BE godet sërish naftën ruse: Vendoset çmim tavan, dakord G7-ta dhe Australia!

4 Shkurt 2023, 14:30Ekonomia TEMA

BE godet sërish naftën ruse: Vendoset çmim tavan, dakord G7-ta

Vendet e bllokut europian u pajtuan me vendosjen e çmimit tavan mbi produktet ruse të naftës, kufizim ky përmes të cilit BE kërkon të ulë të ardhurat financiare të Rusisë për luftën në Ukrainë.

Sipas diplomatëve në Bruksel, çmimi i parashikuar është 100 dollarë për fuçi për produkte derivate si dizeli dhe 45 dollarë për fuçi për produkte më të lira si vaji për ngrohje.

Ky vendim pason një propozim të Komisionit Europian, sipas të cilit çmimet tavan do të hyjnë në fuqi nga e diela. Pas kësaj, edhe vendet e G7-s dhe Australia deklaruan se kanë rënë dakord për kufizime të tilla. Polonia dhe shtetet baltike, Letonia, Lituanua dhe Estonia kishin kërkuar, sipas diplomatëve çmime edhe më të ulta, gjë që i shtyu me disa ditë negociatat.

Në fillim të dhjetorit BE, G7 dhe Australia kishin vendosur një çmim tavan për naftën e papërpunuar ruse me 60 dollarë. Shoqërive perëndimore të anijeve dhe sigurimeve iu lejohet transporti dhe sigurimi i produkteve ruse të naftës vetëm nëse në blerje janë zbatuar rregullat e vendosura për çmimin tavan.

Ministrja amerikane e Financave, Janet Yellen deklaroi, se ka shenja se çmimet tavan zvogëlojnë të ardhurat ruse nga nafta e papërpunuar. Sipas një vlerësimi të bërë të ditur, nga presidentja e KE, Ursula von der Leyen të enjten nga çmimi tavan aktual Moska humb 160 milionë euro në ditë.

3 Komente

 1. T
  T

  Haha po ata qe e shesin a Jane dakord? Apo si plani I bideni ,qe beri.ligj kunder recesionit dhe recesionin e zuri frika ? Keshtu dhe Puna G7 e Australian,vec me po e blene me 100 e ta shesin me cmim tavan 60,haha

  1. S
   Shkodrani

   Cmimi tavan ose -15% i tregut nqs cmimi bien nen 60, siguron heqjen e mbivleres qe ruset fitojne, ne te njejten kohe garanton furnizimin e tregut dhe mos humbjen e burimeve ruse kur lufta dhe putana te kene mbaruar. Tavanet e fundit jane per nenproduktet dhe kene te njejtin qellim. Ne dy vitet qe vijne te ardhurat ruse do te bien ndjeshem dhe ekonomia ruse do te shembet dhe kjo pa demtuar sasine e naftes ne treg.

   1. a
    anti25642654censurë

    T përse je kaq koqe o koqe?? e para:un jap çmimin tim,dhe nuk e ndryshoj,ti o e mban o e ul!! e dyta:ti e ul sepse ja vlen ta shesësh më lirë sesa ta humbësh të gjithën!! europa pranoi çmimet ruse deri sa krijoi lidhjet e tjera!nuk e di a të bie në mënd!?kurse tashti vë kushtet e saj!!rusia është e detyruar ta shesë sepse po të mos e shesë!?nuk ka ku pidhin e satëme ta çojë!!e para duhen mbyllur puset,dhe për tu hapur nuk është se janë çezma haleje!!e dyta,mbeten njerëzit pa punë,dhe njerëz pa punë do të thotë probleme të mëdha!! ti mund të hash mut e të thuash e shet në kinë e indi,a diku gjetkë!?trapatush,dhe kina me çmim të ulët e ble,më poshtë se tavani europian!!kina e india duhet të respektojnë kontratat me vëndet nga e kanë blerë më parë,nuk mund ti thonë "tashti e marrim falas nga putana"!!gjërat nuk janë ashtu kot më kot,ashtu thjeshtë e thjeshtë"mua muk ma do byçka"!si mendon ti!! për ty nuk ka rëndësi,ti u kënaqe që "ja dhjeve"BEsë dhe tashti vazhdo e ha taratorin me bukë misri!!

   Lini një Përgjigje