Belinda Balluku: Hekurudhë Tiranë-Prishtinë brenda 4 viteve

20 Qershor 2022, 18:11Ekonomia TEMA
Belinda Balluku: Hekurudhë Tiranë-Prishtinë brenda 4 viteve

 

Shqipëria dhe Kosova, në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive kanë nënshkruar disa marrëveshje bashkëpunimi.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku si projekt me vlera të rëndësishme kombëtare, veçoi ndërtimin e hekurudhës që do të lidhë dy vendet.

Ndërtimi i hekurudhës Tiranë-Prishtinë do të krijojë mundësinë që të gjithë aksesin që Shqipëria ka në Detin Mesdhe, t’ia japi dhe Kosovës.

“Është një projekt që jo vetëm do të lidhë dy vendet me hekurudhë, por edhe përmes konceptit të dy porteve, portit të Durrësit dhe portit të thatë të Prishtinës. Është një koncept shumë modern që është zbatuar në vende shumë të zhvilluara sa i përket tregtisë”, tha ministrja e Infrastrukturës për Euronews Albania.

Balluku tha se mbetet për t’u hapur gara për të pasur një kompani fituese për realizimin e projektit. Ministrja tha se parashikohet se hekurudha mund të përfundojë brenda një harku kohor prej 4 vitesh.

7 Komente

 1. V
  Vito mashtruesi, shoku i Nikos

  Ke te fala nga Met Hasa. E di Kol Balla se kush kujdeset per femijet e tij ?

  1. E
   Entoni

   Ju e realizuar Hekurudhen Tirane -rinas-Durres edhe tani u ngeli ta coni deri ne Prishtine. Administrate komplet e paafte!!!!

   1. A
    Ani

    Po bej nje here Tirane Durres 30 km....pastaj.....

    1. B
     Bëllinda Njëshi

     Po ti bëj njëherë hekurudhën TR-DR (më saktë Kashar -DR) o artiste pastaj merru me punët e mëdhaja. Ngele t'u u hap bythësh ( me kujdes hë xhan se tani ke rrënë dhe shumë nga pesha).

     1. a
      ana

      O Zot, na i zhdukni keto qelbësira nga ekrani dhe media! Nuk e kuptoni se acaroni popullin e shkrete. Shiko si rri para makines?1 Fiks si para semaforit.

      1. a
       animas

       Beni njehere Durres-Tirane, te udhetojne njerezit si qytetare europiane , pastaj beni buje per Prishtine -Tirane......se udhetojne njerezit si kafshe neper autobuze qe te merret fryma

       1. r
        romeo

        Ka vdekur ai qe i bente hekurudhat ne cdo cep te Shqiperise.... Keni plot 32 vjet dhe nuk eshte bere hekurudha Tirane Durres se me ate ekzistusen treni ecen me 5 km. ne ore.....

        Lini një Përgjigje