rezultati i zgjedhjeve krahasohet me ato paraardhëset.  
Në zgjedhjet e fundit lokale ai ka marrë 60 bashki nga 61 që ka pasur. Nuk ka shanse më ti marrë të 60 bashkitë ndaj duhet të bëhet gati për analizën e humbjes. Sipas gjithë parashikimeve ai rrezikon të humbasë rreth 15 bashki, që përbëjnë një rënie prej 25 për qind të Partisë Socialiste në pushtet. Kjo ka për t'i kushtuar rëndë. Kritikët e tij brenda Partisë Socialiste po mprehin thikat t'i kërkojnë llogari. Fjala vjen pritet që Damian Gjiknuri, si Sekretar i përgjithshëm i Partisë, të ngrihet i pari kundër dhe ta kritikojë rëndë, duke i thënë se është e patolerueshme që ai të marrë përgjegjësinë për këtë rënie, kur vetë Damiani është i gatshëm ta marrë atë. Taulant Balla, pritet ta sulmojë ashpër, pse nuk i dha atij shansin të sakrifikonte në këtë rast, ndërsa Erisa Spiropali, e cila shpreson të fitojë Shkodrën, do të jetë e vetmja fituese e zgjedhjeve, nëse ja del, për tu treguar të gjithëve çdo të thotë të kesh në mendje Skënderbeun. 
Sali Berisha po ashtu e ka të sigurtë fitoren. Ai pritet të përmirësojë rezultatin me rreth 25 për qind krahasuar me vitin 2019, kur partia drejtohej nga Basha. Kjo është fitorja më e thellë që PD e Berishes ka arritur ndonjëherë në këto 32 vite, nëse e krahason me zgjedhjet e mëparshme. Falë këtij rezultati, i cili mund t'i japë Foltores rreth 15 bashki, Berisha pretendon të jetë fitues i zgjedhjeve të ardhshme në moshën 81 vjeçare. 
Lulzim Basha me Enkelejd Alibej, do të jenë po ashtu fitues edhe më të mëdhenj se Berisha. Duke krahasuar rezultatin me zgjedhjet e vitit 2015 kur PD mori 29 Bashki, ata do të shpallin fitoren mbi Berishën të cilit i kanë mundësuar të humbasë më shumë se gjysmën e bashkive. Me këtë tendencë, ata e garantojnë Berishën se më 2025 do ta dërgojnë në azil, por jo në pushtet. 
Ilir Meta është më inteligjenti dhe e ka kopsitur qysh tani fitoren. Ai ka hequr dorë nga gara për kryetar dhe do mbledhë vota vetëm për këshilltarë. Me këtë rast ai do tu kërkojë të gjithë demokratëve t'i japin votat për këshilla, pra për Partinë e Lirisë me qëllim që Parti e Lirisë të votojë kryetarët e tyre.  
Në finale, Berisha do humbasë kryetarët kurse Meta do marrë këshilltarët me shumicë, duke e përmirësuar rezultatin e LSI nga 4 për qind, në 20 për qind brenda opozitës. Kjo do të bëjë që në zgjedhjet e 2025, Meta t'i kërkojë Berishës 40 për qind të listës, duke llogaritur ritmin e rritjes së partisë nga 4 në 20 për qind në një palë zgjedhje.  
Bindja Demokratike pritet të ketë rënie nga zgjedhjet e 2019 pasi ka marrë rreth 25 mijë vota. Për shkak të konkurrencës së shtuar nga Shehi, Duka dhe Mediu pritet të bien në 22 mijë vota. 
Pas zgjedhjeve, pasi të qetësohet pak, Berisha, i cili do akuzojë për vjedhje votash, kryetarët do hynë në bashki dhe do shpallin nisjen e fushatës për zgjedhjet e vitit 2025, me shpresë që kjo rënie e Edi Ramës të përsëritët dhe të mos i ketë më të gjitha pushtetet siç i ka tani, por vetëm 51 për qind të pushtetit. 
 

39 Komente

 1. Z
  Zeqo Pilafi

  Mirë bënë Mero, që tallesh kaq brutalisht me opozitën, me Berishën nuk ka rrugë tjetër veç talljes. Por dhe tallja fare hapur me Gjiknuri, Balla dhe Spiripali tingëllon mjaft argëtuese. Por mos harro veç një gjë, i dashur Baze, kjo është një arritje e pashëmbullt e treshes Berisha, Rama Meta, të cilët lumturohen me këto qëndrime zbavitëse, si e vetmja formë proteste ndaj tyre. Mjafton të mos dëgjohet tringëllima e prangave, pa pse tallen për t'a është shëndet dhe shkuar shëndetit, dmth., flori.

