Ardian Fullani bëhet i gjallë: Gabim fatal të thuash se amnistia fiskale 'do të formalizojë' ekonominë!

18 Korrik 2022, 18:56Ekonomia TEMA

Ardian Fullani bëhet i gjallë: Gabim fatal të thuash se amnistia

Ish-guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Ardian Fullani, gjykon se nuk është koha e duhur për amnisti fiskale në Shqipëri, pasi ky ligj nuk i zgjidh të gjitha problemet e Shqipërisë, siç pretendohet: 

“Është gabim fatal që të thuash se Amnistia “do të formalizojë” ekonominë, - tha ai duke theksuar një koncept tjetër: “Balancon” për një afat të shkurtër, por nuk formalizon ekonominë!”

Në një intervistë me gazetaren Mirela Milori, i pyetur se pse mendonte se amnistia nuk ishte në kohën e duhur, Fullani argumentoi:

“Unë them që nuk është koha e duhur. Nuk jam kundra Amnistisë. Këto janë politika shtetërore, duhet të rakordohen 100% me partnerët tanë evropianë, e padiskutueshme. Ka pro dhe kundër, se i dëgjova me mjaft interes, por nuk i zgjidh gjithë problemet e Shqipërisë, Amnistia! Se u duk në disa raste se amnistia do të zgjidhte gjithçka, do të formalizonte ekonominë.

Në radhë të parë njëherë, është gabim fatal që të thuash se “Amnistia do të formalizojë ekonominë”! - Balancon për afat të shkurtër, por nuk formalizon ekonominë!

Ekonomia formalizohet me Taksa, Tatime, IT, pagesa korente, sepse “block chain”të jep në një moment të caktuar, në një të miliontën e sekondit, të jep të gjitha zgjidhjet: kush është, si është, nga vjen, çfarë bën, çfarë do, çfarë ka veshur. Dhe e ke në moment këtë gjë, prandaj unë ngul këmbë në këtë, por kjo nuk është e gjitha. Thashë: duhet një program me Fondin Monetar.

Unë them që amnistia duhet të diskutohet – prandaj thashë që bankat, financat duhet të heqin burokracinë! Kemi burokraci të madhe në sistemin bankar! Burokraci të madhe! Kemi një situatë amullie! Edhe arrogancë, mund të them! Sistemi bankar duhet të jetë fleksibël, i qartë, transparent dhe të shkojë tek klienti.

Të gjitha gjërat do të diskutohen.

Në konferencën e fundit që unë isha në Gjermani, konferenca për ekonominë që bëhet njëherë në vit, u vu me forcë kjo gjë që bankat duhet të zbresin dhe të diskutojnë të gjitha problemet me biznesin sepse aty vjen rritja ekonomike.

Le të vijë shtatori, tetori, të diskutohet gjerë e gjatë. Ca gjëra janë diskutuar, ka ca gjëra për të bërë. Pastaj thashë “out blue”| për një gjë, se e ndoqa  me shumë kujdes: Ne nuk kemi akoma një draft, një projekt gati për ligjin. Dhe u kujtua edhe sot. Nuk ka. Njerëzit thanë që kemi parë këtë, pastaj u tha se kemi bërë disa ndryshime.

Nuk kemi një projekt të gatshëm! Dhe difekti ynë shekullor - që ne nuk bëjmë dot në kohë rregullore.

Ligji është shumë i rëndësishëm, kalon ashtu... Ne e shohim si kalon.

Unë do t’i jepja më shumë forcë, forcë të madhe, do t’i jepja Komisionit Ekonomik të parlamentit. Ai ka shumë dhe unë gëzohem, që drejtohet nga bankierë dhe ka shumë ekonomistë etj. etj; ka shumë subjekte, njerëz që ne i njohim, profosorë etj etj kështu që unë shpresoj shumë të forcohet debati brenda sepse aty është kyçi i gjësë. Pastaj të diskutohet gjëresisht me biznesin, gjërësisht, të gjendet pro dhe kundër, dhe kur i ke të gjitha këto gjëra, viti tjetër vjen! Nuk është një ngutje shumë e madhe, sepse nuk do të na zgjidhë as problemet e bilancit të pagesave, as të borxhit, as të tjerat.”  

32 Komente

 1. k
  k

  Nuk kishim dyshim që do ishe dakort. E para i bën fresk qeverisë,e dyta i pastron nga 2 miljon € per gjithë familjarët e tu. Hajduti eshte gjithmonë dakort me kriminelët dhe korruptuarit. Eshte spontanitet istiktiv.

  1. H
   Hajro Lula

   Amnistia fiskale eshte bere ne shume shtete , ne BE pothujse te gjitha shtetet e bene bile Gjermania akumuloi shuma kolosale , nuk e di nese Shteti yne eshte i forte ta zbatoj ate , se nuk mjafton vetem ligji , por dhe zbatimi i tij pik per pik pa asnje perjashtim dhe abuzim , jemi ne gjendje ??? Lere cthote ky hajduti , ky duhet te ishte ne burg dhe jo te na trgonte e mbante leksione , ketij mos ja vini re , ky eshte hajdut i rendomte , ketij nuk i intereson amnistia fiskale , se neser do i thone : po ti qerata , ku ke qene 20 vjet ?? Dhe pse nuk e ke mbeshtetur ?? E dini se cdo me thene te vijne para te thata ne Banken Kombetare ?? Te huajt eshte llogjike qe nuk e mbeshtesin , pasi do iki monedha nga ata dhe do vi te ne ,kaq e thjeshte eshte , nuk u intereson kot e kane ne mos sot neser do funksionoje , te huajt e dine qe shqiptaret kane shume shume para te zeze , te piste , atyre nuk u intereson se nga erdhi apo si u akumulua , atyre u djeg mos te iki nga bankat e tyre megjitahte mos te ngulin kembe shume , gjithandej funksionoje .....amnistia fiskale psh ne Shtetet e Bashkuara punoi si ore zviserane , USA quhet shtet ama jo banania.....nese Shteti Shqiptar e zbaton ligjin me saktesi , jo ne menyre te njeanshme ky eshte yni dha ai tjetri eshte i njerkes ...keshtu sdo kemi gje ne vije , nese zbatohet pa asnje lloj ndryshimi njesoj per te gjithe atehere ska asnje problem , ato shuma nuk i eshte se i ke dhe iken , nga 100 $ psh , steti do ti lejoj per perdorim te ligjshem 70 personit ....qare jane 30 % , ikishe ?? Jo , te erdhen ? Po ...lereni kete dybekun , ketij mos ja vini re , kete mbaeni mend si nje hajdut te rendomte dha asgje tjeter , le ta hapi e mbylli gojen si ne filmat multiplokativ ....nese u votua sigurisht qe eshte sukses ...

    1. Q
     Qy qy qy

     E kam thene dhe nje here.Kete kur e conte mesuesja ne matematike nuk e bente dot ushtrimin tape topi dhe shume I trashe.Ajo i vinte nje pese me hater nga ai qe kishte lart,ishte komplet nje idiot mjere vendi jone me keta.

     1. ?
      ????????????????????????

      ik ore hajdut i poshter

      1. G
       GEZUAR BAFTAJAR

       BEJI HYZMET SALEH PLEHUT E ILIR PRESIDHJERIT SE JANE ATA PA JE TI AMNISTIA NUK ESHTE FISKALE PO ESHTE FORMALIZIM I PASURIVE TE TUNDESHME DHE TE PATUNDESHME POR EDHE TRANSFERTA PARASHE TE PADEKLARUARA JASHTE VENDIT QE PRITET TE FORMALIZOHEN NE SHQIPERI.DUKET QE JE THJESHT NJE KOQE DHE JO EKONOMIST SIC PRETENDON. KA RREZIK PER PERFITIME NGA KRIMI I ORGANIZIAR POR PERFITIMI PER EKONOMINE DHE VETE SHTETIN DO TE JETE NJE TIP PLAN MARESHALL. OPERACIONI DUHET TE DREJTOHET NGA NJE GRUP SPECIAL EKONOMISTESH TE TIPIT DRAGHI NE ITALI NDRYSHE VERTET MUND TE BEJE DEME DUHET FLEKSIBITET NE LIDHJE ME INFLACIONIN MBESHTETJEN PER BIZNESET PER NJEREZIT NE NEVOJE ETJ. KY GRUP SPECIAL DUHET TE JETE NJE SUPERMINISTRI QE EDHE KRYEMINISTRI TE MOS NDERHYJE. CDO MASE DUHET TE JETE ME VOTIM KU KRYEMINISTRI MUND TE JETE ANTAR ME TE DREJTE TE NJE VOTE.

       1. O
        Oh sa kom qesh

        Degjoheni kete bolin Ardian se nuk ha mut kot ai. Eshte njeri i ditur si i thone i nxene vjeshtuk qe ne gjimnaz dhe ne fakultet ka mbaruar me madalje ".ari" me noten kaluese dhe me mesatare minus pese. Nuk ka me kokerr hajduti dhe bythe-lepiresi.