  1. Z
   Zana

   Analiza nuk me duket realiste ,nese Berisha merr 15 bashki ku eshtë fitorja duke e ditur qe pd ka pasur 29 bashki pas zgjedhjeve te V.2015 .Rama nuk eshte se i fitoi 60 bashki ato i la pd me mos pjesmarrje ne zgjedhje.Humbes Rama do te jete po humbi me shume bashki se sa kishte fituar ne vitin 2015.

   1. P
    Per komentuesit e zellshem dhe te paduruar.

    Oj taj Zane! Humbjet e BISHES Jane Fitore KOMBETARE oj tej SAZANE. Te Kesh idhull nje BISHE ????!!!!

    1. T
     Taulant

     po eshte humor o zana dhe kaq nuk mbush?

    2. c
     ce

     E forte kjo Mero, je i papare, kam qeshur me lot. Por dhe nje gje ke harruar Mero , ke harruar te shpallesh qysh tani dy kryetar bashkish: i pari eshte kryetari i ri i bashkise Kamze, qe do jete Xhelali i rrumlluar , tape me tupan ne dore , hipur mbi gomar, balli mbuluar me 10 mije lekesha duke shetitur neper rruget e Kamzes, i dyti eshte dhe krenaria e partickes se lekut te spiunit Agush askush kokeducja, i biri i babait te teqese se kulmakut, Lefter hunderr Maliq kokexhufka ideatori i revolucionit lefterohunderromaliqjan qe deshtoi qe ne nisje tek varrezat e Sharres dhe u varros po aty pergjithmone idea e ketij spurdhjaku qe ka nderruar 6 parti ne 6 vjet.

     1. K
      Kozarasi i breg lumit të Devollit

      Është turp të merresh me Lefterët , që vetëm spiunë e bashkëpuntorë të fashizmit kanë qenë tërë jetën . E keni parë si është fryrë e krekoset ky idiot e kokë bosh . Ata që kërkon ta votojnë e njofin mirë se sa i vlen lëkura këtij paraziti .

     2. P
      Populli

      Perfundime te pambeshtetura.

      1. E
       Era

       Ti je nje shkaktaret kryesor qe ky vend shkon keq e me keq. Ishte Batoni para teje po ai eshte pak me i zgjuar, i shpeton situates ne momentin e fundit. Te dy ja keni mare ne goje saliut, ilirit dhe rames po ty te ka ngel shume thell i saliut dhe spo gjen rehat. Zoti te shpetoft o i pazot

       1. F
        Friends

        Era, o gjigande. Problemi eshte se nga Mero i ka ardhe e keqja dhe degradimi saliut tend. Batoni nuk eshte kategori e Meros edhe pse sales goxha i dhemb dhe nga ai. Por Meron e ka tmerr...i mbush poturet sic e ke pa dhe vete qe reagon nga editorialet me shume se nga ata qe ka pas menderes

        1. E
         Era

         Po ti mo Friend je k'tu pre te lexuar komentet e te tjereve? Pyete njeher Meron se ai e di me mire ? Indiferenca e Saliut ndaj ketij pseudo gazetarit e terbon dhe me shume. Kjo qeveri s'po le gje pa vjedhur dhe prap nuk e thote nje fjale ky mendje ndrituri. Thonin Fatos Nano ishte hajdut po k'ta po qin robt ktij populli dhe mendje ndrituri prap e mban gojen vetem per gojore

       2. L
        L.Xh

        Edhe njëherë, gëzuar 2023. E treta e vërteta. O Mero, ke bërë një tallje bythe, me opozitën, sa po të shajnë parç e prapç. Por ti, mo e rruaj, se ke të drejtën tëne me vehte. Të shara ke ngrënë edhe na pozita o Mero, sepse edhe me ata, ke tallur torovilen. Po futi një çi q…..n… dhe kalo e shko tutje. Por një pyetje kam, na ndërkombëtarët, a more nonjë urim për vit të ri, me nonjë cëre, a nonjë sms me fcb, a çtë jetë ? Se ma do mënja që duhet ti keshë marrur leje edhe amasadores USA, tavarishnjicës Juri Kim, që do ti ngacmosh Sali Berishen, masi ajo e ka nën mbrojtie, prandaj ai nuku pjerdh as nga SPAK-u e as nga Arben Krajë spurdhjaku-siç i ka thënur Like Metaj… Gëzuar vëlla, gëzuar.

        1. L
         Lana

         Hahaha, ironi e mprehte!