        1. D
         Drejt

         Foli edhe ky kokrra e trapi. Kafshe qe i erdhi rradha te behej guvernator.

         1. l
          llufani

          Dole dhe ti o derr i ndyre e i pangopur i sistemit te kalbur ku mbret ramsesi argaliset si i do bytha e me ke i do bytha? Ke ndonje ide si te vazhdosh te vjedhesh?

          1. S
           Shqiptar

           Ti je nje kusar i ndyr qe duhet te ishe pas hekurave

           1. t
            tironci

            Pse mos flase ky, ne terezi e kishte dhe e ka, para kishte, para ka

            1. 5
             5 sanjos

             Hahaha sa per te qesh Nji rob qe ka mbaru fakultetin me 5 -sa qe jep men kush eshte... Rrota karit hajdari fullani

             1. d
              denie

              Te vjedhesh 760 miljon dhe te mos denohesh vetem me drejtesine e Sali non grates ndodh.... A do e hapi spak dosjen e ketij plere....

              1. A
               Aleksander

               Foli hajduti. Nuk ishte ne burg ky?

               1. D
                Dinamo TR.

                Duhet dëgjuar ky Fullani, nuk është aq budalla. Nëse do të ishte budalla, nuk vidhte miliona dhe pa i hyrë ferra në këmbë.

                1. D
                 Dajti

                 Duket se Fullani nuk di kuptimin e fjales fatal Fatal do te thote vdekjeprures. Gabim fatal thote pa ja ditur kuptimin fjales Po the ligji i amnistise do formalizoje ekonomine qenka gabim fatal - pra me fjale , duke thene shkaktohet vdekje ekonomike

                 1. C
                  Cipini

                  Djali i kryeharbutit Jani Fullanit, qe perfundoj me panolina. Keshtu edhe ky legen si i jati do perfundoj. Duhej te ishte ne burg prej kohesh. Hajdut!!

                  1. S
                   Sulejman Pumi

                   Amnistine fiskale (jashte problemeve legale) apo legalizimin e parave jashte sistemit bankar kur nuk ka probleme legale (se jane dy gjera) e kane bere shume shtete, qe nga themeluesit eBE e deri ne shtetet e lindjes qe erdhen nga sistemi komunist. Fullani i bie ne mes ne menyre te balancuar , se jane problemet qe permenda me siper. Nese ligjet qe do miratohen ne kuadrin ligjor do te zbatohen, me aq sa kam pare, ligji eshte mjaft restriktiv, deri ne ekstrem. Ka mjaft diskutime partiake ekstremiste ketu ne forum qe jane para te vjedhura, te ketij apo atij, vetem te njeaneshme te Edit, Lali Erit, etj, dhe nga njerez pa asnje eksperience bankare apo politike. Eshte e qarte qe BE do thote fillimisht jo, se nuk i intereson. Pastruesit e vertete te parave deri tani jane ata, Danimarka, Hollanda, Vendet balltike, Franca, etj. Aty flitet per pastrime te mirefillta disa dhjetra miliarde dollareshe. Po jap nje shembull konkret, disa vite pas renies se komunizmit: Nga Polonia iken rreth 6 milion veta menjehere, ne Perendim, specialista te mirefillte, kryesisht ne Gjermani, pastaj France e Angli. Ne France u shkaktua frike e madhe (les plombiers sont arrivee), ata hapen bizneset e tyre dhe shume ishin pa dokumenta. Ne nje brez rreth 100-150 kilometra paralel me kufirin gjerman, monitoroheshin te vertetuara 100 miliard dollare jashte sistemit bankar polak. Reforma ne Poloni i legalizoi keto, sepse Polonia ishte shtet me interes te madh europian, me vone u pranua ne BE dhe gjithcka u rregullua se interesat konvergjonin. Me Polonine nuk benin dot politike, kurse me ne duan te bejne politike, te diktojne vartesi.

                   1. F
                    Full-hani

                    Kokbosh ka qene, por ciditerisht u gjend tek banka Italo-Shqiptare. Fshataret e maloket qe kishin zbritur ne Tirane, perfshi edhe disa banore te Tiranes por te ngelur provinciale, e shihnin si specie inteligjente apo sic rendom quhen prej tyre “çun qyteti”. Më kokbosh ne kuptimin e vertete te fjales nuk ka. Njihet nga moshataret loja qe i bene me celesin e dollapit gjoja sikur i dhane celes shtepie dhe Fullani qe te nesermen krekoset se ia kish bere njeres qe ishte super p*.. kane grire para burr e grua njeri me kamionat e lekeve qe niseshin per t’u djegur e perfundonin ne treg e tjetra ne shkollen e magjistratures. Nuk mjaftoi vjedhja por kerkoi edhe demshperblim se i njolloswn figuren, pervec pagave!! Djali i tyre ishte ai qe fshinte djerset me 500 euro!! Fundrrina kemi pasur ne krye gjitmone

                    1. B
                     Bastriu

                     Ardian Fullhajnit i ka mbetur hateri me qeverine qe reforma ne drejtesi i hoqi Arianen nga anetare e Gjykates se Larte.Ndaj eshte bere bishe se e shoqja nuk kaloi vetingun.Kjo eshte edhe aresyeja se perse kujtohet e hedh shqelma dhe ku tek Mirela!

                     1. Q
                      Qeveri leshi

                      Bobooo doli prape ky qe do kujtohet si Hajdut deri ne 4 breza....ah lumadhi ti sa here te dalesh do kujtohesh si Hadan Pordha ne fshat

                      1. h
                       hasani

                       Si nuk mbeti hajdut, kriminel e injorant pa i dhene mend ketij populli. Del berisha ne moshen 80 vjecare e thote shqiperia ka nevoje per mua, del ky idioti hajdut e na jep mend, del ai preshi i lushnjes e na jep mend. Deri kure ky popull do te degjoje pordhet e ketyre hajduteve e krimineleve!!!

                       1. T
                        Tili

                        Corba e Saliut! Vazhdo fakultetin dhe permireso mesataren 5,6 o i modhi Full Hane

                        1. G
                         Genc Ruli-Puçra

                         Kanë të drejtë komentuesit më sipër. Ne historinë e Ekonomikut, Fullani ka hyrë si studenti më I dobët I gjithë kohërave. Kungull I "artë". Po imagjinoni Edvin Llapa është shumë herë më kungull se ky. Fulani duket shkencëtar krahasuar me Edvin Llapën.

                         1. E
                          Edi

                          Mesatarja 5.2 me mik ne fakultet gomar komplet.

                          1. T
                           TROPOJA

                           Ky e ka vendin pas hekurave. Cfare surati, edhe flet akoma. Mbylle ore halene se te vjen era. Kush ka nevoje per mendimin tend idiot. Ti svlen asnje grosh. Truri yt ka zene myk qe ne fillore.

                           1. B
                            Bulla

                            Rri or “Daje” urte e mo fol kot (mos ha mut dmth). Nisur nga rasti jot duhet me thane: “paç fatin e budallait”.

                            1. s
                             shqip

                             BASTARD I FELLIQUR QE DUHEJ TE ISHE PAS HEKURAVE BASHKE ME GRUAN TENDE.JE MISHERIMI I INJORANCES QE KA ZAPTUAR CDO QELIZE TE SHOQERISE SHQIPTARE SEPSE TE MENCURIT KANE FRIKE TE FLASIN OSE TE VEPROJNE.TI DUHESH PESHTYRE DHE DEGJENERUAR PUBLIKISHT SEPSE VETEM KJO I KA NGELUR KETIJ POPULLI TE VJEDHUR DHE TE MASHTRUAR NGA FULL-ANTIKAPATE SI TI.

                             1. A
                              Altini

                              Ky hajvani ,dmth gomari hajdut filloi tani te pellase??mos i mbaroi karate e vjedhura djali I ketij kokelopes ?!? Ne burg ore zagar cfar I bere pasurise popullit.

                              1. A
                               Altini

                               Ky hajvani ,dmth gomari hajdut filloi tani te pellase??mos i mbaroi karate e vjedhura djali I ketij kokelopes ?!? Ne burg ore zagar cfar I bere pasurise popullit.

                               1. F
                                Firmat e themeluesve të PD-së 1991

                                Kërkon të bëhet Kryeministër i Italisë.

                                1. D
                                 Delete_User

                                 Fullani nje njeri shume i zoti ....sa ishte PD hengri me PD, sa ishte LSI engri e piu me LSI sa erdhi PS vaj e kishte vodhi e beri leke sa dhe te birit dhe goces se tij ju veshtirosen ....me njeri te afte nuk paska ajo shqiperi ...respekt pik

                                 Lini një Përgjigje