         1. B
          Besim Bajraktari

          Nuk eshte shume e vertete kjo analize! Rezultatet do te duken vetem ne fund te numerimit te cdo vote, sikurse thote Vicidolasi! Nese numeruesit e opizites (PD, PL), do te jene te PL (te Like Floririt), votat e Foltores te Malokerise i kalojne PL dhe jo Non Grates! Kete loje Grushtngrenesi nuk e kupton dhe nuk ka per ta kuptuar kurre - Like Floriri eshte me bir kurve se Sali Vdekjendjellesi! Likja me 14 maj, 2023, synon te behet kryetar i opizites, dhe mundesisht sa me heret, duke i futur gishtin ne bythe Sali Sllobodankes! Biri (Ilir Meta), do te jete i vetmi qe do te vrase babane (Sali Berishen), kur ta kuptoje maloku do te jete teper vone! Do te me kujtoni me 15 maj, 2023! Mos harroni se luhet loje e madhe! Edi parashikon te lere disa bashki, apo komuna per PD zyrtare (Basha, Alibeja)! Ketu ka tradheti burra! Tung!

          1. C
           Cen Topi

           Pirdh o meco pirdh I thone kesaj. E majta me gjthe zullumet qe ka me keta soji loqesh do rri sa te lodhet nga pushteti e nga vjedhjet si specialista qe jan.

           1. V
            Vranakonti

            Sa shaka te bukur dhe me kripe ke bere o zoti Mero.Sikur te jene te verteta keto qe po thua,Berisha,Meta dhe Alibeu, do dalin e do kercejne vallen e malokes ne mes te Tiranes pa breke.

            1. v
             votuesi

             Kjo mund te ndodhi o Mero Baze nese votat i numeron Guvernatoria si Arvizu ato te Bashkise se Tiranes!Mund te ta besoje nese ke ndonje informacion nga fabrika qe i prodhon keto informacione skarco . Ke haruar te shtoshe qe Guvernatorja do te shpalle person "non grata "Edi Rama"!

             1. N
              Nul Moka

              E fortë kjo ! Fitore si e Pirros ...

              1. h
               hahahah c'ka ngren ky per Vitin e Ri

               hik er Bajge e ktheu ne Stall .Kur bo edhe ky si hahahahahahaahahhahahahahah o Zot c'na gjeti me kta plehra Kazanesh . Katunari ka hik per lesh ,sa zdrypi ne qytet dhe i pjerdh truni ,se bo gjasme politiken e shqiperise hahahahaah o ta dhjeft Majmuni Plake ne kok

               1. N
                Nardi

                Na lodhe Mero,dhe kete vit me Sali halene do meresh.Per Keta hajdutet qe po bejne kerdine prap sdo thrash asnje fjale.Apo ke zene rehat dhe ti.

                1. x
                 xheJ. eN. Bi.

                 Editoriali më i dobët që ka bërë M.Baze ,pa pikë logjike .Ose ka qëllim tjetër. Në 2019 - ën PS- ja nuk konkurojë me asnjë parti përveç Bindjes Demokrarike të sapo krijuar.Që PS nuk do fitojë më 60 bashki ,këtë e di dhe bufi ,po humbi 25 parti nuk ka përse ti " sulen për ta ngrënë" Gjiknuri ,Spiropali e tjerë.Më duket e pabesuese që Shkodrën ta marë PS- ja. Më duket pak i çuditshëm ky Editorial.

                 1. M
                  Mirditori plak

                  Nuk e kuptoj kete kenaqesi te eger per tendencen humbese te opozites. Vertet te duket se Shqiperia po ecen mire o Mero? Si mund ti urosh ketij vendi shpopullimin e plote, sundimin e mafias ne cdo nivel, varferine e tejskajshme? Per mua ky eshte nje artikull kriminal.

                  1. D
                   Drejtesia Popullore

                   E bukur Mero. Humor apo Rrumpalle? Ci qi temen, mjafton te fitosh dicka, packa nuk ka rendesi permiresohet gjendja apo jo. Humor per 2023.

                    1. S
                     Sara

                     Gëzuar 2023! Besoj se fitorja e Berishës mund të jetë më e madhe, prandaj duhet të akuzojë Ramën për vjedhje votash. Ndoshta mund të jetë komplot i dirigjuar nga Soros por ai përsëri do dali fitimtar. I rroftë qeveria Edi Ramës se me humbje ka për të dalë. Do ketë një rënie me 25% të bashkive kështu që duhet urgjentisht të japë dorëheqjen. Dhe Spiropali po fitoi Shkodrën hallall ta ketë kryetare e PS. Urime...

                     1. A
                      Ahahah

                      Plagjiatur nga Nard Ndoka!

                      1. H
                       Ha me sa duket Mero ke qëne i pime se pse ështe ko

                       Mero shpresoje, që ky shkrime i juaji ose analize të jet më i dobti për vitin 2023. Dhe të lutem mose na merr për budadhen haha siqe edhe jemi haha. Dhe Ja pse që të presesh që Damir Gjiknuri një hajdute ordiner të kritikoje Edi Ramen ose Lisa Skenderbeun e saje ështe si puna e gjagjëze prit Gomar sa të dale bare!!!! Edi Rama, Sali Berisha dhe ilir Meta jane njësoje, jane hajdute, islamike dhe komunista. Kët 3 horra duhet të dalin para drejtesise sa më pare të jet e mundur. Qofet një vit i mbare për Shqiptaret e vertet. Poshte Ed Rame Turke hajduti Erdogani, Sali Gerdeci dhe ilir spiun.

                       1. K
                        Kerri i faros

                        Sali nongrada plus Ilir Mutaj plus Munika tit vasili nuk i kalojne 20 per qind te bashkive i ka pare populli c’fare markash jane

                        1. A
                         Ali baba me 40 hajdutet

                         Ti Kerri i faros je populli?

                        2. K
                         Km

                         Nese eshte ironia,dhe une keshtu besoj,cdo gje qe thuhet ne te eshte e vleresueshme.Nese vlen si analizza ,eshte e gabuar.Nuk eshte humbje,p.or do te jete furore.Zgjedhjet e mepareshme u bene ne kushte bojkoti nga opozita.Ndaj dhe u fituan 60 nga 61.Ato ishin veteveasje per opoziten dhe Saliun e madherishem.Keshtu do te jene Edhe ato te ardhmet e perparme,humbje dhe veteveasje.Mos harrojme ,Jane tre parti ne opoziten:-PD me vule,PDFoltorja,por me vecorine qe do te jete shkrire me PL,ose ,thene ndryshe P..i i Lirise,Monike nuk ekziston,Lirija mbetet Strumbullari.Pikerisht ky fakt do ta beje veteveasjen.Edhe ato 15 bashki qe thote Z.Mero do te jene lemoshe "jep qenit te haje nje cope Mish".

                         1. e
                          edi

                          Eh Mero, e tha mire nje nga komentuesit qe te ka ngec ne gryke ai i Saliut. Ti je ne rregul se po dolen parashikimet e tua dalin fjalet e disa komentuesve ramiste qe po ve ne loje opoziten por edhe po nuk dolen ti prap je ne rregull se e parashikovemhumbjen e Rames.Je bir kurve ti Mero si Gregu i R (Kristaqit)ames!

                          1. S
                           Sula

                           Ironia eshte shume e bukur por a do te mund ta kuptojne trushplaret e foltores ? Prite kur te thohë : "me duket se M. Baze po kthehet me ne"

                           1. E
                            Edi Rama ky degradues i shtetit ne nje WC publike

                            Edi Rama ne pushtet qe nga 1998 si Minister Kulture, pastaj Kryetar Bashkie Tirane e me tej Kryeminister - totalisht pra 24 vite (Me shume se Berisha e Meta te marre se bashku) Edi Rama pra eshte me shume se i konsumuar...Edi Rama eshte QELBUR !

                            1. C
                             Cubel Breca

                             EDI eshte CUB nuk debil as kriminel si saliu yt i zi qe ska len gje pa i ber shqiperis. Te qelbur jen ju qe e degjeneruat vendin e shqipes. Tung.

                             1. A
                              Arbeni

                              Sigurisht që kjo qeveri është e korruptuar,por nuk është vrasëse e shqipëtarëve.Është më pak e keqja midis dy të këqiave.Ruajna zot të vij në pushtet krimineli e nongrata sali rrumpallë Viçidoli,apo spiuni e kryeikorruptuari fshatari nga një katund i humbur i Skraparit.

                             2. C
                              CORBE MUTI E JUGUT ME SALE E RAME

                              MERO SA BASHKI DO I FALNI SALES DMTH SA KOCKA DO I JEPNIT QENIT TUAJ BESNIK SHOKU SALI QE TA NDERSENI KUNDER VERIOREVE TE MIRE E TE SUNDONI JU DUKE THENE JA SKA MALOKE TE MIRE KUR I VRISNI PERDITE JU ME SALEN? Ju vrafte zoti o plehra qe beni lojera kriminale me verioret apo nuk jeni shqiptare? Jugu yt o Merush ka vene Ramen kunder veriut dhe neser do thoni e vuri Soros jo ne aq me teper qe eshte vlleh e nuk eshte shqiptar jugu!!!!!!! Kush i ha keto!!! Do ta hani vete kete corbe muti qe po gatuani me rame sal e nano!!!!! Zoti eshte i madh.

                              1. N
                               Niku

                               Era je brilant.Koment perfekt.

                               1. M
                                Mandi

                                Tall karin Mero me keta cecenet e Saliut dhe partine e Pidhit Liris

                                1. w
                                 www.vistarank.com

                                 Nuk e mund njeri dot perandorine e Edi Rames me lidhjet qe ka bere ai eshte e pamundur ta hedhesh poshte nga pushteti.

                                 1. A
                                  Arbeni

                                  U mbyt gjemia me federal O burra shpejto kush mund të dalë Tall menderen me opozitën që është bër kashtë e koqe o Mero djali.

                                  Lini një Përgjigje